Hlavní navigace

Recenze: Password Manager

26. 8. 2013

Sdílet

 Autor: © pn_photo - Fotolia.com
V digitálním věku žonglujeme stále větším počtem hesel. Všechno zvládnout a nezbláznit se z toho je možno pouze třemi způsoby – psát si hesla někam na papírek, případně používat pro všechno stejné heslo (oboje je špatně)...

...nebo použít služeb nějakého softwaru, který to udělá za nás. A touhle možností je právě program Password Manager francouzské firmy Dashlane.

Program existuje ve dvou verzích, ta „obyčejná“ je zdarma, za verzi Premium platíme mírný roční poplatek. Pokud bych měl program nějak narychlo označit, hodilo by se slovo „elegantní“. Navíc zvládne dvě věci – všechno to, co dokáží softwary konkurence, a ještě přidá něco navrch.

Password Manager

Při počátku si musíme zvolit heslo, buď sami nebo nám program pomůže, a vyplníme základy, jako je jméno, telefon či email. To si program automaticky zapamatuje, projede nám počítač a odhalí všechna hesla, která na něm máme. Další stránka nás potom upozorní na to, které heslo je lehce prolomitelné a kde jsme se dokonce dopustili kardinálního hříchu v podobě hesla opakovaného. Je přitom jedno, který internetový prohlížeč používáme. Uložit si můžeme i čísla kreditních karet, ke každé si vedle jména banky můžeme přidat i logo či barvu, takže následující vyplňování bude jednodušší.

Když máme tohle za sebou, samotná práce je jednoduchá – pro spuštění čehokoliv, k čemu se u internetu dostáváme přes heslo, teď budeme mít Ashlane. Ten si samozřejmě musíme nejdříve spustit. Potom ale stačí jednou kliknout a software za nás kolonku vyplní. V každém případě se jedná o výrazně bezpečnější systém nežli nabízejí hesla „ukrytá“ v jednotlivých browserech.

Prakticky každý podobný program nabízí možnost vypnutí ve chvíli, kdy počítač nějakou dobu nepoužíváme, nicméně najít tuto možnost bývá kus života těžkého. Tady je to jednodušší, program se po třiceti minutách automaticky vypne. Třicet minut si ale můžeme libovolně nastavit.

Password Manager

Software funguje buď samostatně na jednom počítači, nebo pomocí onlinového účtu můžeme synchronizovat s paletou počítačů nebo externích periférií. Držet všechno na počítači je pochopitelně mnohem bezpečnější nežli svěřit se obláčku, Password Manager se ale snaží. Hlavní heslo nikam neukládá, takže pokud jej zapomeneme, máme smůlu. Pro synchronizaci s cloudem je využita 256 bitové kódování. Pro vyšší bezpečnost programátoři použili pouze kód C++ a žádný Javascript. Pokud nám ani tohle nestačí, můžeme ještě vypnout Google Authenticator.

Dalšími možnostmi je přesun hesel z nějakého podobného programu, který již na počítači pracuje. Ne z každého softwaru to ale funguje dokonale. Pro toho, kdo cloud nerad, ale přesto chce mít svá hesla po ruce, existuje i verze pro mobilní periférie.

Verdikttop produkt

V každém případě se jedná o velice výkonný program, který se účinně a hlavně bezpečně postará o všechna naše hesla. To, že je graficky velice podařený a má jednoduché ovládání, je jen třešničkou na dortu. Jednoznačně Top Produkt PCWorldu.

 

Pro: Bohatá nabídka funkcí, výtečný design

Proti: Nic

Celkem: 95 %

UI21

Výrobce: Dashlane

Cena: Zdarma