Hlavní navigace

Recenze: Norton Internet Security 2011

26. 10. 2010

Sdílet

Symantec Norton Internet Security 2011 výborně zvládá známé konvenční hrozby, stejně jako nebezpečné odkazy facebooku a scareware. Testovali jsme poslední vydání sady internetové bezpečnosti od Symantecu.

Nejstarší verze antivirů a bezpečnostních sad dodávaných pod názvem Norton byly notorickými žrouty systémových zdrojů a paměti RAM (ostatně jako jakékoliv podobné programy té doby). Nicméně Symantec tento problém již v roce 2009 úspěšně vyřešil, a potvrdil to vydáním Norton Internet Security 2010, což je již relativně nenáročný software. Symantec Norton Internet Security 2011 přidává několik nástrojů vytvořených k lepší ochraně uživatele proti většímu množství hrozeb a další užitečné vychytávky. Výsledkem je užitečná všestranná bezpečnostní aplikace, jež je zaměřená na udržení kroku s měnícím se prostředím internetu, kde se neustále objevují nové hrozby.

Spolu s tím, jak se zeektivňuje ochrana proti široké a pestré škále virů a malware, tvůrci těchto škodlivých programů ve snaze o zisk mění způsoby infikace počítačů. Dvěma nově rostoucími hrozbami jsou malware šířené škodlivými odkazy facebooku a tzv. scareware - malware tvářící se jako antivirus. Za zmínku stojí také globální mapa, kde se zobrazují místa s nejčetnějšími útoky - přestože tato funkce nepřináší žádný přímý užitek, jedná se o poměrně efektní záležitost.

Norton Internet Security 2011

Skenování odkazů na facebooku

Nový Facebook Scan kontroluje odkazy na vaší zdi a v novinkách (vybraných příspěvcích), aby se ujistil, že tyto odkazy nesměřují na malware či na stránky, o nichž je známo, že se na nich malware vyskytuje. Když tuto aplikaci spustíte, přenese vás na stránku prohlížeče, kde můžete sledovat průběh a výsledky skenování.

Aby mohl Symantec Norton Internet Security 2011 využít tohoto nástroje, který je ve skutečnosti facebookovou aplikací, musíte mu umožnit přístup k informacím souvisejícím s vaším profilem. Nástroj vás také vyzve k udělení povolení k umístění výsledků skenování na vaši zeď, což ale není rozhodující pro jeho funkci. Pokud se tedy nechcete s výsledky chlubit, nemusíte.

Nicméně označení tohoto nástroje může být poněkud matoucí. Přistupujete k němu sice přes základní rozhraní programu Norton Internet Security 2011, ale na webové stránce, na níž jsou zobrazeny výsledky, se vyskytuje označení Norton Safe Web. Neexistuje však způsob, jak skenovat facebook přímo z tohoto panelu nástrojů; tento panel navíc Facebook Scan vůbec nezmiňuje.

S řádným chodem skenovacího prográmku jsme však při našem testu měli trochu problémy. Zaseknul se totiž u poznámky „generování výsledků“, která oznamovala, že jsme kontrolovali přítomnost virů v novinkách přátel. Při kliknutí na tlačítko „zobrazit výsledky“ začalo skenování od začátku, a následně se aplikace znovu zasekla. Poté, co jsme stránku zavřeli a znovu započali proces z Norton Internet Security, získali jsme výsledky, které oznamovaly, že 27 z 29 kontrolovaných odkazů bylo bezpečných. U zbývajících dvou byly výsledky dosud zpracovávány. Při opakovaném použití se však již podobný problém neobjevil. Pokud však v budoucnu pojede Facebook Scan bez těchto komplikací, jistě by se mohl stát velice užitečným nástrojem.

Boj se scareware

Zásadním problémem v boji proti scareware je, že v době jejich vzniku a aktivity neexistuje databáze, která by antivirovým programům umožnila tyto škodlivé aplikace identifikovat. Předchozí verze Nortonu, Internet Security 2010, proto představila aplikaci zvanou "Download Insight", která kontroluje vámi stahované soubory, stejně jako soubory již uložené na vašem disku, aby se ujistila, zda jsou důvěryhodné - tedy zda je ostatní uživatelé již dříve stáhnuli a bezpečně používali. Pokud konkrétní software není důvěryhodný, znamená to, že nemusí být bezpečný. V tom případě jste na potenciální nebezpečí upozorněni a je vám doporučeno nedůvěryhodný soubor nestahovat.

Symantec Norton Internet Security 2011 tuto aplikaci rozšiřuje a přidává k ní podporu více prohlížečů - zatímco předchozí verze podporovala pouze Internet Explorer a Firefox, nová zahrnuje také Chrome, Operu, AOL a Safari, stejně jako chatovací prográmky a e-mailové aplikace jako AIM, Outlook, Yahoo Messenger a Windows Live Messenger.V Norton Internet Security 2011 byla také nově představena utilita nazvaná Norton Power Eraser, jež vyhledává a ničí těžce dohledatelný scareware, který nelze detekovat tradičním antivirovým software. Jakmile něco stáhnete, aplikace prohlédne váš systém a zašle informaci na servery Nortonu, které prohlídku zanalyzují a výsledky analýzy opět zašlou zpět. Power Eraser poté scareware zničí, pokud mu to umožníte.

Přesto vězte, že Norton Power Eraser je agresivnější skener systému než běžný vyhledávač malware, a tak je pravděpodobné, že pozitivní výsledky budou vykazovat i soubory, které ve skutečnosti scareware nejsou. Proto je dobrý nápad si před zničením souboru či programu ověřit, zda se jedná o škodlivý soubor či nikoliv. Tak například na našem PC se systémem Windows 7 vykazoval Power Eraser pozitivní výsledek u „shellfolderfix“, což je ve skutečnosti program, který pomáhá systému pamatovat si velikost a umístění oken průzkumníku Windows.

Další užitečné změny

Program System Insight, který zobrazuje vliv bezpečnostního software na výkon systému, byl v poslední verzi vylepšen. Nově sleduje individuální aplikace ve chvílích, kdy jsou používány, a vytváří profily jejich používání. Dále také upozorní uživatele, pokud program využívá příliš systémových zdrojů a zpomaluje běh počítače.

Dalším výborným nástrojem je Norton Bootable Recovery Tool, který vyčistí váš PC od opravdu závažných infekcí bez nutnosti bootovat operační systém. Berte to jako poslední instanci ochrany vašeho počítače v případě, že váš systém už nic jiného nezachrání.

Předchozí verze Norton Bootable Recovery Tool nebyla právě uživatelsky přívětivá a požadovala vypálení .iso souboru pro vytvoření bootovacího disku, což bylo mimo schopnosti mnoha běžných uživatelů. Ve verzi nové je k dispozici průvodce, který vám pomůže tento disk vytvořit krok za krokem. Není  tedy již potřeba absolutně žádná znalost .iso souborů. Další příjemnou změnou je, že bootovací disk může být vytvořen na USB flash disk, což je důležité zejména pro majitele netbooků, jejichž stroj nedisponuje CD ani DVD mechanikou.

Nadto Norton Internet Security 2011 nyní obsahuje funkci Reputation Scan, která nejenže kontroluje všechny aplikace ve vašem systému a oznamuje vám jejich „úroveň důvěryhodnosti“, ale také srovnává tuto celkovou úroveň důvěryhodnosti aplikací na vašem počítači s průměrnou úrovní důvěryhodnosti jiných uživatelů stejného software. Tato úroveň je založena na široké paletě faktorů, mezi něž patří počet lidí, kteří nainstalovali konkrétní aplikaci nebo třeba zda někdo tuto aplikaci nahlásil jako malware. Tato funkce vám umožní průběžně kotrolovat na obecné úrovni celkovou bezpečnost aplikací na vašem PC.

Stejně jako předchozí verze bezpečnostní sady i NIS 2011 zahrnuje Norton Safe Web, panel prohlížeče, který vás upozorní, jestliže se ve výsledcích vašeho vyhledávání objeví potenciálně nebezpečné stránky a zobrazí varování, pokud nějakou takovou stránku navštívíte. Stejně jako dřívější  vydání panelu Norton Safe Web, i tato bude k dispozici zdarma ke stažení z webu Symantecu.

Verdikt:

Symantec Norton Internet Security 2011 nabízí slušné přídavky k předchozí verzi této bezpečnostní sady, zejména pak schopnost kontrolovat odkazy facebooku a účinně chránit proti scareware. Každý uživatel dřívější verze navíc může v období „předplatného“ využít bezplatného update. Pokud jste se ještě nerozhodli pro poskytovatele bezpečnostních služeb pro váš počítač, je Norton volbou, kterou byste určitě měli zvážit. I přes drobné zádrhele proto udělujeme ocenění PC World TOP PRODUKT 2010.

Hodnocení: 90%

MIF22

Klady:
•    nízké nároky na systémové zdroje
•    široká škála nástrojů ochrany
•    slušná cena

Zápory:
•    drobné zádrhele s prohledáváním odkazů na facebooku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).