Hlavní navigace

Recenze: Photomatix Pro 5

23. 7. 2014

Sdílet

 Autor: HDRsoft
Program Photomatix je již řadu let považován za laťku, ke které jsou všechny HDR programy přirovnávány. Pravdou je, že si firma s novou verzí dala na čas. Stálo to čekání za to?

Minulá verze se mohla pochlubit (mimo jiné) zejména vynikajícím selektivním deghostingem. Mohli jsme si vybrat oblast a předmět, který chceme upravit a fungovalo to jako hodinky. Pětka se dočkala řady vylepšení. Na první pohled je to samozřejmě nové uživatelské rozhraní, které svoji světle šedou barvou maloučko připomíná iPhone. Již zmíněná funkce Deghosting se dočkala nové pracovní plochy a pracuje v samostatném okně. Zajímavou novinkou je funkce Fusion, ale především Fusion Method, podivně nazvaná Real Estate. V podstatě jde o práci s fotografiemi u otevřeného nebo hodně jasného okna. Zvláště bych vyzvedl Contrast Optimizer, který výtečně balancuje na hraně mezi reálnou fotografií a tím zvláštním „extra“, které přináší technologie HDR.

Photomatix Pro 5

Silným bodem bylo již dříve zmenšení digitálního šumu, který od samého počátku trestem za HDR. To platí především pro temné oblasti fotografie vzniklé z kombinace několika snímků. Pětka jde na šum od lesa – omezí ho u každé fotografie ještě před úpravami. Mezi drobnosti pak patří lepší přechod mezi Tone mapping a Exposure fusion, což umožní lepší porovnávání, která metoda je pro daný obrázek lepší. Součástí programu je i plug-in pro Lightroom.

Photomatix Pro 5

Tento software není zcela určitě určen pro někoho, kdo chce na své fotografie použít brutální sílu a měnit barevné podání do absurdna. Na HDR program jsou totiž výsledky nečekaně přirozené. To ale neznamená, že jednotlivé funkce jsou jen nějakým ořezávátkem. Doladit totiž můžeme prakticky kde co. Základní možnosti se nám objeví v proužku na pravé straně monitoru.

Verdikt

Již dříve vynikající program se dočkal dalších vylepšení, chvála je tedy na místě Když vzpomeneme větší rychlost a doplníme to, že majitelé verze 4 dostanou pětku zdarma, není co řešit. Photomatix Pro 5 od nás zaslouženě získává ocenění Top produkt 2014.

 

Pro: Vynikající program

Proti: Ovládání není vždy maximálně intuitivní

Celkem: 90 procent

MIF21

Výrobce: HDRsoft

Cena: 99 dolarů (asi 2 000,- Kč) bez DPH