Hlavní navigace

Recenze: Portrait Professional 15

25. 1. 2016

Sdílet

 Autor: Anthropics
Muži jásají nad profesionálními fotografiemi modelek, ženy si naopak rvou vlasy a propadají depresím. Chybu dělají všichni, skutečnost má většinou do reality pořádně daleko a lesklé časopisy nám prodávají iluzi.

Šikovný profík dokáže hodně a pro zbytek máme ještě šikovnější software. Kdo to s počítačem a grafickými editory opravdu umí, udělá krasavici i s někoho, o koho bychom možná neopřeli ani kolo. To ale neznamená, že máme čas trávit celé odpoledne u počítače jen proto, aby dívka našich snů vypadala jako hvězda. Naštěstí existuje alternativa, která má úpravy portrétů v zadání. Jedná se o program Portrait Professional britské firmy Anthropics, který se dočkal již patnácté verze.

Portrait Professional

Podobný program se někdy může zatraceně hodit. Dávno po rodinné oslavě zjistíme, že u bohaté tety Běty jsme zdůraznili vrásky, zatímco teta Agáta připomíná rajče a sestřenice zase vypadá, jakoby den předtím pozřela párek nevalné chuti. Musíme tedy zasáhnout. Udělat z průměrné tváře krasavici přitom může být kus života těžkého. Portrétní fotografie a dokonalé nasvícení sice dokáží realitu pozměnit, zázraky ale zvládne jen církev svatá. Ještě že je tu šikovný program.

Portrait Professional je založen na komplexní analýze obrázku a následné aplikaci filtrů a změn, které mění rysy tváře tak, aby nejlépe odpovídaly naším představám o kráse. To je pochopitelně subjektivní, byť se při přípravě algoritmů použily desítek lidských tváří. Proto můžeme tento program použít nejen pro vylepšení rodinných portrétů, ale i pro obálky módních časopisů.

Samotná práce s programem je jednoduchá. Vybereme si portrét, zvolíme z nabídky žena/muž (případně dítě či stařec) a začneme pracovat. Nejdříve si pohrajeme s automaticky nabídnutými konturami očí, brady, nosu, rtů a celého obličeje, následuje velké pracovní okno, které nabídne obvyklý systém „před a po“. Až sem se program od minulé verze nijak neliší.

Teprve potom následuje jemné vylaďování – jednotlivé kroky můžeme dělat buď hromadně (byť po jednotlivých oblastech jako jsou oči nebo pleť), nebo si každou oblast můžeme a upravovat detailně, včetně třeba jen jednoho oka. Možných změn je dost a dost, některé (jako třeba vyhlazování vrásek nebo zeštíhlení obličeje) jsou celkem běžné, jiné, jako třeba změna barvy očí, již méně. Můžeme si i vybrat mezi základní silou úprav, tj. jestli chceme jemné úpravy nebo jestli má být výsledek glamour. K tomu máme přednastavené moduly, rozdíly mohou být překvapivě velké. Musíme ale pamatovat na to, že pokud šlápneme na pedál plynu skutečně až k podlaze, výsledek bude spíše parodií nežli krasavicí.

Jakých novinek se dočkáme v nové verzi? Především se jedná o maximální kontrolu nad makeupem, což je něco, po čem zákazníci již dlouho volali. Firmě se to podařilo díky dlouhodové spolupráci s kosmetickým průmyslem. Vyhrát si také můžeme s úpravou očí, vedle obvyklých změn je zde možnost přidat maskaru nebo upravovat či zcela měnit oční stíny. Mezi další novinky patří úpravy tónu kůže a korekce chyb způsobených optikou. Pro řadu uživatelů bude největší novinkou možnost upravovat dětské portréty.

Verdikt

Portrait Professional existuje ve třech verzích – Standard za 40 dolarů, Studio za 60 dolarů a Studio Max za 120 dolarů. Po pravdě řečeno ale rozdíly nejsou pro běžného uživatele tak důležité, aby měl pocit, že musí sáhnout hlouběji do prasátka. Patnáctka je v každém případě příjemný pomocník, ať chceme občas vylepšit fotografii nějakého známého nebo když bereme portrétní fotografii opravdu vážně.

Pro: Pohodlný a výtečně fungující nástroj pro úpravy portrétní fotografie

Proti: Nic

Celkem: 90 procent

MIF21

Výrobce: Anthropics

Cena: od 40 USD (asi 1 000 Kč)