Hlavní navigace

Recenze: R-Drive Image 5.1

Sdílet

 Autor: © Andrea Danti - Fotolia.com
Satanáš nikdy nespí a kam nemůže, nastrčí selhání pevného disku. Proto platí, že kdo pravidelně nezálohuje, stane se dříve nebo později strůjcem vlastního neštěstí.

A když jsme u toho zálohování, samozřejmě to jde pěkně postaru, ručně přes Explorer. Pokud ale máme nějaký ten moderní pevný disk o kapacitě stovek GB a zaplněný stovkami adresářů, bude nejlepší, když si k tomu uděláme pořádný gáblík, protože si u počítače nějakou tu chvíli posedíme.

Protože ale postaru se žít nedá, máme k dispozici také alternativu – nějaký ze zálohovacích programů, který se o to postará sám. A právě k tomu je určen program R-Drive Image kanadské společnosti R-Tools Technology. Program, jak ostatně název naznačuje, okopíruje obsah pevného disku doslova na cokoliv.

Základní pracovní okno

Program otevřeme celkem drobným oknem Action Selection, odkud si jedním kliknutím zvolíme to, co a jak chceme zálohovat. I přes určité změny, R-Drive zůstává spolehlivým zálohovacím koněm, na kterého jsme bez obav mohli sázet už v minulých verzích. Nabídka je široká, můžeme zálohovat plně nebo po částech, s nebo bez komprese, najdeme možnost enkrypce, podporu pro Windows Dynamic Disks nebo Linuxovou partition. Další možností je udělat si image jako virtuální drive, čímž odpadne nutnost backupování systémem always-on, které některé konkurenční softwary propagují. Image je přitom zhotovován procesem on-the-fly, což v praxi znamená, že se nemusíme zastavit a spouštět znovu operační systém.

Můžeme začít vybírat.

Samotný program je relativně drobný, instalace je blesková a provoz velmi svižný. Mezi novinky patří podpora operačního systému Windows 8, zajímavější GUI bootovacího disku, které doprovází sympatické rozhraní typu retro, a nová engine. To ale nevadí, protože software má zvládnutou zpětnou kompatibilitu. Další novinkou je i podpora ReFS (Resilient File System), který Microsoft nasadil u Microsoft Server 2012.

Verdikt

V každém případě dostaneme do ruky verzatilní a spolehlivý zálohovací program, který oslňují spíše komplexní nabídkou nástrojů nežli nějak vymazlenou grafikou. Cena 44,96 dolaru banku nerozbije, takže nákupem chybu neuděláme.

Celkem: 85 procent

Pro: Jednoduché ovládání

Proti: Nic

skoleni

Výrobce: R-Tools Technology

Cena: 44,96 USD (asi 900,- Kč)