Hlavní navigace

Recenze Sony Cyber-shot DSC-WX1: Slušné snímky i za šera

14. 4. 2010

Sdílet

10megapixelový Cyber-shot DSC-WX1 s pětinásobným optickým zoomem (což je ekvivalent 24 – 120 mm) je jedním z prvních fotoaparátů se senzorem Exmor R optimalizovaným pro využití v horších světelných podmínkách, který byl pro tyto účely přepracován společností Sony. Právě excelentní práce v tmavém prostředí je hlavním plusem nového kompaktu, a to hlavně díky unikátním fotografickým režimům.

Recenze Sony Cyber-shot DSC-WX1: Slušné snímky i za šera

 

10megapixelový Cyber-shot DSC-WX1 s pětinásobným optickým zoomem (ekvivalent 24 – 120 mm) je jedním z prvních fotoaparátů se senzorem Exmor R optimalizovaným pro využití v horších světelných podmínkách, který byl pro tyto účely přepracován společností Sony. Právě excelentní práce v tmavém prostředí je hlavním plusem nového kompaktu, a to hlavně díky unikátním fotografickým režimům.

Namísto tlačení závěrky ke zvyšování ISO (z důvodu jasněji exponovaných fotografií v šeru bez aktivace blesku) využívá WX1 speciální mód zvaný Handheld Twilight. V něm je možno vyfotit až šest snímků s různými nastaveními expozice v rychlém sledu, poté se jednotlivé snímky překryjí a výsledkem je asi nejostřejší fotografie, jakou je možno téměř potmě s kompaktním fotoaparátem pořídit. Režim Handheld Twilight nejlépe využijete, pokud v kompozici není ani jeden světlý objekt či zdroj světla. Senzor je totiž tak citlivý na jakékoliv vystavení světlu, že by světlé body (například zdroje světla) na výsledném snímku vypadaly příliš rozmazaně a mdle.

Sony Cyber-shot DSC-WX1Kromě režimu Handheld Twilight má WX1 také pokročilé nastavení v režimu Scene Recognition, které vám umožní vyfotit dva snímky jediným stisknutím tlačítka. Jeden snímek s aktivovaným a jeden s deaktivovaným bleskem. Na displeji si oba obrázky prohlédnete přímo vedle sebe a pak se rozhodnete, který z nich si ponecháte a který smažete. Užitečná funkce opět zejména pro focení v šeru.

WX1, stejně jako jiné novější fotoaparáty společnosti Sony, přichází i s dalším výborným režimem Sweep Panorama. Ten vám umožní  jedním zmáčknutím tlačítka závěrky a pohybem přístroje ze strany na stranu vytvořit  panoramatický snímek. Nejlépe tato funkce vynikne u statických krajinek, každý pohybující se objekt totiž na výsledné fotografii vypadá jakoby roztažený přes její větší část.

V našich testech přístroj zvládnul relativně nadprůměrné snímky, pokud jde o jeho kategorii. I když v některých režimech byly snímky po bližším ohledání mírně rozostřené. I Li-Ion baterie je poměrně výkonná. Fotoaparát na její jediné nabití zvládl pořídit 394 snímků, což je slušný výkon.Sony Cyber-shot DSC-WX1

Cyber-shot WX1 je extrémně kompaktním přístrojem, o něco menším než balíček karet, takže se bez problémů vejde například do kapsy košile. Přestože široké tlačítko závěrky je dostatečně velké, lidé s většíma rukama mohou mít problémy s tlačítky nastavení v zadní části přístroje, stejně jako se zoomovacím panelem.

Malé tlačítko umístěné vedle tlačítka závěrky má na starosti focení sekvencí. Přístroj je schopen zvládnout až 10 snímků za sekundu. V zadní části přístroje potom naleznete knoflík k přepínání režimů, jako je právě Handheld Twilight, Sweep Panorama, program automatického rozpoznání scény, scénické motivy, ale například i HD video (fotoaparát nahrává 720p video rychlostí 30 snímků za sekundu).

LCD displej o velikosti 2,7 palce, který slouží jako jediný hledáček přístroje, je jasný a ostrý. Ve skutečnosti je vlastně až příliš ostrý. Přestože je kvalita obrazu velmi dobrá, vypadají fotografie na displeji přece jen o něco lépe než po následném uploadování do počítače. To je zvláště patrné na snímcích pořízených v módu Handheld Twilight, zejména u jasně osvětlených ploch na těchto snímcích, které jsou na monitoru znatelně méně ostré než na tomto displeji.

Stejně jako mnoho dalších produktů od Sony přichází i WX1 s určitými nedostatky, které byste před koupí měli rozhodně zvážit. Patří sem hlavně problémy spojené s nekompatibilitou: WX1 podporuje pouze paměťové karty Memory Stick, a USB kabel určený pro přetahování fotek z přístroje do počítače má na straně fotoaparátu speciální konektor.

Verdikt

Za cenu pohybující se pod hranicí 7 tisíc Kč získáte na poli funkčnosti i stylu slušný kompakt, který fotí dobré snímky i za tmy a je vybaven škálou různě zaměřených režimů. Pokud si odmyslíte nekompatibilitu kabelu a paměťových karet, jedná se o dobrou volbu, pokud hledáte kompaktní fotoaparát pro každou příležitost.

Hodnocení: 70%

skoleni

Cena: 6599 Kč

Zapůjčil: Sony

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).