Hlavní navigace

Recenze: Palm Treo Pro

10. 12. 2008

Sdílet

V tomto testu nového zařízení Palm Treo Pro se dozvíte, zda se může tento komunikátor měřit s takovou konkurencí, kterou představují BlackBerry Bold, Nokia E71 a HTC Touch.

Cloud23

Smartphone s Windows Mobile, HSDPA a GPS


Uvedením zařízení Treo Pro zavál v sortimentu výrobků Palmu čerstvý vítr. Stejně jako všechny na trhu dostupné komunikátory této firmy vsází i tento na platformu Microsoftu. Treo Pro totiž jako operační systém používá Windows Mobile 6.1, takže je zároveň kompatibilní se Systems Center Mobile Device Manager (SCMDM) – což je systém pro správu mobilních zařízení vyvinutý firmou Microsoft. Palm Treo Pro svými parametry odpovídá aktuálnímu stavu panujícímu mezi firemními zařízeními i jinak. Data totiž dokáže přenášet jak prostřednictvím bezdrátového připojení WiFi (802.11 b/g), tak přes Bluetooth. Zařízení disponuje i čipem GPS.

Z 256 MB paměti může uživatel pro své potřeby využívat 100 MB. Kapacitu paměti však lze rozšířit pomocí karty MicroSD. Musíme vyzdvihnout, že co se týče možných připojení, sází Palm na standardy a v tomto ohledu se nesnaží přihřívat si vlastní polívčičku. Synchronizace dat i nabíjení se provádí prostřednictvím rozhraní Micro-USB. Náhlavní souprava či sluchátka se připojují přes klasickou 3,5 mm zdířku (TRS connector).Po rozbalení se nám na první pohled zalíbila poměrně malá výška a příjemný pocit při dotyku na komunikátor. Díky svým rozměrům 114 × 60 × 13,5 mm je na tom stejně jako například iPhone 3G, má však daleko menší dotykový displej. Všechny údaje se zobrazují na ploše 320 × 320 pixelů. Klávesnice je v pořádku, při stisku však máte trochu pocit, jako byste stlačovali houbu. S trochou cviku se na klávesnici dá zvyknout, ale přesto na tom byli předchůdci jako třeba Treo 750v nebo BlackBerry Bold, alespoň co se týče prvních dojmů, přece jen o něco lépe. V případě potřeby lze zařízení ovládat na dotykové obrazovce pomocí stylusu.

Kancelářské aplikace, programy PIM (Personal Information Manager) a elektronická pošta

Uživatelé zvyklí na operační systém Windows budou mít všechno velmi snadné. Vzhledem k tomu, že Palm Treo Pro používá nejnovější verzi operačního systému Windows, lze jej naprosto bez problémů integrovat do prostředí aplikací Microsoftu zcela bez problémů. Treo Pro tak kupříkladu podporuje tzv. Push Mail přes server Exchange, najdete zde i předinstalovanou verzi balíku kancelářských aplikací Office. Kontakty lze zadávat a poté spravovat ručně nebo přes Outlook. Kromě mobilní verze balíku Office má Palm Treo Pro nainstalovaný Adobe Reader LE, který využijete při prohlížení souborů ve formátu PDF.Bohužel daleko horší je to v případě, kdy namísto serveru Exchange používáte třeba Notes. I podpora BlackBerry není v současnosti příliš valná. Palm sice pro své komunikátory Treo v minulosti uvolnil klienta BlackBerry Connect Client, nicméně mluvčí Palmu nám nebyl schopen sdělit, zda tento klient bude i pro Treo Pro a Windows Mobile 6.1.

Palm do značné míry usnadňuje instalaci ActiveSync, protože jakmile připojíte zařízení poprvé, spustí se program pro konfiguraci přímo z komunikátoru, čímž ušetříte další disk – všechna data jsou totiž uložena přímo na zařízení Treo Pro.

Internet, multimédia a navigace

Palm Treo Pro se od konkurenčních zařízení, jako je kupříkladu HTC Diamond Touch, nijak významně neliší ani v oblasti multimédií a internetu. Přehrávání hudby a videa obstarává mobilní verze Windows Media Playeru, pro pohyb na internetu slouží internetový prohlížeč Internet Explorer. Pro častější surfování však stejně doporučujeme instalovat nějaký lepší prohlížeč, třeba Opera Mini.

Z dalších aplikací jsme měli na našem testovaném komunikátoru upraveném pro mobilního operátora Vodafone mimo jiné i řešení pro navigaci – Vodafone Navigator. Jednalo se o naváděcí navigační systém (turn by turn), který však všechna potřebná data získával ze serveru Vodafone – offline navigaci provádět nešlo. Podporováno je i určení pozice pomocí QuickGPS. Tento program při svém použití načítá data o aktuální poloze satelitů přímo z internetu.
Palm Treo Pro však může v této oblasti s výhodou těžit ze samotného operačního systému Windows Mobile. Existují totiž dnes firmy, které se zaměřují právě na řešení pro offline navigaci. Proto na rozdíl třeba od BlackBerry mají zákazníci možnost vybrat si z vícera systémů nezávisle na tom, zda sami upřednostňují online či offline navigaci.

Výdrž a doba nabíjení baterie

V oblasti výdrže baterie nás bohužel Palm Treo Pro nijak nepřesvědčil. Uvnitř přístroje je zabudována baterie o kapacitě 1150 mAh, což je na zařízení určené pro firemní nasazení přece jen málo. V našem testu výdrže dosáhl komunikátor výsledku pouhých 263 minut, přesněji řešeno 4,4 hodiny. Jen pro útěchu – tento test byl prováděn za těch nejhorších podmínek, kdy byl jas displeje nastaven na maximum, byly vypnuty všechny mechanismy určené pro úsporu energie a zároveň byl povolen i Push Mail, a to přes HSDPA. V praxi by proto měla baterie vydržet přece jen déle. Nicméně určitě neuškodí, pokud si pořídíte ještě jednu baterii náhradní.

Pal Treo Pro potkává stejný osud jako HTC Touch Diamond. Jde o to, že pokud se zákazníkům zalíbí jeho vzhled a budou si jej chtít kvůli tomu koupit, nesmí zapomínat na to, že se jedná o zařízení s operačním systémem Windows Mobile, která obecně jsou známa poměrně vysokou spotřebou energie. Jednu z možností, jak tento problém uspokojivě řešit z pohledu zákazníka, dává Samsung svým zařízením SGH-i780, kde zákazník standardně získá při koupi i druhou baterii včetně nabíječky. Kromě toho samozřejmě mají baterie s kapacitou 1480 mAh daleko vyšší kapacitu.


Palm Treo Pro: přehled

Procesor: Qualcomm MSM7201 400 MHz
Paměť: ROM: 256 MB, RAM: 128 MB
Rozšiřující slot: ano, MicroSD s kapacitou až 32 GB
Displej: 320 × 320 pixelů
Velikost: 114 × 60 ×13,5 mm
Hmotnost: 133 gramů (včetně baterie)
Baterie: 1150 mAh

Připojení, komunikace a operační systém

Podporované mobilní technologie: GSM, GPRS, EDGE, UMTS, HSDPA
WLAN/GPS: ano/ano
Bluetooth: ano, 2.0
Rozhraní: Micro-USB
Synchronizace: ActiveSync
Operační systém: Windows Mobile 6.1


Verdikt:

V každém případě je Palm Treo Pro moderní komunikátor, který bez problémů snese srovnání se všemi ostatními zařízeními s operačním systémem Windows Mobile. Palm svůj nový model umístil do pevného pouzdra, a vůbec celé zařízení působí velmi elegantně. Při práci s klávesnicí je oproti předcházejícím typům sice třeba provádět lehké pohyby, ale i přesto je klávesnice velmi dobrá. Displej je světlý, obsah na displeji čitelný.

Problém je v tom, že Palm sice na trh tímto zařízením uvedl velmi slušný produkt, nicméně zdaleka není jisté, zda se v konkurenci výrobků firem HTC, Samsung a popřípadě Sony Ericcson vůbec prosadí. Chybí v něm totiž funkce, které by Treo Pro nějak výrazně odlišily od konkurence, aby to prostě nebyl zase nějaký další komunikátor s Windows Mobile, jakých už je na trhu spousta. U jiných výrobců je to přece jen něco jiného – například firma HTC se dostala do povědomí svým TouchFlow, Samsung zase tím, že dává u svých výrobků sériově druhou baterii. Cena komunikátoru se navíc pohybuje ve stejné relaci jako ceny konkurenčních výrobků od firem RIM, HTC či Samsung.

I přes všechny nedostatky je Palm Treo Pro je dobrým komunikátorem. Do úvahy by jej rozhodně měl vzít každý, kdo hledá nový a elegantně vyhlížející smartphone s operačním systémem Windows Mobile. Určitě neuškodí, pokud si při jeho koupi zároveň pořídíte i náhradní baterii.

Alternativy:

1. BlackBerry Bold: Pokud ve své firmě používáte službu BlackBerry, pak si komunikátory Palm zatím nepořizujte, protože pro ně zatím neexistuje žádný vhodný klient BlackBerry. Možná by vás mohl zajímat nový BlackBerry Bold, který firma RIM kompletně předělala, a to jak z hlediska softwaru, tak z hlediska firmwaru.

2. Nokia E71: Firma Nokia téměř nepozorovaně přepracovala celou svoji sérii E a vyrobila jedny z nejlepších zařízení pro firemní nasazení, které mimo jiné mají integrovaného zdarma dostupného klienta Exchange. Oproti zařízením Palm mají větší kapacitu baterií, nevýhodou je absence dotykové klávesnice.

3. Samsung SGH-i780: Pokud se poohlížíte po komunikátoru s plnohodnotnou klávesnicí, dotykovým displejem a operačním systémem Windows Mobile 6.1, nezapomeňte vzít do úvahy i Samsung SGH-i780. Jedná se komunikátor, který je prakticky stejný jako Treo Pro, má však daleko větší kapacitu baterie díky sériově dodávané náhradní baterii a také zcela inovované ovládání myši.

- - David Čepička

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).