Hlavní navigace

Recenze: PaintShop Pro 2020 Ultimate

30. 8. 2019

Sdílet

 Autor: Corel
Čas utíká jako voda a na trhu se objevila nová verze programu Paintshop od firmy Corel je na světě. Jak je již zvykem, v nabídce je levnější verze Pro za 79 dolarů a dražší Ultimate za 99 dolarů, což oproti minulému roku představuje zvýšení ceny.

Funkce jsou v obou verzích téměř stejné, ta dražší dostala navíc programy AfterShot 3, PhotoMirage Express, Painter Essential, Parallels Toolbox a GRFX Studio. Tady nastala oproti loňské verzi výrazná změna, i když některé programy jsou stejné a AfterShot se nedočkal již delší dobu ani Faceliftu.

Jelikož jednotlivé externí programy stahujeme separátně, můžeme si při instalaci zajít na pořádnou svačinku, i když si od ní budeme muset odbíhat, protože programy se musí instalovat postupně a některé ještě navíc prudí s individuální registrací.

Zastavme se tedy u těch doplňků - PhotoMirage Express je utilitka pro animaci fotografií. Má to cenu jen u některých snímků, můžeme třeba rozevlát vlasy kamarádky Máši nebo tygří hřívu na fotografii ze safari, u běžné momentky vetšinou není co rozpohybovat. Ovládání je poměrně složité a nějaké velké pohyby očekávat nemůžeme, pokud ale zvolíme šikovnou fotku, výsledek bude zajímavý. U programu Painter Essential dostaneme do ruky šikovný nástroj na přeměnu fotek na obraz, případně vlastní kresbu, musíme ale pamatovat, že jde o ořezanou verzi mnohem robustnějšího programu. Corel AfterShot je starý známý, tady není o čem diskutovat. Funguje, ale dnes je již zastaralý a přidávat fotoeditační program k druhému je ostatně krok, který jsem nikdy plně nepochopil. Toolbox si vychutnají ti, kteří využívají program Parallels jako virtuální Windows na Applu. Zajímavý je program GARFX Studio. Ten vedle dnes již klasických změn fotografie na černobílou či sépii, což zvládne prakticky každý fotoeditor, nabízí i možnost jemných úprav (např. ztmavení sloupů), a jelikož jsou to změny decentní a žádná řachanda, tak výsledek vypadá přirozeně. Zajímavou možností je selektivní potlačení barev, kde nám na téměř černobílé fotografii svítí třeba červené body.

Hlavní změnou, které si v pracovním okně rychle všimneme, je existence jednoduchého modulu na automatické základní editace. Jelikož se po instalaci program automaticky otevře právě tady, malověrní získají pocit, že se PaintSop výrazně oslabil.  Není tomu tak, jak po přepnutí rychle zjistíme. Snad jen název Photography Workspace je poněkud zavádějící, protože akce jsou opravdu rudimentární a potěší snad jen instagramovou generaci.

Archivační modul zůstal tradiční, s archivací si budeme moci pohrát dle libosti, pokud využije rozdělení portrétů podle jednotlivých postav do různých adresářů, můžeme při příští fotografii nechat program vyskenovat tvář a pomocí rozlišení obličejí ji automaticky zařadit kam potřeba. Pěkné jako ukázka toho, co vývojáři zvládnou, ale pro praktické používání dost dobře k ničemu.Tohle všechno jsou kroky, které si možná vychutnáme ve chvíli, kdy máme na disku hrstku fotografií, ale pokud by s tím někdo chtěl začít ve chvíli, kdy jich má několik tisíc (o desítkách tisíc ani nemluvě), čeká ho kus života těžkého.

Co je nového v samotném fotoeditačním modulu? Vylepšení se dočkala zejména práce s textem, mnohem rychlejší převod fotografie do malby, lepší a hlavně přesnější úpravy hlouby ostrosti a podpora práce na tabletech. Mezi naprosté novinky nutno zařadit možnost dotykových editací, aplikace SmartClone, Refine Brush, Creative Content a podpora RAW Camera. Většinou se jedná o nástroje, které budou příjemné či dokonce nezbytné pro opravdové profesionály, kterým usnadní kreativní práci.

Verdikt

Novinky tedy nějaké jsou, u dražší verze se navíc změnila kombinace doplňkových programů. Nabízené nástroje i nadále potěší svojí jednoduchostí jak amatéry, tak svoji robustností i pokročilé. Hlavním trumfem nové verze je opět rychlost a cena, i když tentokrát k jejímu zvýšení došlo. Opakovaně platí, že program bude opravdu náš. Koneckonců proč si něco máme pronajímat, když to můžeme vlastnit.

Pro: Bohatá nabídka aplikací, rychlost

Proti: Není verze pro Mac

Celkem:  85 procent

cyber23

Výrobce: Corel

Cena: dle verze 79/99 USD (cca 1 800/2 300 Kč)

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).