Hlavní navigace

Recenze: Portrait Professional 17

3. 12. 2017

Sdílet

 Autor: Anthropics
Okukovat krásné modelky není při listování lesklými časopisy nic nového ani neobvyklého. Méně obvyklé je ale vědomí, že se jedná o jeden snímek z několika set, a že za výslednou fotografií je práce vizážisty, kadeřníka, profesionálního fotografa a povětšině ještě Photoshopu.

Bez všech těchhle pomůcek bychom se za dotyčnou dámou na ulici možná ani neohlédli. Tohle všechno ale není pro běžného fotografa dostupné, takže si musí vystačit s momentkami příbuzných, které budou mít povětšinou do dokonalosti daleko.   To ale neznamená, že budeme muset trávit celý večer u počítače jen proto, aby naše přítelkyně vypadala na fotografii jako filmová hvězda. Program Portrait Professional britské firmy Anthropics, který se dočkal již sedmnácté verze, má naštěstí portrétní úpravy v popisu práce.  A když už jsme u té sedmnácté verze – firma občas s čísly laškuje, takže jich ve skutečnosti je méně, šestnáctka totiž neexistuje.

Není pochyb o tom, že pokud nefotografujeme pouze krajinky nebo rodinné mazlíčky, tak se nám podobný softwaremůže zatraceně hodit.A nemusíme se přitom pokoušet o profesionální portrét, stačí obyčejná rodinná sešlost. Tětě Jarce se nebudou líbit vrásky, sestřenici zase pihy a na vině bude fotograf. Ještě že je tu šikovný program.

Portrait Professional je založen na komplexní analýze obrázku a následné aplikaci filtrů a změn, které mění rysy tváře tak, aby nejlépe odpovídaly naším představám o kráse. To se již řadu verzí nemění, ostatně není co měnit. Snahou je práci maximálně zjednodušit. Začneme tím, že moudře odklepneme, jestli je na fotografii žena nebo muž. A pak už to jede – základní obrysy se ukážou automaticky, a jejich změnou uděláme základní zásahy do tváře. Pokud nás postihne lenost, můžeme nechat základní nastavení na programu a hrát si jen s detaily. Práci usnadňuje rozdělení pracovních oken na klasické „před“ a „po“, takže změny vidíme okamžitě.

Ta správná hra je potom jemné dolaďování tváře. V každé verzi těch možností přibývá a dnes již prakticky není nic, co by nebylo možné změnit. Pohrajeme si i třeba s protažením krku. Věci jako tvar oka nebo vymazání vrásek jsou už několik verzí samozřejmostí. V každém případě se ale vyplatí netlačit na pilu, protože když jednotlivé posuvné čudlíky natáhneme do maxima, získáme spíš Marusju nežli krasavici.

Co je v nové verzi opravdu nového? Tou největší změnou je možnost úpravy pozadí. Na to jsme dříve museli otevřít jiný fotoeditor, teď už to zvládne samotný program.  Další novinkou je možnost uložit si jednotlivé rozpracované verze, takže pkókud se necháme unést, můžeme se pohodlně vrátit do poslední podařené podoby. Oblíbená funkce Makeup je dále posílena, a podobně jako v předem nastavených modulech můžeme začít s třemi možnostmi. Program také lépe pracuje ve chvíli, kdy se nejedná o snímek, ve kterém se fotografovaná osoba dívá přímo do kamery, ale vylepšit můžeme i tvář, ze které vidíme jen část.

Verdikt

Nová verze je stejně jako dřív software, který splní co slibuje a v případech fotografování přítelkyně se nepochybně dočkáme sladké odměny. Vedle amatérů ale potěší i profíky, protože dosáhne stejných výsledků jako Photoshop, ale za neporovnatelně menší námahu. A nová verze má navíc skutečně výrazné změny.

 

Pro: Pohodlný a výtečně fungující nástroj pro úpravy portrétní fotografie

Proti: Nic

Celkem: 90 procent

MIF21

Výrobce: Anthropics

Cena: 69,95 eur (1 800 Kč), verze Studio