Hlavní navigace

Recenze: PowerDirector 7 Ultra

11. 10. 2008

Sdílet

Hlavní zbraní tohoto videoeditačního programu byla vždy jednoduchost ovládání. Co mu chybělo na robustnosti, to hravě nahradil minimální dobou, kterou jsme potřebovali k ovládnutí softwaru.

skoleni

Sedmá verze programu vytvářeného firmou Cyberlink se od zavedeného konceptu nijak neodlišuje a začátečníkům navíc nabízí aplikaci Magic, která udělá spoustu věcí sama, od výběru klipů a přechodů až po dokončení celého filmu. Tato funkce byla navíc posílena o podpůrné utilitky Magic Clean, Fix a Motion, které automaticky odstraňují nejběžnější nedostatky, od chyb v osvětlení až k problémům s ostřením a zoomem. Velkým marketingovým tahákem verze Ultra je podpora technologií Blu-ray a AVCHD.


Nová verze se dočkala i zesílené podpory některých triků a efektů, např. efekty již můžeme posouvat po jednotlivých okénkách a nemusíme je aplikovat na celý klip, jako tomu bylo dříve. PowerDirector samozřejmě pracuje také s časovou linkou, kde si můžeme pohrát s přidáváním zvuku a dalšími efekty. Uživatel-začátečník však brzy narazí na příliš spartánský návod a jeho další kroky tak budou spíše experimentováním. Objevily se i některé další novinky – místo jedné stopy pro funkci PIP (picture-in-picture) je jich dnes šest, zde si však nejsme zcela jisti, zda z toho budou mít začátečníci nějaký zvláštní užitek, navíc celá nabídka půdobí poněkud levně. Některé doplňkové aplikace malinko připomínají snahu „já chci také…“, kdy byl program doplněn funkcemi, které naprostý amatér asi nikdy nebude potřebovat.

Samozřejmě nechybí ani dnes populární možnost importovat přímo z portálů Flickr, Freesound nebo DirectorZone. Naopak můžeme vkládat pomocí aplikace Production Wizard klipy přímo na YouTube.

Verdikt

I přes občasné výtky se v žádném případě nejedná o program k zahození – dostatečnou jednoduchostí potěší začátečníka a přitom nabídkou efektů a patřičnou stabilitou neurazí ani zkušenější uživatele. A když k tomu přidáme solidní cenu, není důvod, proč tento program alespoň nevyzkoušet.

- - Václav Větvička

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).