Hlavní navigace

Recenze: Norton 360 v6.0 - ostřílený profesionál v šesté verzi

3. 5. 2012

Sdílet

 Autor: Symantec
Norton 360 od společnosti Symantec nejen ochrání váš počítač, ale dokáže také optimalizovat jeho výkon. Kromě antiviru, ochrany identity, rodičovské kontroly a modulů firewall ve své šesté verzi disponuje také nástroji pro zálohování online. Jak tato novinka obstála v redakčních testech?

Uživatelské rozhraní Norton se zdá být s každou další verzí jednodušší a přehlednější. Základní obrazovka Symantec Norton 360 v6.0 nabídne 4 hlavní panely: Zabezpečení počítače, Identita, Zálohování a Vyladění počítače.

Základní panel

Zabezpečení počítače obsahuje Prověřování, LiveUpdate, Správu brány firewall a Norton Insight poskytující zprávy založené na bázi cloudu o potenciálním malware. Panel Identita vás zavede do menu, ve kterém si můžete uložit uživatelská jména a hesla v zašifrované formě pro použití na webu. Obsažená funkce Safe Web dává rady ohledně potenciálně nebezpečných internetových stránek ještě předtím, než je navštívíte. Program obsahuje také anti-phishingovou kontrolu, která vám pomůže s prevencí před poskytováním důvěrných informací pochybným webům.

Norton Safe Web

Zálohování zobrazí nastavení lokální síťové a online zálohy dat, která rozlišuje také druhy zálohovaných souborů – například dokumenty, obrázky, finanční data, dokumenty office nebo oblíbené internetové položky. Soubory tedy nejsou rozřazené specificky podle typů, ale spíš podle jejich určení. Samotná záloha probíhá tak, že aplikace Norton 360 provede analýzu dat obsažených na pevném disku a nabídne vám různé kategorie se seznamy souborů určených k zálohování, stejně jako vhodné paměťové médium pro zálohu v režimu offline.

Vyladění počítače obsahuje položky Optimalizace disku, Mazání souborů, Diagnostickou zprávu a funkci Správce spuštění. Nejedná se o ekvivalentní aplikaci k ostatním vylaďovacím programům, jako je třeba System Mechanic nebo staré nástroje Norton, ale program nabízí defragmentaci pevného disku, odstranění dočasných souborů a dostatečně podrobnou zprávu o aktuálním stavu vašeho počítače. Velmi užitečná je funkce kontroly aplikací, které se zapínají při spuštění systému.

Norton Insight

Přednastavené prověření našeho 50 GB velkého vzorku souborů zabralo přesně 2 minuty a 26 vteřin, přičemž prověřilo 18 446 souborů (tedy 126 souborů za sekundu). To dělá z Nortonu nejrychlejší aplikaci, kterou jsme viděli při testování v roce 2012.

Norton 360 v6.0 zatěžuje systém ve velmi rozumné míře. Kopírování naší 1GB složky s antivirovými procesy bežícími v pozadí zabralo pouhých 40 sekund, což předstihl pouze Bitdefender Total Security 2012. Symantec Norton 360 si vedl dokonce ještě lépe, když jsme kopírovali, zatímco program skenoval systém. Kopírování v tomto případě trvalo 1 minutu a 2 vteřiny a jedná se o nejlepší čas ze všech produktů, které jsme kdy testovali.

Norton 360 v6 nabízí 2 GB úložné kapacity online, přičemž tento silně limitující prostor je navíc sdílen až třemi počítači na jednu licenci. Řešení je však nasnadě - Symantec nabízí možnost si další prostor dokoupit. Základní verze tak dle filozofie výrobce poslouží pouze pro zálohování kriticky důležitých dokumentů, pro bezpečné nakládání s fotografiemi nebo videem si už budete muset připlatit.

Zálohování souborů

Při testech nezávislou institucí AV-Test si vedl Norton velmi dobře ve všech kategoriích (získal například 5,5 bodu ze 6 v ochraně a užitečnosti), nižšího výsledku dosáhl pouze při opravách existujících infikovaných souborů (4 body ze 6), přičemž byl v této kategorii poražen například programem Kaspersky IS 2012, který získal plný počet bodů. Celkové skóre bylo ale přesto velmi dobré – 15 bodů z 18 možných.

Potěšilo nás, že tvůrci programu u jeho tvorby přihlížejí k výtkám uživatelů - například správa síťového připojení v nové verzi vyhodnocuje typ připojení a na jeho základě dovede omezit nekritické aktualizace produktu, pokud by tyto aktualizace mohly mít za následek zvýšené platby za internet.

Verdikt:

TOP PRODUKT 2012Nová verze Nortonu 360 s označením v6 nás opět oslovila. Disponuje velmi slušnou schopností poradit si se škodlivými kódy, systémové prostředky zatěžuje spíše minimálně a zároveň přináší drobná evoluční zlepšení oproti verzi minulé. Koncept tří licencí pro jednu domácnost, byť je vykoupen poněkud vyšší pořizovací cenou softwaru, jsme si rovněž oblíbili. Z výše uvedených důvodů udělujeme hodnocení PC World TOP PRODUKT 2012.

 

Klady: Nízké zatížení systému, vyladění počítače, rychlé prověřování

Zápory: Málo prostoru pro zálohování online v základním balíčku

Hodnocení: 90 %

MIF21

Cena: 1 749,- Kč (na jeden rok až pro 3 počítače)

Výrobce: Symantec