Hlavní navigace

Recenze: Samsung Galaxy S Duos

1. 3. 2013

Sdílet

 Autor: Samsung
Samsung Galaxy S Duos (celým názvem Samsung S7562 Galaxy Duos) je, jak se na člena Galaxy S sluší, poměrně stylový kousek. Troufáme si tvrdit, že od současné vlajkové lodi značky, Galaxy S III, vzhledově liší jen minimálně.

Stříbrný povrch a zaoblené rohy jsou jasným poznávacím znamením, takže by příslušnost modelu Duos ke značce bylo možné lehce odhadnout i v případě, kdy by byl nápis „Samsung“ nad displejem zalepen. Duos v názvu nového počinu korejského výrobce značí, že je tento smartphone určen pro dvě SIM karty.

V porovnání s Galaxy S III je však Duos samozřejmě o něco menší. A kvůli použitým plastům také levněji vypadající – byť na těchto plastech neulpívají otisky prstů, což hodnotíme jako jednoznačné plus. Má čtyřpalcový displej, který u mnohých značek sluší jejich prémiovým modelům. V případě Samsungu je však Duos jen „jedním z mnoha“. Ostatně za cenu od 5 019,- Kč (heureka.cz, k 1.3.2013) od tohoto korejského výrobce, který obecně nepatří k těm nejlevnějším, nemůžeme chtít zázraky.

Širokoúhlý displej Duosu je sice velký a nabízí na svou kategorii dobrou hustotu pixelů – 233ppi – nicméně rozlišení má hodnotu pouhých 800 x 480 pixelů, což sice není úplně málo a na zhlédnutí filmu ve standardním rozlišení to postačí, nicméně jsme na začátku roku 2013 a konkurence na trhu je obrovská. Alespoň že je displej kapacitní, samozřejmost u něj pak představuje podpora spektra 16 milionů barev. Barvy hodnotíme jako nadprůměrně věrné, ovšem na přímém denním světle si toho moc nepřečtete, budete muset do stínu.

Samsung Galaxy S Duos

Mezi základní vlastnosti tohoto modelu smartphonu patří jednojádrový procesor Qualcomm S1 taktovaný na frekvenci 1 GHz, grafický čip Adreno 200, 768 MB RAM a vnitřní paměť 4 GB rozšiřitelná za pomoci dostupného microSD slotu. Zhruba polovinu vnitřní paměti však již „z továrny“ zabírá operační systém, takže dokoupení microSD karty je v tomto případě nutností.

Procesor i paměť jsou dostatečné pro ničím nerušený pohyb v menu i ve webovém prohlížeči, některé náročnější aplikace, jako jsou trojrozměrné hry, však telefon již příliš dobře nezvládá. To je však daní za nižší cenu i speciální funkce, které mnoho jiných telefony nenabízí. V tuto chvíli je tedy nutné opět zdůraznit, že jde především o dual SIM.

Velkou devizou Duosu je totiž právě jeho schopnost integrace dvou SIM karet. Líbí se nám hlavně díky funkci Dual SIM Always On, která zajišťuje možnost paralelního používání obou „simek“. Tato funkce v průběhu našeho testování fungovala bezchybně, což představuje velký pokrok oproti starším pokusům téhož výrobce.

Fotoaparát Samsungu Galaxy S Duos nabízí rozlišení 5 megapixelů, což v přepočtu znamená snímky o velikosti 2 592 x 1 944 obrazových bodů. Disponuje autofokusem a LED bleskem. Fotografie jsou dle našeho názoru průměrné a vhodné spíše na facebookové momentky a reportážní záznam namísto poznámek. Za nevýhodu považujeme absenci možnosti natáčení HD videa, Duos zvládá pouze video o rozlišení 640 x 480 pixelů.

Zajímavým doplňkem je služba ChatON, díky níž lze prostřednictvím SIM karet sdílet kromě textu třeba i multimedální obsah (například fotografie) a provádět skupinové chaty. V možnostech připojení naleznete Wi-Fi 802.11 bgn, 3G LTE konektivitu, Bluetooth ve verzi 3.0 i čip A-GPS pro příjem GPS signálu. Baterie má kapacitu 1 500 mAh, což při běžném používání znamená výdrž jeden celý den.

Samsung Galaxy S Duos z výroby využívá operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Naštěstí Samsung již koncem září oznámil aktualizaci operačního systému na verzi Android 4.1.1 Jelly Bean.

Verdikt

Samsung Galaxy S Duos je telefonem pro ty, kteří potřebují smartphone a zároveň nevyužijí všechny funkce prémiových modelů. Pro rozhodnutí o jeho koupi je podstatná především funkce Dual SIM, která mnoha lidem ušetří mnoho nervů a prostoru v kapsách. Část kupujících přitáhne také vizuální podobnost s Galaxy S III, zde však v kompaktnějším a levnějším balení.

Hodnocení: 75 %

+ kvalitní dual SIM řešení

- Výkonnostně někdy nestačí s dechem

Cena:

webcast

      od 5 019,- Kč (heureka.cz, 1.3.2013)

 

Zapůjčil: Samsung

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).