Hlavní navigace

Co umí ProtonVPN: Podporu sítě Tor, P2P sítí nebo funkci multi-hop na jedno kliknutí

20. 5. 2022

Sdílet

 Autor: ProtonVPN
Jaká je síť ProtonVPN? Jednoduše skvělá. Má vlastně jen jednu velkou nevýhodu a tou je u této služby skutečnost, že za ni budete muset zaplatit více, než možná čekáte.

Pokud se rozhodnete používat připojení přes síť VPN provozované třetí stranou, musíte poskytovateli těchto služeb důvěřovat, alespoň do jisté míry. Nic jiného vám totiž nezbývá. Tento pocit důvěry je však v uživatelích často nahlodáván tím, že firmy provozující připojení přes VPN často tají svůj původ, popřípadě třeba působ v různých exotických zemích. 

Na druhou stranu existují služby, které na uživatele působí přesně naopak, protože naopak důvěru vzbuzují. A mezi takové patří třeba právě síť ProtonVPN, jejímž původcem je autor služby ProtonMail.

Řešení ProtonVPN je naprosto ideální volbou pro nové uživatele. Tato služba je totiž maximálně transparentní, tj. je naprosto zřejmé, kdo za touto službou stojí, a současně si u ní můžete v různých touto službou publikovaných článcích přehledně nastudovat, co se dá od řešení poskytujícího připojení přes VPN očekávat, a co nikoliv. Pravidelně rovněž zveřejňuje zprávu týkající se o transparentnosti (ostatně není sama, existují i další řešení, která takovou zprávu publikují také) a dozvíte se například i to, jaké šifrování používá.

Rozhraní služby ProtonVPN

Služba ProtonVPN pro operační systém Windows při spuštění nejprve zobrazí mapu světa se zelenými trojúhelníky, které označují země, ve kterých má služby ProtonVPN umístěny své servery. Pokud byste raději používali připojení přes VPN bez mapy, pak vlevo nahoře najdete tlačítko se šipkou, které mapu sbalí a umožní vám tak používat rozhraní, které se do značné míry podobá rozhraní na smartphonu.

Co se týče ovládání, pak v levém panelu najdete možnosti připojení a v horní části pak uvidíte tlačítko pro rychlé připojení, které oceníte v případě, že potřebujete na základě vaší aktuální polohy vybrat nejrychlejší server. V opačném případě můžete posouváním směrem dolů prohlížet seznam zemí.

Možnosti pro výběr serveru služby ProtonVPN v USA.

Chcete-li se podrobněji seznámit se servery v jednotlivých zemích, pak stačí klepnout na šipku směřující dolů, která se nachází v seznamu zemí u každé položky vpravo. Tímto způsobem zobrazíte všechny možnosti serverů pro danou zeměpisnou oblast. U každého serveru najdete kruh se zeleným ukazatelem, který ukazuje jeho aktuální kapacitu.

Na tento ukazatel ovšem můžete také najet kurzorem myši a zjistit jeho kapacitu udávanou v procentech. Pokud vedle serveru vidíte písmeno „P“ umístěné ve čtverci, znamená to, že je tento server určen pouze pro prémiové předplatitele. Dále zde najdete i servery TOR. A konečně – pokud uvidíte na mapě značku se dvěma šipkami, pak to znamená, že server podporuje sdílení souborů P2P.

Jakmile se připojíte, mapa se změní a v horní části mapy uprostřed zobrazí značku domova a čáru vedoucí k vaší virtuální poloze. Pod mapou pak najdete informace týkající se připojení, jako je doba trvání relace, množství přenesených dat a rychlosti přenosu v obou směrech, a také graf zobrazující šířku pásma.

Funkce a služby

V řešení ProtonVPN můžete používat i celou řadu doplňků, jejichž dostupnost je závislá na úrovni, na jaké řešení používáte. Konkrétně třeba funkce Secure Core je určena pouze pro předplatitele úrovní Plus a Visionary. Secure Core patří mezi tzv. multi-hop připojení VPN, při němž ještě předtím, než vás jako uživatele vystaví do otevřeného Internetu, využívá dvě připojení VPN.

Na rozdíl od podobných a klasických řešení připojení typu multi-hop je však použití funkce Secure Core záležitostí jednoho klepnutí myší, kde stačí jenom vybrat koncovou zemi. Co se týče prvního z oněch dvou připojení u multi-hop řešení, pak vězte, že u něj máte pouze minimální možnosti konfigurace.

Připojení Secure Core u služby ProtonVPN

U prvního připojení budou vaše data putovat přes Island, Švédsko nebo Švýcarsko. Teprve poté se přesunete do vybrané země – funkce Secure Core má v nabídce celkem 60 cílových zemí. V závislosti na konkrétní cílové zemi si pak konkrétně vybíráte, jakou zemi chcete pro první připojení použít, i když u většiny zemí budete mít stejně na výběr jednu nebo dvě z již zmíněných zemí.

Při využívání služby ProtonVPN, a konkrétně funkce Secure Core, prochází vaše data nejprve přes tzv. země přátelské k ochraně soukromí, kterými jsou v tomto případě Island, Švédsko a Švýcarsko. Cílem je co nejvíce chránit soukromí uživatele a bránit se proti sledování síťového provozu. Díky tomu jsou pro útočníka daleko obtížnější jak pokusy o zjišťování skutečné IP adresy uživatele, tak pokusy o přiřazování aktivit vykonávaných při procházení Internetu ke konkrétnímu uživateli.

Pokud máte zájem o podrobnější informace, pak zkuste přímo internetové stránky služby ProtonVPN. Funkce Secure Core je třeba dodatečně povolovat v levém panelu v horní části seznamu zemí – konkrétně se jedná o tlačítko s jedním nebo dvěma překrývajícími zámky – to podle toho, zda je tato funkce aktivní.

Řešení ProtonVPN také podporuje funkci Forward Secrecy, která používá pro každou relaci jednorázové šifrovací klíče. Cílem je zabránit zcizení šifrovacích klíčů relace VPN a jejich následného zneužití pro dešifrování obsahu dřívějších relací.

Pokud se zajímáte o síť TOR, pak vězte, že řešení ProtonVPN sice podporuje připojení k síti TOR přes VPN, ale pouze na některých přesně vymezených serverech. Navíc je tato funkce je opět k dispozici pouze předplatitelům úrovně Plus a Visionary.

Řešení ProtonVPN samozřejmě podporuje všechny běžné funkce spojené se sítí VPN, jako je ochrana proti chybě DNS leak, přepínač pro okamžité přerušení připojení k Internetu (Internet Kill Switch) pro případ přerušení připojení VPN nebo NetShield pro blokování malwaru, reklam a sledovacích zařízení na úrovni serveru.

Vytvoření nového profilu v řešení ProtonVPN.

Řešení ProtonVPN umožňuje používat různá připojení VPN v závislosti na konkrétních situacích, například doma, v práci nebo třeba na cestách. Využívá k tomu profily, které se nastavují a vybírají na kartě v levém panelu.

Při vytváření profilu si můžete vybrat, zda chcete použít připojení ke standardnímu serveru, funkci Secure Core, servery P2P nebo servery sítě TOR. Dále si můžete zvolit, zda chcete používat OpenVPN přes UDP nebo TCP nebo WireGuard, a také konkrétní zemi a server, který chcete používat.

Kromě konfigurace VPN se ProtonVPN chlubí také bezpečností datových center, která používá na Islandu, ve Švédsku a ve Švýcarsku – tedy v zemích, které respektují soukromí. Jedná se o soubor datových center v bývalých vojenských základnách, přestavěných protiatomových krytech a dalších těžko přístupných místech. Vzhledem k těmto faktorům si lze snadno dovodit, že tyto servery jsou dostatečně zabezpečeny, jak fyzicky, tak digitálně.

Řešení ProtonVPN je k dispozici pro jak pro operační systém Windows, tak pro Mac, Android a iOS. Ceny jsou přitom různé. Základní úroveň vám zajistí „vysoké“ rychlosti a podporu dvou současných zařízení – to vše za 48 USD ročně. Úroveň Plus vás přijde na 96 USD ročně a umožňuje používat VPN až na 10 zařízeních současně, dále nabídne maximální rychlost, větší počet serverů, podporu sítě TOR a funkci Secure Core.

Nejvyšší úroveň Visionary vás přijde na neuvěřitelných 288 dolarů ročně a obsahuje všechny funkce úrovně Plus i účet ProtonMail Visionary.

Soukromí, anonymita a důvěra

Řešení ProtonVPN spravuje společnost Proton Technologies AG, která provozuje také ProtonMail. Kanceláře společnosti se nacházejí v Ženevě ve Švýcarsku. Generálním ředitelem je Andy Yen a technickým ředitelem Bart Butler.

Rozhraní řešení ProtonVPN se skrytou mapou.

V zásadách ochrany osobních údajů společnosti ProtonVPN je uvedeno, že společnost nesleduje ani vaši aktivitu při procházení, ani IP adresu a ani využití šířky pásma.

Na druhou stranu v případě, že používáte řešení ProtonVPN na mobilních zařízeních, vězte, že společnost sleduje hlášení o pádech, geografické rozložení svých uživatelů na agregované, globální úrovni. Tyto údaje používá k určování vhodného rozložení výpočetních prostředků a k potírání pokusů vlád jednotlivých zemí o zablokování ProtonVPN.

Za využívání řešení ProtonVPN je možné platit platební kartou, prostřednictvím brány PayPal, v hotovosti poslané poštou nebo digitální měnou Bitcoin, a to prostřednictvím přímých převodů z peněženky do peněženky. Při registraci účtu pro používání řešení ProtonVPN budete muset zadat uživatelské jméno, e-mail a heslo.

Co se týče ochrany soukromí, pak obecně vzato je tato u řešení ProtonVPN na relativně dobré úrovni, i když nedosahuje úrovně, jakou nabízí řešení Mullvad, které je, co se týče ochrany soukromí, na daleko vyšší úrovni.

Výkon

Řešení ProtonVPN se v úrovních Plus u svých serverů chlubí až 10Gb/s šířkou pásma, u nižších úrovní pak je šířka pásma minimálně 1Gb/s. Zdá se, že investice do kvalitních rychlostí se vyplatila. Díky tomu se řešení ProtonVPN těsně blíží (ale stále ještě nepřekonává) soudobého favorita v oblasti rychlosti, kterým je služba HotSpot Shield.

Během standardních testů dokázal ProtonVPN udržet rychlost na 58,48 % základní rychlosti. Tato hodnota byla zjištěna průměrem měření z pěti různých zemí během tří různých testovacích dní. Všechny testy rychlostí dopadaly na výbornou, protože prakticky všechny dosahovaly rychlosti kolem 40 Mb/s. Základní rychlost se v jednotlivých testovacích dnech pohybovala kolem 85 až 90Mbps.

Řešení ProtonVPN by tak mělo být schopno většině uživatelů nabídnout skutečně fantastické rychlosti, ovšem samozřejmě pouze tehdy, pokud bude jejich podpora i na vaší straně. Dosahované rychlosti na vaší straně závisí na schopnostech zařízení, poloze, kvalitě domácího připojení k Internetu a celkové intenzitě provozu jednotlivých uživatelů nacházejících se ve vaší oblasti.

Závěr

Řešení ProtonVPN je naprosto dokonalým řešením pro připojování přes síť VPN. Má vynikající ochranu soukromí, a to i přesto, že v oblasti soukromí a pseudoanonymity nedosahuje takové úrovně, jakou nabízí Mullvad, je stále opravdu dobrá.

Při našich testech se řešení ProtonVPN dostalo i přes regionální omezení Netflixu, i když občas docházelo k menším problémům. Řešení ProtonVPN si bez problémů poradilo i s dalšími službami, jako je třeba Disney Plus. Ať už vás zajímá bezpečnost, soukromí nebo streamování, s řešením ProtonVPN jen velmi obtížně uděláte chybu.

Zřejmou nevýhodou pak zůstává cena – jedná se o poměrně drahé řešení, i když není o mnoho dražší než řešení nabízená jinými poskytovateli špičkového připojení přes VPN, jakým je třeba ExpressVPN nebo NordVPN. Za své peníze tak dostanete opravdu hodně. Pokud byste přesto potřebovali něco levnějšího s podobnou nebo lepší úrovní ochrany soukromí, pak vám doporučujeme vsadit na řešení Mullvad.

Stručná charakteristika

Hodnocení odborníků: 100 %

Výhody: 

 • Bezkonkurenční rychlost
 • Snadno použitelná funkce multi-hop
 • Podpora sítě TOR i u připojení prostřednictvím sítě VPN

Nevýhoda: 

 • Vysoká cena

Naše hodnocení: 

Řešení ProtonVPN nabízí uživatelům řadu funkcí zaměřených na bezpečnost a ochranu soukromí, a to včetně snadno použitelné funkce multi-hop a podpory serverů TOR pro sdílení souborů v síti P2P. Společnost má vypracovány solidní zásady ochrany osobních údajů a jejich připojení dosahuje skutečně vynikajících rychlostí. Pravděpodobně nemile vás překvapí cena, která vás donutí se zamyslet, jestli to všechno stojí za tak relativně vysokou cenu, která u prodejce ProtonVPN AG činí celých 96 USD. 

Cloud23

Parametry připojení ProtonVPN v kostce: 

 • Sdílení pomocí sítě P2P:Povoleno na určitých serverech
 • Sídlo firmy:Švýcarsko
 • Počet serverů:1 558
 • Počet zemí, v nichž se nachází servery pro připojení pomocí ProtonVPN:63
 • Cena:zdarma, 48, 96 nebo 288 USD ročně
 • Protokol VPN (výchozí):OpenVPN
 • Šifrování dat: AES-256
 • Ověřování dat:HMAC s SHA-256
 • Šifrování Handshake: 2048bitové RSA

Všechny printscreeny v textu jsou převzaté s dovolením z americké verze magazínu PCWorld.com

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).