Hlavní navigace

Recenze: Snagit 12

17. 6. 2014

Sdílet

 Autor: © PinkShot - Fotolia.com
Zachycení toho, co je právě na monitoru počítače. zní docela jednoduše. Ovšem pouze tak dlouho, až to opravdu potřebujeme. Jednoúčelová utilitka Snagit, která ulehčuje zachycování obrázků na monitoru, se dočkala již dvanácté verze. Máme uvažovat o investici?

Program Snagit připravila americká firma Techsmith Corporation a první verzi lze vystopovat do roku 1991, tehdy ovšem v podobě shareware. Dnes zaplatíme 49,95 dolaru, což se oproti minulým verzím nijak nezměnilo. Nová verze v podstatě zachovala všechno, co zdobilo verze předchozí, tj. solidní nabídku funkcí kombinovanou s jednoduchým ovládáním. A jak je u nové verze chvalným zvykem, objevily se i novinky.

snagit

Nová verze se dočkala kompletně přepracovaného rozhraní, navíc se software otevírá místo běžného pravého dolního rohu uprostřed horní lišty. Po startu se objeví pracovní okénko s velkým červeným puntíkem pro zachycení obrázku, a několik menších knoflíků sloužících přesnějšímu doladění toho, co chceme z monitoru zachytit. A zachytit můžeme skutečně všechno, od pracovních oken až po celou plochu, a to prosím včetně videa a zvukového záznamu. Příjemná je i možnost využití timeru, takže můžeme otevřít i nějaké menu. To bývá u konkurenčních programů problém, protože ve chvíli, kdy spustíme program, tak už se menu dávno zavřelo.

To, co přesně se zachytí, určí vybraný profil. Na obrazovce to uvidíme podle žlutého kříže, kterým můžeme manipulovat a detailně vyladit, co potřebujeme. I když pohybujeme jen částí kříže na levé horní straně, nemusíme se obávat, protože dojde k automatickému zachycení celého okna. Něco podobného mají dnes i konkurenční programy jako třeba Screenpresso.

snagit

Zachycený obrázek se automaticky otevře v integrovaném editoru, který se také dočkal nové grafiky. Již podruhé za sebou byl Editor výrazně posílen, takže dnes si s ním už skutečně vyhrajeme, a to od hraní s grafikou až po transparenci, barevné efekty nebo nejrůznější filtry. Můžeme si ale přidat i vodoznak nebo nejrůznější vyskakující okna či poznámky. Pro zachycování velkých webových stánek se může hodit funkce Autoscroll, která zachycuje celou stránku (pro případ, že se nevešla na obrazovku). Velice zajímavý je nástroj Blur, který zejména u stránek zachycených z internetu umožní zamaskovat třeba emailovou adresu nebo jiné osobní detaily. Editor posílil podrporované formáty, takže vedle klasických jako jpg či pdf dostaneme k dispozici i Flash.

Mezi novinky patří zejména možnost trimování videozáznamu, lepší možnost zvolení vhodné oblasti monitoru, a to jak u normálního obrazu, tak i u videa, podstatné vylepšení Editoru a vylepšená nápověda. Nově také můžeme vkládat zachycené obrázky přímo do Wordu, videa pak na Facebook či YouTube. Objevila se i integrace s Google Drive.

Verdikt

Celkově nelze než konstatovat, že Snagit zůstává zlatým standardem zachycování obsahu obrazovky. Tato jednoúčelová, nicméně velice výkonná utilitka se nám bude hodit vždy, kdy si potřebujeme něco uložit nebo když potřebujeme kamarádovi nebo technikovi firmy ukázat třeba chybovou hlášku. Dvanáctka se opět povedla a pokud tento program nemáme, za investici určitě stojí. Skutečnost, že existuje i verze pro Mac, je potom pouze třešničkou na dortu. Díky robustnosti a výrazné flexibilitě pak Snagit poráží konkurenci.

 

Pro: Velice kvalitní a poctivě nadupaná utilitka

Proti: Nejede s Windows XP

Celkem: 85 procent

cyber23

Výrobce: Techsmith Corporation

Cena: 49,95 USD (asi 1 000,- Kč)

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).