Hlavní navigace

Recenze: PaintShop Pro 2019 Ultimate

31. 10. 2018

Sdílet

 Autor: Corel
Rok se s rokem sešel a nová verze populárního programu Paintshop je na světě. Jak je již zvykem, v nabídce je levnější verze Pro za 55 dolarů a dražší Ultimate za 70 dolarů.

Funkce jsou v obou verzích téměř stejné, ta dražší dostala navíc programy AfterShot 3, PhotoMirage Express, Painter Essential a Perfectly Clear 3.5 SE. V podstatě totéž co v loňské verzi, jen některé externí programy jsou novější.

Jelikož jednotlivé externí programy stahujeme separátně, můžeme si při instalaci zajít nejen na kávu, ale rovnou na oběd. Navíc některé programy je nutno registrovat, takže tak úplně jednoduchá ta instalace nebude. Naštěstí nemusíme opakovaně startovat počítač.

Když už zmiňujeme přidané programy – PhotoMirage Express umožní animovat fotografie. Ovládání není zrovna jednoduché a nějaké velké pohyby očekávat nemůžeme, pokud ale zvolíme šikovnou fotku, výsledek bude zajímavý. U programu Painter Essential dostaneme, jak název ostatně naznačuje, do ruky šikovný nástroj na přeměnu fotek na obraz, případně vlastní kresbu. Corel AfterShot je starý známý, tady není o čem diskutovat. Perfectly Clear je určet pro korekce chyb, které do fotografie vnese fotoaparát. Plug-in Pic-to-Painting měnící fotku na obraz jedním kliknutím funguje bohužel pouze u 64 bitových Windows 10.

Pracovní design se od minulé verze nijak výrazně nezměnil, což u podobných programů rozhodně nevadí, ostatně kdo se chce učit ovládání každý rok znova. Z původní trojice modulů jsou již od miulé verze dva – Manage a Edit, a překvapivě to nijak nevadí.  Archivační modul je také tradiční, s archivací si budeme moci pohrát dle libosti, pokud využije rozdělení portrétů podle jednotlivých postav do různých adresářů, můžeme při příští fotografii nechat program vyskenovat tvář a pomocí rozlišení obličejí ji automaticky zařadit do patřičného chlívečku. Pěkné jako ukázka toho, co vývojáři zvládnou, ale pro praktické používání dost dobře k ničemu. Zajímavější je podpora více než 40 formátů.

Myšlenka o tom, že podobné programy kupujeme především kvůli modulu Editor, není nijak mimořádně štěpná nebo překvapující. I tady se nic výrazného nezměnilo, takže budeme jako doma. Řada novinek v oblasti fotoeditace jsou spíše solidní úpravy a vylepšení již existujících kroků nebo aplikací. Některé nástroje byly dále výrazně posíleny, jen v oblasti štětců jich přibylo hned třicet najednou. Novinkou je editování fotografií v 360 stupních, což oceníme zejména ve chvíli, kdy chceme připravit nějakou virtuální prezentaci.. Možnost HDR úprav je pojatá jinak než u konkurence. Vede klasické HDR můžeme nabídnouti pseudoHDR s jednou fotografii, ale nečekaně upřednostňuje formát RAW. Zvýšila se i podpora 4K a ještě většího počtu formátů RAW.

Verdikt

Nějaké novinky tady najdeme, ale žádná řachanda to není, jedná se spíše o klasické vylepšování starých dobrých funkcí.Některé jsou ale opravdu drobné, nová verze šla spíše cestou většího množství šablon.Nabízené nástroje i nadále potěší svojí jednoduchostí jak amatéry, tak svoji robustností i pokročilé. Hlavním trumfem nové verze je opět rychlost, navíc je nutno opakovaně zmínit skutečnost, že program bude opravdu náš. Koneckonců proč si něco máme pronajímat, když to můžeme vlastnit. A cena je pro natolik robustní program opravdu lidová. Pokud tento fotoeditor ještě nemáme, není co řešit.

 

Pro: Bohatá nabídka aplikací, rychlost

Proti: Není verze pro Mac

Celkem: 85 procent

Výrobce: Corel

Cena: 70 USD (1 600 Kč; verze Ultimate)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).