Hlavní navigace

Recenze: PanoramaPlus X4 pomůže se spojením fotografií

31. 5. 2012

Sdílet

Asi všichni tu situaci známe – náměstí nebo katedrála se nám do hledáčku nevejde, ani kdybychom vyslali k nebesům střelnou modlitbičku. Co zbývá? Buď na záběr zapomenout nebo udělat více snímků a na počítači je složit dohromady.

Právě k tomuto „stitchování” je určen program PanoramaPlus, který existuje buď jako součást fotoeditoru PhotoPlus X5 nebo jako samostatný program. Jelikož je program prakticky automatický, odpadne nám pachtění se skládáním fotografií a výsledek získáme pouhými třemi kroky.

Potěší také to, že program zvládne všechny populární formáty včetně formátu RAW. Příjemným překvapením je i možnost vybrat obrázky přímo z videoklipu - i zde pak software funguje automaticky. Celý klip je automaticky rozdělen na jednotlivé obrázky, které jsou následně „sešity“ dohromady.

PanoramaPlus X4

Prvním kliknutím si PanoramaPlus vybere všechny použitelné fotografie v adresáři, ty se objeví v poli na levé straně monitoru k finálnímu výběru. Pak už jen stačí zvolit vertikální či horizontální spojení a zbytek už udělá program za nás. Ve finále si už jen výběr ořízneme podle potřeby a máme hotovo.

Velký výběr existuje i při exportu, díky více než solidní podpoře řady formátů si můžeme navolit způsob uložení včetně přímého exportu na web či do emailu. Samotné ukládání by ale mohlo být o něco jednodušší. Pokud totiž nechceme exportovat, samotné uložení nám nabízí pouze firemní formát SPA. Nicméně existuje možnost exportovat do sesterského programu PhotoPlus, kde již vzniklou fotografii můžeme uložit jak potřebujeme. Opomenut nebyl ani formát PDF. Pokud vyrobíme opravdu fotografii gigantické velikosti, software ji při tištění automaticky rozdělí na několik stránek.

 

Verdikt

Co říci závěrem? Jedná se sice o jednoúčelovou utilitku, ale pro každého, kdo to se zajímavými fotografiemi myslí vážně, se může zatraceně hodit. A jelikož britská firma Serif udržela příjemnou cenu 15 dolarů (aktuálně ve slevě), chybu nákupem určitě neuděláme.

 

Hodnocení: 85 %
Pro: Jednoduchost, cena
Proti: Nic podstatného

MIF21

 

Cena: přibližně 300 Kč
Výrobce: Serif