Hlavní navigace

Recenze: Saitek Cyborg

21. 11. 2008

Sdílet

Po herní klávesnici Genius a Razer dostal svou příležitost také další výrobce herních komponent, společnost Saitek. Známější bude zejména díky svým joystickům, nicméně má co nabídnout i v oblasti klávesnic.

skoleni

Saitek Cyborg Keyboard by se dala označit jako přímá konkurence klávesnice Razer Lycosa, s níž má společnou řadu věcí. Zásadní otázkou pro hráče tak může být, jestli Razer nebo Saitek – cenově jsou totiž klávesnice plně srovnatelné.

Základem Cyborgu je klávesnice s běžným rozmístěním kláves doplněná o dvě sady funkčních tlačítek na obou stranách a také o dotykový informační panel v horní časti. Jelikož „klasická“ klávesnice nabízí normální rozložení ovládacích prvků, není si třeba zvykat na nové rozmístění. Hráčské klávesy WASD, mezerník a kurzorové klávesy jsou odlišeny „pochromováním“, díky čemuž se snadno hledají vizuálně i hmatem. Celkově 12 programovatelných kláves (s možností uložení makra) je umístěno na stranách klávesnice, a tak nikoho nezmatou, což přijde vhod. Majitel tak může se Cyborgem začít hrát okamžitě, bez zbytečných překlepů. Optimálnímu nastavení sklonu klávesnice pomáhají plastové nožičky polohovatelné ve dvou stupních v zadní části a dvě ve přední. Pro větší pohodlí je k dispozici odnímatelný palmrest, na jehož spodní straně nechybí několik gumových „nožiček“, které drží klávesnici na místě bez hnutí.


Zejména pro hraní či psaní ve tmě a v přítmí je přímo ideální aktivní podsvícení, které nabízela klávesnice Razer Lycosa. Nicméně Saitek šel v tomto směru dále a integroval komplexní systém podsvícení. Na výběr je tak celkem z 5 různých barev podsvícení (3 hlavních + odstínů). Snadno lze vybrat optimální barvu, ať již vzhledem k uživatelským preferencím či světelným podmínkám. Navíc tímto možnosti nekončí: oproti Razeru totiž Cyborg umožňuje nastavení odlišeného podsvícení pro různé bloky klávesnice (Numpad, WASD atp). Můžete také ovlivnit intenzitu podsvícení, a to nejen globálně, ale také pro každý jednotlivý blok. Samotné podsvícení nabízí dva režimy. Základní, kde je možné nastavit podsvícení „pouze“ globální (není možné dělení na bloky), a herní mód, kde jsou k dispozici výše citované možnosti. Díky možnostem lokálního podsvícení snadno můžete rozsvítit pouze potřebné částí klávesnice, jako je např. WASD, a zbytek nechat zcela vypnutý nebo výrazně barevně odlišený.

Přepínání mezi herním a normální režimem probíhá stiskem loga – hlavy Cyborga, které rovněž informuje o právě zvoleném módu. Podsvícený dotykový panel v horní části klávesnice nabízí možnost ovládání přehrávání (play, stop, next/prev) a regulaci hlasitosti. Přes dotykový panel se také nastavuje, který z bloků klávesnice bude konfigurován v případě nastavení podsvícení.

Verdikt

Saitek Cyborg je určen pro hráče a těm nabízí to, co potřebují. Velmi dobré možnosti nastavení (sklon a podsvícení), příjemný chod klávesnice či odlišení hráčských kláves jsou benefity, které přijdou vhod. Nechybí ani konektory pro připojení sluchátek či mikrofonu, dokonce ani volný USB konektor. Za Lycosou klávesnice zaostává pouze v menším množství programovatelných tlačítek. Pokud oceníte hlavně „přímé“ hraní bez maker a využijete široké možnosti nastavení podsvícení, je Saitek Cyborg optimální volbou.

Parametry:

Rozměry: 535 x 195 (240) x 29 mm
Váha: 1 400 g
Typ (wired/wireless): drátová
snímač myši: N/A
Ergonomická klávesnice: ne
Porty: USB, mikrofon, sluchátka
Podpora OS: Microsoft Windows XP, XP64, Vista
Záruka: 2 roky

Cena vč. DPH: 1 785 Kč vč. DPH
Poskytl: Computron, www.saitek.cz

- - Adam Nosek