Hlavní navigace

Recenze: Sanyo Eneloop Power Pack MDR03

17. 3. 2011

Sdílet

Klasické AA NiMH baterie mají široké použití, ale co když je nutné použít např. typ AAA nebo C a D bloky (známé též jako „buřtíky“)?

O nesporných výhodách nabíjecích systémů (v kombinaci nabíječka + akumulátory) zde není asi třeba dlouze polemizovat. Problémy však mohou však nastat, pokud chcete využívat nabíjecí NiMH akumulátory v širším spektru zařízení. Klasické AA NiMH baterie mají široké použití, ale co když je nutné použít např. typ AAA nebo C a D bloky (známé též jako „buřtíky“)? Nejen, že se nabíjecí akumulátory, zejména  typu C a D, špatně shání, ale také adekvátní nabíječky nejsou standardně k dispozici. Zajímavou alternativou a řešením se pro vás může stát „kufřík“ Eneloop Power Pack od společnosti Sanyo. Ten obsahuje nejen nabíječku se dvěma pozicemi pro AA nebo AAA, ale také NiMH baterie - 4x AA 1900 mAh, 2x AAA 800 mAh a sadu adaptérů. Ty umožňují přeměnit AA akumulátory (ale také alkalické baterie) jednoduše zasunutím do adaptéru na baterie typu C a D. Odpadá tím potřeba shánět speciální akumulátory a také velké a pomalu nabíjející nabíječky pro C a D bloky.

Samotná nabíječka nepotřebuje k napájení adaptér, ale pouze kabel, který je navíc součástí balení. Nabíjecí časy se v případě AA 1900 mAh pohybují kolem 250 min, AAA 7500-800 mAh nabijete zhruba za 170 min. Při větší kapacitě samozřejmě bude potřebný čas úměrně delší. Jako určitou nevýhodu balení lze chápat přítomnost pouze 2 ks D a C bloků – řada zařízení jich totiž využívá až 4 kusy těchto akumulátorů. Výrobce však naštěstí umožňuje přikoupit další adaptéry na C nebo D bloky, a to vždy za 89 Kč za pár, takže případně není problém využít i ty baterie, jež standardně adaptér nemají.

Lehce nás zamrzela nižší kapacita dodávaných AA akumulátorů, kdy dnes již běžně můžete narazit na modely s 2100, 2500 nebo 2700 mAh. Kapacita samotných D a C bloků bývá samozřejmě také vyšší (cca 3000 mAh), takže je potřeba počítat s častějším nabíjením. Použité baterie Eneloop disponují technologií zpomaleného samovybíjení, a tak i po roce stále nabízejí více než 85 % své původní kapacity. Velkým plusem sady je dle našeho názoru příznivá pořizovací cena celého setu (nabíječka + baterie + adaptéry + kufřík).

webcast_aruba


Sanyo Eneloop Power Pack MDR03

Elektrochemický systém    NiMH
Výbava v balení            adaptéry, 4x AA NiMH 1900 mAh, 2x AAA 800 mAh, adaptery C/D bloky
Stavová dioda            ano
Záruka                 2 roky
Cena                950 Kč