Hlavní navigace

Recenze: PaintShop Pro Photo X3

Sdílet

Program s nepříjemně dlouhým jménem koupil Corel před lety včetně dnes již neexistující firmy Jasc, zřejmě ve snaze nahradit vlastní zanedbávaný program Corel Paint novým grafickým editorem.

PaintShop Pro Photo X3

 

Společnost Corel se již zřejmě smířila s tím, že ve většině odvětví softwarového průmyslu hraje druhé housle - u Wordperfectu za Microsoftem, u videoeditace za Nerem, u designu za Adobe. Na druhé straně jsou ale ceny těchto programů podstatně nižší. To platí i u Paintshopu, za 99 dolarů dostaneme velice robustní fotoeditor, který lze postavit někam mezi Element 8 a Photoshop CS4. To je ostatně základní myšlenkou tohoto programu - nabídnout funkce na úrovni Photoshopu, ale za cenu Elements. Pravdou je, že i když Photoshop je i nadále králem, po editační stránce existuje věcí, které by PaintShop nezvládl, proklatě málo.

Mezi novinkami vyčnívá Monitor Calibration Wizard, umožňující doladit barvy pro použitý monitor. Vylepšena byla organizační součást programu - funkce Organizer je nyní plně integrovaná, takže odpadá nepříjemný pocit, že vlastně spouštíme dvě rozdílné aplikace. Otevírání velkých fotografií je však nepříjemně pomalé.

 PaintShop Pro Photo X3

 

Z minulé verze zůstala zachována aplikace Express Lab, která výrazně zrychluje fotoeditaci, musíme se ovšem spokojit s omezeným počtem funkcí. Na druhé straně platí, že výsledek těchto úprav jedním kliknutím je asi nejlepší ze všech konkurenčních programů. Express Lab umožní zjednodušení pracovní plochy na maximum, se čtyřmi posuvnými úsečkami pro základní úpravy. Naprostí amatéři ocení možnost Suggest Setting, které doporučí nejvhodnější úpravu. A jelikož tato aplikace pracuje s integrovaným browserem, můžeme hromadně upravovat fotografie, aniž bychom je technicky vzato vůbec otevírali. Vedle toho zde najdeme i klasické úpravy jako odstranění červených očí či dnes módní úpravy opálení či zeštíhlení. Zájemce o detailnější úpravy pak má k dispozici plnohodnotný Full Editor, který se dočkal dalšího přírůstku efektů a triků.

Většina fototriků skutečně funguje, nicméně k vylepšení zde jstále existuje eště dost příležitostí. Jednou z nich představují zbytečně malé ikonky, druhou chybějící možnost zvýšení ostrosti. Některé kroky by navíc mohly být poněkud přívětivější, a i když můžeme prostřednictvím funkce Reset zrušit veškeré úpravy, jednotlivé editace tento krok nemají, takže se buď vrátíme k originálu, nebo musíme spolknout i chybnou úpravu, což nás u pátého kroku může patřičně mrzet.

 

 PaintShop Pro Photo X3

 

Mezi další změny se řadí také RAW Lab, umožňující práci s větším pořtem souborů RAW, import a export videa ve formátu HD a doplnění programu o aplikaci Corel Painter Photo Essentials 4, která umožní změnu fotografie na malbu ve třech krocích. Nic proti tomu, ale to dnes dokáže již každý filtr jedním zmáčknutím tlačítka. Se vzniklým dílkem můžeme dále pracovat, možnost přípravy nejrůznějších kalendářů či galerií je samozřejmostí. Poněkud překvapí nutnost spuštění aplikace Project Creator ve chvíli, kdy chceme uploadovat na Flick.

 

skoleni

Verdikt:

V každém případě se jedná o solidní alternativu všem fotoeditačním programům podobné cenové relace. Profík sice bude i nadále toužit po Photoshopu i s jeho mnohonásobně vyšší cenou, pokročilý amatér by měl ale sáhnout sem. Zatímco nedostatky jsou celkem minimální, program nabízí vše k tomu, abychom dokázali, že heslo "fotografie nelže" již dávno neplatí.

Klady: Výkonná alternativa dražších fotoeditorů

Zápory: Pomalejší zpracování operací

Hodnocení: 75%

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).