Hlavní navigace

Recenze: Roxio Creator 2010

17. 1. 2010

Sdílet

Jak se již stalo pravidelným zvykem, dva králové megabalíků v oblasti CD/DVD/video se opět pustili do sebe a nabídli nové verze. Tentokráte se podíváme na Roxio Creator.

Roxio Creator 2010


O tom, že balík postupně nabobtnal do naprosto nesmyslného počtu aplikací, nemusíme psát, protože to není nic nového. Konkurenční Nero na tom není výrazně lépe a snaha trumfnout konkurenci již dávno místo snahy o výrazné vylepšení vede cestou nekonečného přidávání dalších aplikací. Pokud máme nějakou předchozí verzi, nebudeme mít s prací potíže, navíc integrace, která již v minulém balíku začala být výrazná, byla konečně dotažena k cíli. Celý balík tak konečně přestal připomínat pytlík, do kterého jsme nasypali vše, co jsme doma našli.

Díky vysokému počtu programů je první pohled na novinku poněkud zmatený, což nezachránilo ani přepracované uživatelské rozhraní, které ve startovacím okně nabízí nepřehlednou nabídku možností, z nichž řada vede ke stejným aplikacím. Na rozdíl od Nera zde úvodní okno nikdy nezmizí, což bohužel zbytečně překáží na liště a ještě ukousne kousek výkonu CPU a paměti. Nové rozhraní sice na první pohled vypadá jako to z verze 2009, ale aplikace Learning Center výrazně posílila nápovědu.

 

Roxio Creator 2010

 

Pro videoeditaci je zde stále k dispozici dnes již prastarý progam VideoWave, u kterého jsou procesy jako editace, authoring a vypalování samostatné, takže je musíme spouštět jednotlivě. Vedle obvyklých formátů se zde nachází dnes již povinná podpora formátu Blu-ray, ovšem pouze v případě, že do prasátka sáhneme pro dalších 20 dolarů a koupíme si plug-in.

Příjemným vylepšením je chytrý encoding, který dnes re-encoduje pouze ty části videozáznamu, které jsme pozměnili. A pokud si chceme formát Blu-ray přehrávat, vytáhneme z peněženky dalších 30 dolarů. Systému příplatků se vyhneme jen v případě, že si koupíme dražší verzi Pro. Novinkou je možnost ukládat flashová videa z internetu a převádět je do jiného formátu. Potěší také možnost archivovat a rozdělovat velké soubory v AVCHD na několik nosičů.

Praktický test rychlosti ukázal, že zatímco Nero to zvládlo enkódovat hudební soubory za 4 minuty a 7 vteřin, u Roxia jsme si počkali 7 minut a 6 vteřin. Na druhé straně stejné písničky Roxio vypálilo o 10 procent rychleji.

 

Roxio Creator 2010

 

Archaický fotoeditor PhotoSuite je stále lepší nežli podobná aplikace Nera. Jak dlouho ještě budeme konstatovat, že když obě firmy nemají zájem nebo schopnosti vyvinout nebo koupit plnohodnotnou aplikaci, bude lepší ji v balíku vůbec nenabízet? Roxio tuto nepříjemnost částečně řeší dražší formou programu, která obsahuje čtyři doplňkové aplikace, mezi nimiž nás překvapil zejména překvapivě robustní Lightzone

Verdikt

skoleni

Pro nové uživatele je Roxio Creator 2010 určitě dobrou volbou. Jedná se o masivní balík aplikací, který z našeho pevného disku ukousne více prostoru, než je nám libo, ale produkt je to bezesporu povedený. Jinou otázkou je ovšem to, jestli se nová verze vyplatí majitelům verze minulé. Díky systému příplatků za plug-ins totiž Roxio začíná zavánět drahotou.

Klady: Vyzrálý balík programů pro práce s CD a DVD

Zápory: Nepříjemný systém příplatků za potřebné plug-ins

Hodnocení: 70%

Zapůjčil: www.roxio.com

Cena: 99,99 USD (1800 Kč)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).