Hlavní navigace

Recenze: Photoshop Elements 6.0

19. 4. 2008

Sdílet

Dlouho očekávaný Photoshop Elements 6.0 od Adobe úspěšně implementuje nástroje Photoshopu CS3. Těšit se můžeme z několika nových funkcí, jako je třeba režim Guided Edit či nástroj PhotoMerge Group Shot.

Adobe Photoshop Elements 6


Adobe slíbil, že udělá editaci fotek jednodušší než kdykoliv předtím, a světe div se, je tomu skutečně tak. Plno nových funkcí, jako je třeba režim “Guided Edit”, nástroj PhotoMerge Group Shot, a spousta nástrojů převzatých z Photoshopu CS3 vetknutých do zbrusu nového uživatelského prostředí, činí editaci fotografií přístupnější a zábavnější pro různé druhy fotografů – i pro ty amatérské.

Okamžitě po spuštění programu si povšimnete nové uvítací obrazovky, která vám nabídne různé druhy spuštění – buďto můžete začít s editovacím projektem od úplného začátku, vybrat si projekt s Adobe Bridge (prakticky plná verze z Photoshopu), dodat obrázky z vašeho fotoaparátu, či otevřít obrázek, kterým jste skončili naposledy.Když jsou Photoshop Elements 6.0 spuštěny, jste přivítáni uhlově šedým rozhraním, které je k vašim očím jistě šetrnější než příliš jasné pozadí starší verze. Přestože nové rozhraní samozřejmě nechá vybrané fotografie „vyskočit“ na obrazovku, všimli jsme si některých dialogů, které jsou nyní hůře k přečtení.

Photoshop Elements 6.0 obsahuje program pro správu fotografií Adobe Bridge, který uživatelům umožní prohlížet, třídit a organizovat jejich často velice rozsáhlé sbírky fotek.
Prostřednictvím prohlížení metadat můžete například zjistit, která clona, rychlost závěrky a nastavení ISO nejsou v daném prostředí zrovna ideální, a příště se tak vyvarovat některých chyb či znalosti využít k dalšímu fotografickému experimentování. V rámci Bridge můžete využít nástroje lupa, kterým lze prozkoumat fotografii pixel po pixelu bez toho, že byste otevřeli soubor obrázku. Můžete si vybrat podobné fotografie a porovnávat je v režimu náhledu. Můžete k fotografiím také přiřazovat klíčová slova, popisy a hodnocení a později využít filtry pro vyhledávání zakomponované v Bridge pro opětovné nalezení ztraceného obrázku. Také si můžete přenastavit zobrazované informace k fotkám a nastavit si uživatelské prostředí, jež lze následně uložit.

Editace pro všechny


Aby opravdu zpřístupnil fotoeditaci pro všechny, Adobe rozdělil editovací rozhraní Photoshop Elements 6.0 do tří módů. Zkušení profesionálové ocení režim Full Edit, ve kterém si mohou ve fotografii nastavit úplně všechno, zatímco mód Quick Edit (kterému se dříve říkalo Quick Fix) dává začátečníkům možnost pracovat pouze s nejběžněji využívanými nástroje.

Úplní nováčci ocení pomocnou ruku režimu Guided Edit, který nabízí sérii krátkých otázek, jež vás povedou ke správným nástrojům ve správném pořadí, společně s instrukcemi k jejich použití. V obou začátečnických režimech mají uživatelé k dispozici náhled „před/po“ – což je funkce, kterou postrádá dokonce i Photoshop CS3. Photoshop Elements 6.0 nechají uživatele jednoduše přepínat z jednoho módu do druhého, a nechávají jim prostor k růstu, zároveň s jejich rostoucími schopnostmi v oblasti fotoeditace je nechávají být čím dál samostatnějšími.

Nové užitečné funkce získané z Photoshopu zahrnují nástroj pro rychlý výběr a dialog na vyčištění okrajů, který uživatelům umožňuje například vyhlazovat, zvětšovat a zmenšovat výběry. To, že je nástroj pro výběr aktivní, uvidíte jak v tabulce možností, tak v menu výběru.

Nový filtr pro potlačení zkreslení nejenže upravuje soudkovité zkreslení (výsledek přibližování nekvalitními objektivy), ale také s ním lze na obrázek přidat tmavší okraje, což může být pěknou konečnou úpravou portrétů.Taktéž nový je příkaz „upravit barevné křivky“, což je omezená verze nástroje pro úpravu barev využívaného profesionálními fotografy. Jednotlivá vylepšení například jasu a kontrastu středních tónů v obrázku, či úpravy světlosti a stínů způsobí pohyb barevné křivky v grafu, takže získáte představu, jak takové barevné křivky fungují.

Příkaz pro konvertování do odstínů šedi (laicky vytvoření černobílé fotografie) je nyní implementován do menu „vylepšení“, a přichází s šesti přednastaveními a velkým náhledem pro rychlejší a bohatší konverzi z barevné fotografie na černobílou. Menu „vylepšení“ také obsahuje nový nástroj pro rozostření masky, který byl doteď závěrečným krokem v profesionální fotoeditaci.

Fotografové ocení zvýšenou podporu formátů RAW, a to pomocí verze 4.3.1 nového RAW converteru.

Tento rychle se aktualizující plug-in obsahuje třeba pohled typu „filmový pás“, který vám umožní dělat úpravy a nastavení více snímků najednou. Filmový pás je viditelný pouze pokud prohlížíte více fotografií najednou. Nové posuvníky pro oživení (světla) a „očernění“ (aby černá byla černější) jsou užitečné pro dodání ostrosti a hloubky a celkově zlepšují fotografii. Můžete si také uložit nastavení konverze pro pozdější použití v Bridge, kde je toto nastavení možné aplikovat na více fotografií najednou.

Rychle se rozšiřující paleta efektů se točí okolo nástrojů pro editaci a obsahuje nepřeberně barevných odstínů, stínů obrázku, písem a dalších užitečností pro úpravu fotografie. Je nezvyklé, že tyto efekty potřebují dvojité kliknutí, zatímco velká tlačítka typicky vyžadují kliknutí pouze jedno.

skoleni

Panoramatické šílenství


Léta uživatelé Elementů pro „slepování“ fotografií do širokoúhlých krás utilitu PhotoMerge Panorama. Ve Photoshop Elements 6.0 k ní Adobe dodal dva nové spojovací nástroje: PhotoMerge Group Shot a PhotoMerge Faces.

Jedním z nejnáročnějších aspektů fotografování skupiny lidí je zachytit je všechny v momentu, kdy se usmívají a mají otevřené oči. Nový doplněk Elementů nazvaný PhotoMerge Group Shot nás tohoto problému zbavuje automatickým seřazením a spojením až desíti fotografií v jeden, perfektní záběr.

Jednoduše si jako startovací bod vyberte jednu vzorovou fotografii, a potom, využívajíce nástroje zvýraznění, označte oblasti ostatních fotografií, které si přejete sloučit. Vezměte úsměv z jedné fotky a pár očí z jiné, a Elements vezmou tolik z dané osoby či objektu, kolik je potřeba k ucelenému smíšení, a umístí to do vzorové fotografie. Pokud jste zvědaví, kolik z obrázku musely Elements použít k práci, klikněte na tlačítko „zobrazit oblasti“.

Přestože je PhotoMerge Group Shot zcela jistě úžasným nástrojem, není nástrojem kompozičním. To znamená, že funguje pouze, pokud jsou jednotlivé fotografie navzájem velmi podobné, což předpokládá, že fotograf a fotografovaní se v průběhu získávání jednotlivých snímků nepohnuli. Avšak i tak se jedná o perfektní nástroj pro tvorbu „klonovací“ koláže, kdy se jedna osoba objeví na různých místech jediné fotografie. Je však nutné tuto fotografii dopředu naplánovat.PhotoMerge Faces vytváří jedinou tvář spojením prvků dvou různých tváří. Takže pokud jste někdy dychtili po nose, rtech či vlasech někoho jiného, můžete tuto hračičku využít pro stvoření svého nového krásnějšího já.

Nové pracovní rozhraní Create je celé o vytváření projektů. Jakmile jste ukončili editaci a slučování, přejděte do prostoru projektů, kde si lze vytvořit virtuální fotoalba a alba výstřižků – to celé v rámci jediného dokumentu Photoshop Elements 6.0 – stejně tak lze vytvořit koláže, webové galerie, prezentace PDF, přání, a obaly a nálepky na CD a DVD.

K inspiraci vaší kreativity je v paletě Artwork obsaženo nepřeberně témat, pozadí, textur, grafických elementů, fotorámečků, a efektů. Nicméně, mnoho z těchto témat a pozadí je zbytečně laciných, ale i přesto jsou rámečky a grafické elementy překvapivě důmyslné.

Do těchto kolekcí můžete přidat také svá vlastní díla, a to umístěním do příslušných složek na vašem disku. Jedinou nevýhodou je fakt, že těch děl je k dispozici tolik, že náhledové miniatury jsou opravdu malé a nic moc na nich není vidět.

Co se týče palety Artwork, je zajímavé, že pokud nějaký prvek umístíte na stránku, Photoshop Elements 6.0 ví, o který prvek se jedná a podle toho prvek do fotografie umístí.

Přetáhněte na stránku rámeček, a budete pobídnuti k přidání fotografie buď ze schránky, nebo z umístění na vašem disku. Rámečky můžete zvětšovat a zmenšovat podle libosti, a to bez toho, že byste tomu museli obětovat kvalitu obrázku. Dvojité kliknutí na fotografii v rámečku otevře ovládací panel pro přemístění a změnu velikosti (stejně jako v iPhoto), a kliknutí na samotný rámeček umožní měnit jeho velikost a posunovat ho po stránce.

Sdílení výtvorů


Jako poslední, přesto neméně užitečné, je pracovní prostředí Share, které umožní nenechat si vaše díla pro sebe a prezentovat je ostatním. Pokud si vyberete obrázek jako přílohu e-mailu, Elements ho zmenší na velikost úměrnou pro přenos, spustí vašeho e-mailového klienta, vytvoří novou zprávu, a přiloží fotografie – to vše v rámci několika málo sekund. Vám pak zbývá vypsat políčko „příjemce“.

Je také možné vytvořit webovou fotogalerii, což je alternativa taktéž začleněná do prostředí Create. Do budoucna Adobe pravděpodobně zváží přidání FTP schopností - bylo by určitě užitečnější a jednodušší publikovat galerii na web přímo z programu.Pokud se rozhodnete sdílet obrázky s přáteli a rodinou „starým způsobem“, použijte tlačítko pro objednání tisku, spojíte se tím s galerií Kodak EasyShare Gallery, která vás provede procesem výběru velikostí, načež se vás zeptá na číslo kreditní karty a další informace.

Mezi další možnosti tohoto rozhraní patří vypalování CD a DVD (výborné pro archivaci). Stejně jako export prezentací do PDF dokumentů.

Zhodnocení


Ti, kteří chtějí být o krok dále s editací fotografií, by se u Adobe Photoshop Elements 6.0 neměli dlouho rozmýšlet. Nadšenci a laici zde najdou vše, co v této oblasti potřebují (a mnohem víc), aby byli schopni prezentovat svoje díla prostřednictvím rozhraní pro tvorbu a sdílení. Nový režim Guided Edit činí fotoeditaci přístupnou pro úplné nováčky, zatímco módy Quick Edit a Full Edit dávají uživatelům dostatek prostoru k růstu. S vylepšenou podporou RAW a zahrnutí Adobe Bridge mají zkušenejší amatérští fotografové a nadšenci všechny nástroje pro úpravu fotografií, jaké kdy potřebovali. Pokud se chcete naučit editaci obrázků a začít s vytvářením projektů z vašich fotek, budete si Photoshop Elements 6.0 užívat – program byl vytvořen pro laiky, a to také dokazuje. Uživatelé předchozích verzí programu zde objeví spoustu nových utilit, díky nimž se investice do upgradu určitě vyplatí. V každém případě vám Photoshop Elements 6.0 umožní s fotografiemi provádět kouzla, o kterých se vám ani nesnilo.