Hlavní navigace

Recenze: PhotoZoom Pro 4

15. 1. 2011

Sdílet

V dnešní době, kdy se výrobci digitálních fotoaparátů předhánějí v tom, jak trumfnout konkurenci alespoň o jeden megapixel, se může zdát program, který si založil existenci na digitálním zvětšování fotografií, téměř zbytečným.

Výše uvedené tvrzení úplně ale nemusí být univerzální pravda - jednak máme jistě na pevném disku záplavu digitálních fotografií z minulosti, kdy 1 MB v JPEG znamenalo naprostý vrchol dostupné technologie, jednak můžeme občas potřebovat vylepšit a zvětšit snímek, který nám dalo dítko, fotograficky nejistá manželka nebo nějaký příbuzný. A právě v takové situaci se PhotoZoom společnosti BenVista může hodit.

Horní část plochy je věnována informacím o fotografii v současné kvalitě, což u tohoto programu znamená především velikost, prostřední potom ukazuje, jak velký může obrázek být po všech úpravách. Důležitá je zejména informace o velikosti jak v pixelech, tak v centimetrech, neboť tu bychom měli navolit podle toho, co s fotografií chceme následně provádět. Pokud myslíme na plakát, budou důležité centimetry, pokud na webovou stránku, budeme se patrně zajímat o velikost v pixelech.

A potom již můžeme začít. K tomu se využije spodní část plochy, která nám nabízí bohatý výběr algoritmů. BenVista pochopitelně propaguje svoji patentovanou technologii S-Spline Max, která odstraňuje artefakty, vzniklé konverzí či kompresí na formát JPEG. Podle vybrané technologie můžeme dále nastavit další parametry a aniž bychom museli cokoliv dělat, program nám ukáže změnu doslova před očima.

PhotoZoom existuje nejen jako samostatný program, ale i jako plug-in pro Adobe, navíc nebyl opomenut ani Mac. Nová verze není novinkami nijak závratně přeplněna – objevila se nová technologie pro redukci artefaktů, změny ostrosti si můžeme nastavit, je zde podpora 64bitového operačního systému, pár nových modelových nastavení a manuál v italštině.

Pochválit samozřejmě musíme i skutečnost, že program existuje i v české verzi. Na druhé straně ale cenu 219 dolarů za přece jenom jednoúčelovou utilitku autoři poněkud nadsadili.

Verdikt:

V každém případě platí, že průměrný uživatel  PhotoZoom pravděpodobně ke svému životu potřebovat nebude. Pokud to ale někdo myslí se svými digitálními fotografiemi opravdu vážně, ať už pro svoji sbírku nebo pro prodej, může se mu tento software proklatě hodit.

Cloud23

Hodnocení: 75%

Cena: 219 USD (4000 Kč)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).