Hlavní navigace

Recenze: Optoma Pico Pocket Projector - strčíte ho do kapsy

13. 3. 2009

Sdílet

Společnost Optoma není na českém trhu příliš známá, přestože se dlouhodobě věnuje výrobě a vývoji především projektorů pro domácí i profesionální použití.

Optoma Pico Pocket Projector


V dnešním článku si představíme zástupce nově nastupující generace kapesních projektorů, a to konkrétně produkt společnosti Optoma – Pico Pocket Projector PK-101.

PicoOptoma PK-101 je nabízen v černo-stříbrné barevné kombinaci. Plášť přístroje tvoří odolný plast a celkově se dílenskému zpracování nedá nic zásadního vytknout, neboť plasty na sebe přesně dosedají a vůle v usazení  bychom hledali marně. Drobný problém jsme zaznamenali pouze při první interakci s přístrojem, kdy jsme jej chtěli osadit přiloženou baterií, což však nebyl právě snadný úkol, neboť kryt baterie zprvu důsledně odolával našim pokusům o otevření, nakonec se však celou situaci podařilo uspokojivě vyřešit.

Projektor nás na první pohled upoutá svými rozměry 50 x 103 x 15 mm, což je zhruba velikost běžného mobilního telefonu. Hmotnost přístroje má hodnotu 115 g, takže díru do kapsy nám projektor také neudělá. Pro vlastní zobrazení obrázků či videa projektor využívá LED diodu místo klasické lampy používané ve stolních projektorech a dále DLP čip společnosti Texas Instrument. Ta mimochodem nedávno představila koncept projektoru zabudovaného do mobilního telefonu.

Použití LED diody je v současné době jediné možné řešení, jak při malých rozměrech zachovat uspokojující svítivost. Světelný tok má hodnotu 10 lumenů, kontrastní poměr je 1:1000 - pochopitelně tyto hodnoty nelze srovnávat s "velkými projektory", jedná se o kapesní produkt se všemi patřičnými specifiky. Velkou výhodou však u LED diody představuje její životnost, kterou výrobce udává na 20 000 hodin. To je zhruba desetinásobek průměrných hodnot běžných lampových projektorů. Výstupní rozlišení přístroje odpovídá standardu QVGA, tedy 320 x 240 pixelů.

Optoma PicoPraktická práce s projektorem je velmi snadná. Jako vstup je použit 2,5 palcový konektor jack, s přístrojem se navíc dodává redukce pro klasický cinch konektor, takže stačí jenom připojit vstupní zařízení, které nabízí analogový video výstup, jako jsou nejrůznější typy mobilních telefonů, PDA, iPody atd. Při promítání obrazu se však naplno projevuje nedostatečný světelný výkon LED diody. Při využití maximální velikosti obrazu o úhlopříčce cca 1,5 m musí být v místnosti naprostá tma, jinak je obraz velmi špatně čitelný, avšak při menším rozměru obrazu je světelnost dostatečná.

Kvalita výstupu se samozřejmě nedá nijak srovnávat s klasickými projektory, nicméně dle našeho názoru je v současné době technologicky nemožné při kapesním provedení požadovat lepší výstup, než přístroj nabízí. Potěšující okolností je i fakt, že součástí balení jsou dvě baterie, jež dohromady vydrží 4 hodiny promítání a jejich nabíjení je realizováno pomocí miniUSB konektoru. 

Verdikt

PicoOceňujeme vysokou kvalitu zpracování, miniaturní rozměry zařízení a dobrou výdrž baterií. Horší je již produkovaná obrazová kvalita a cena, jež je na českém trhu zhruba 11 400 Kč včetně DPH. Vzhledem k tomu, že kapesní projektory jsou novým produktem, se však dá předpokládat postupné snižování cen. Celkově je Optoma Pico Projector PK-101 produktem velmi zajímavým. Uplatnění najde zejména v mobilní kanceláři při menších poradách a prezentacích, ale i doma při promítání fotografií z dovolené.

Hodnocení: 70 %

Cena: 11 400Kč s DPH

skoleni

Zapůjčil: www.optoma.cz


Technické parametry:

  • Technologie čipu: DLP Texas Instrument
  • Světelný zdroj: LED dioda
  • Životnost: 20 000 hodin
  • Výstupní rozlišení: QVGA (320x240 px)
  • Jas: 10 ANSI Lumenů
  • Kontrastní poměr: 1000:1
  • Velikost obrazu: 6 – 60 palců
  • Poměr stran: 4:3
  • Rozměry: 50x103x15 mm
  • Hmotnost: 115 g
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).