Hlavní navigace

Recenze: Nokia N8: Hardware nadchne, software nechává chladným

29. 10. 2010

Sdílet

Když jsme poprvé dostali příležitost seznámit se Nokií N8, byli jsme ihned nadšeni hardware a multimediálními funkcemi, ovšem zastaralý software nás poněkud zklamal.

Když jsme poprvé dostali příležitost seznámit se Nokií N8, byli jsme ihned nadšeni hardware a multimediálními funkcemi, ovšem zastaralý software nás poněkud zklamal. Poté, co jsme s mobilem strávili nějaký čas, jsme se v našem názoru utvrdili, a navíc jsme k plusům přidali i fantastický fotoaparát. Což ovšem nic nemění na faktu, že software je špatný.

Uhlazený design

N8 působí jako zařízení nejvyšší třídy, což každého napadne ještě předtím, než ho vůbec vybalí z atraktivní krabice. Po rozbalení se vám naskytne pohled na opravdu dobře vypadající telefon a všechno dodávané příslušenství: HDMI i datový kabel, sluchátka a nabíječku.

Po uchopení působí nová Nokia lehce, nicméně poněkud robustně. Díky kovovému šasi odolnému proti poškrábání zanechává přístroj dojem luxusu a kvality. N8 přichází na trh v pěti barvách: tmavě šedé, stříbřitě bílé, zelené, modré a oranžové. Vzhled přední části telefonu je minimalistický, s 3,5palcovým displejem o rozlišení 640 x 360 pixelů a jediným mechanickým tlačítkem pod ním. Toto tlačítko umožňuje uživateli přepínat mezi obrazovkami „domů“ a hlavním menu. A pokud ho chvíli přidržíte, ukáže vám všechny právě spuštěné aplikace.

 

Nokia N8

 

Pravý okraj zařízení ukrývá slot na microSD karty (s kapacitou až 32 GB) a zdířku na SIM kartu, stejně jako micro-USB port. Nalevo najdete podlouhlý ovladač hlasitosti, kruhové tlačítko pro vypnutí a zapnutí a tlačítko pro ovládání fotoaparátu. Vypínání, 3,5 mm jack na sluchátka a HDMI konektor jsou umístěny ve vrchní části přístroje. Na zadní straně se nachází 12-megapixelový fotoaparát vybavený objektivem Carl Zeiss a xenonovým bleskem. Naneštěstí N8 neoplývá vyjímatelnou baterií, takže k tomu, abyste se přístroji dostali do „střev“, budete muset použít šroubovák.

Zastaralý software

Nemáme rádi font Symbianu. Hranatý a malý text vytváří dojem konce devadesátých let a zároveň vůbec nepůsobí dobře na oči. Když Nokia oznámila aktualizaci Symbianu S3, doufali jsme v čistější a modernější typografii a esteticky vypadající ikony. Ovšem S3 vypadá úplně stejně jako předchozí verze, pouze k němu sem tam byla přidána nějaká vychytávka či nová funkce.

Některé rysy tohoto software nám vůbec nepřipadaly uživatelsky přívětivé. Tak například (na rozdíl od iPhone OS, Androidu a WebOS), S3 vám neumožňuje nahrávat fotografie či videa z fotoaparátu či galerie přímo na sociální sítě. Místo toho musíte pro sdílení obrázků otevřít specializovaný klient pro sociální sítě Ovi, který všechny tyto sítě sdružuje v jedné aplikaci.

Dotyková klávesnice je poněkud omezená a stísněná - dokonce ještě více než prapůvodní „androidí“ klávesnice. V režimu „na výšku“ jste odkázání na 12klávesovou alfanumerickou klávesnici, což může mnoha lidem vyvolat nostalgické vzpomínky, nicméně pro denní používání je to velice nepraktické. Raději jsme proto psali v módu „na šířku“, což znamenalo „textovat“ oběma rukama.

Co se týče domácí obrazovky, k dispozici máte pouze tři, což může některým uživatelům pro umístění všech prográmků stačit, jiným však ani zdaleka ne. Prográmky mají všechny stejnou velikost a jsou spíše velké, takže vám nenechávají mnoho prostoru pro manipulaci. Pokud chcete přidat na vaši domácí obrazovku zástupce nějaké aplikace, musíte otevřít program zástupců, kam můžete umístit až čtyři ikony.  Tento proces je mnohem komplikovanější než u Androidu, který vám umožní přidat zástupce prostým podržením dotykové obrazovky.

Uspořádávání prográmků taky není procházka růžovým sadem. Prográmek nemůžete přesunovat mezi obrazovkami, namísto toho musíte zástupce smazat z jedné a potom ho umístit na druhou. Přesun aplikací v rámci jedné obrazovky by mělo být jednodušší - pouze danou aplikaci podržíte a přesunete do požadované polohy na displeji, nicméně pomalá reakce operačního systému komplikuje i tuto činnost.

Nokia N8

S3 přesto přináší oproti starší verzím Symbianu určitá zlepšení, mezi něž patří třeba vícedotykové operace v prohlížečí a fotogalerii (aspoň, že tak). Dále, pokud na displeji zmáčknete ikonku baterie, otevře se okno, které vám ukáže dostupné wi-fi sítě, zařízení v USB a větší hodiny, na kterých lze upravit čas či nastavit budík.

Přese všechna tato vylepšení působí Symbian S3 ve srovnání s Androidem a iOS poněkud zastarale a komplikovaně. Jednoduché operace - jako je vytváření zástupců na ploše - jsou komplikovanější než by mohly být.

Prohlížení webu a multimédia

I prostředí internetového prohlížeče je zbytečně komplikované.  Tak například, pokud se chcete dostat při prohlížení stránky k panelu nástrojů, musíte zmáčknout ikonku v rohu displeje. Poté se objeví tři neoznačené ikony, se kterými můžete dále pracovat. Někdo, kdo se Symbianem nemá příliš zkušeností, s tím může mít problémy - každá z těchto ikonek má (logicky) jiný účel a navíc se poněkud překrývají.

Jak u wi-fi, tak u 3G připojení jsou stránky v prohlížeči načítány ve slušné rychlosti. A přesto, že prohlížeč neoplývá plnou podporou Flash 10, používá alespoň Flash Lite, což vám umožní přehrávat videa. Celkově je zážitek z videa přehrávaného na OLED displeji modelu N8 výborný. Telefon podporuje jak videa v HD kvalitě, tak i prostorový zvuk Dolby Digital.

Skvělý fotoaparát

Podle vyjádření představitelů Nokie je vestavěný fotoaparát s objektivem Carl Zeiss o rozlišení 12 megapixelů přístrojem s největším senzorem, jaký se kdy objevil na nějakém telefonu. Každopádně je jisté, že fotí výborně a výstupem jsou opravdu kvalitní fotografie s ostrými detaily a jasnými a přirozenými barvami.

Fotoaparát je také schopen snímat video v 720p HD formátu, které vypadalo dobře jak na telefonu, tak při přehrávání na HD televizi. Nokia N8 má HDMI výstup, což vám umožní přehrávat HD videa z telefonu na vašem domácím kíně. A co je ještě lepší, Nokia přibalila HDMI adaptér přímo k telefonu, což je u jiných producentů podobných telefonů spíše výjimka. Nokia také přináší kameru snímající obličej a tak zvládá i videohovory.

Výkon

Pokud jde o schopnost přístroje reagovat na podněty, byli jsme poněkud rozčarováni. Při přechodu mezi jednotlivými plochami jsme zaznamenali delší odezvu. Na rozdíl od iPhone či zařízení fungujícího na Androidu, u nichž se stránka otočí zároveň s pohybem vašeho prstu, u Nokie N8 nejprve pohnete prstem, pak chvíli čekáte a teprve poté se pohne obrazovka. Na druhou stranu uznáváme, že prohlížení webu bylo dostatečně rychlé.

Kvalita hovoru na N8 byla excelentní. Hlas z druhé strany zněl jasně a zřetelně bez zkreslení a rušivých zvuků. Dle našeho názoru má Nokia velmi slušnou výdrž baterie, při normálním používání (několik hovorů a zaslaných sms, občasné přehrávání videa a pár hodin hudby) vydržela celý víkend.

Verdikt:

N8 je nevšedně rozporuplný telefon. Má spoustu zajímavých funkcí a doplňků, jako je kvalitní fotoaparát, podpora videa a HDMI výstup, nicméně práce se softwarem je poněkud frustrující. Přístroji by velice pomohla změna operačního systému. Nebo je třeba kompletně renovovat Symbian - jeho vzhled, funkčnost a výkon; sem tam nějaká vychytávka příliš nepomůže.

Hodnocení: 70%

skoleni

Klady: podpora HD videa, skvělý 12-megapixelový fotoaparát

Zápory: zastaralý software, složité ovládání klávesnice

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).