Hlavní navigace

Recenze: Noctua NH-D14 – to nejlepší pro vaše CPU

26. 1. 2010

Sdílet

Jednou z nejoblíbenějších činností, kterým se věnují počítačoví nadšenci, je zlepšování výkonu přetaktováním procesoru a s tím spojená starost o chlazení.

Noctua NH-D14 – to nejlepší pro vaše CPU

 

Pokud se rozhodnete jít cestou hard-core přetaktování, je třeba se poohlédnout po adekvátním chladiči. A přesně takovým modelem – určeným pro nejnáročnější – je Noctua NH-D14.

 

Noctua NH-D14

 

NH-D14 je nejnovějším přírůstkem do řady chladičů mikroprocesorů společnosti Noctua, navrženým pro použití se všemi aktuálními platformami. Kromě obligátních patic AMD AM2, AM2+ a Intel LGA775 jsou k dispozici i nejnovější AMD AM3, Intel LGA1156 a LGA1366. Aby mohl být chladič takto kompatibilní, uchycení NH-D14 k základní desce je realizováno pomocí výměnných nástavců označené jako Secufirm2. Pro platformu Intel je k dispozici univerzální backplate panel, nerezové spony a šrouby s maticemi.

Protože backplate panel je v přímém kontaktu se základní deskou, výrobce ho vybavil izolační gumou v místech dotyku. Konkrétní platforma se pak potvrdí výběrem jednoho ze tří montážních řešení. Do vzniklých děr se následně vloží šrouby, na než se z druhé strany vloží vyrovnávací válečky, na ně spony a nakonec se celé uchycení dotáhne matkami. Pro platformu AMD je postup jednodušší, vždy je třeba využít dodaný backplate na základní desce - instalace chladiče na takto připravenou sestavu je otázkou minuty. Systém instalace chladiče je opravdu propracovaný do nejmenšího detailu, zde od nás získává Noctua jedničku s hvězdičkou.

 

Noctua NH-D14

 

Samotný chladič je vytvořen dvěma pasivními bloky s 52 žebry spojenými spolu se základnou šesti Heat-Pipe trubicemi. Defakto se jedná o spojení dvou samostatných chladičů, které by jednotlivě zvládly uspokojivě uchladit běžná CPU. Mezi těmito bloky se pak nachází 140 x 140 mm velký ventilátor NF-P14, na vnější straně je pak umístěn 120 x 120 mm ventilátor NF-P12. Oba ventilátory mají SSO-Bearing ložiska, pevně stanovenou rychlost otáčení 1 200, respektive 1 300 ot/min a udávanou životnost 150 000 hodin provozu. Udávaná hlučnost je něco přes 19 dB u každého z ventilátorů, což je dohromady poměrně vysoká hladina hluku. Komu by se zdál ventilátor příliš hlučný, výrobce připravil speciální redukci napájení obou ventilátorů snižující otáčky na 900 ot/min, čímž klesne jak výkon, tak i hlučnost na přijatelnou úroveň 13,2, respektive 12,6 dB.

Z hlediska provedení se jedná o prvotřídní úroveň dílenského zpracování, použitý materiál je měď a hliník, což zaručuje vysokou vodivost tepla a účinnost při chlazení. Jedinou zápornou vlastností jsou rozměry (160x140x158 mm) a hmotnost (1 240 gramů). Před nákupem tohoto monstra si pečlivě ověřte, zda se tento ventilátor vejde do vaší počítačové skříně – je totiž možné, že nebude možné zavřít bočnici. Naopak, tento chladič se nemusíte bát nainstalovat na naprostou většinu základních desek, které jsou na trhu. Jediné omezení, se kterým jsme se setkali, je nemožnost použít operační paměti s vysokým chladičem při běžném umístění paměťových slotů blízko patice.

 

Noctua NH-D14

Co se týká výkonu tohoto obřího chladiče, dá se charakterizovat jedním slovem – vynikající. Uživatel má možnost experimentovat s osazením různých modelů s rozdílnými otáčkami a rozměry, možností je více než dost. V základním osazení je schopen tento chladič bezpečně uchladit jakýkoliv mikroprocesor současnosti i při velmi extrémních frekvencích a napětí. Při referenčních testech na platformě Intel LGA775 dosáhl tento chladič v defaultním nastavení o 6°C nižší teploty procesoru než Arctic Cooling Freezer 7 Pro.

Při snížených otáčkách pak při plném zatížení procesoru byla teplota o 3,5 °C. U méně výkonných procesorů lze zcela vyřadit ventilátory z provozu a spolehnout se pouze na obří plochu pasivního chladiče. V obou případech však doporučujeme zajistit v počítačové skříni dostatečný průchod vzduchu. Konkrétní hodnoty naměřené při spotřebě procesoru Intel Core i7 920 přesahující 140 W byly 47 °C při maximálních otáčkách a 53 °C při snížených otáčkách. Se snižujícími otáčkami pak teplota stoupala až k hodnotě 80 °C při 250 ot/min.

Verdikt:

skoleni

PC World TOP PRODUKTNoctua NH-D14 je nevšední chladič s doslova obřími rozměry a hmotností. Naše obavy z problémů s instalací jsme během testů rozehnali, problém může nastat pouze s instalací operačních pamětí s vysokým pasivním chladičem. Chladicí výkon je naprosto vynikající, jeho sílu uživatel ocení především v možnosti dosáhnout vyšších frekvencí při přetaktování procesoru, stejně tak i snadnost instalace pro všechny aktuálně podporované platformy CPU.

Mezi nedostatky patří vysoká hmotnost chladiče (vyvážená však masivním spodním úchytem pod základní desku), za další drobné nedostatky tohoto modelu považujeme absenci backplate pro platformu AM3 v balení a taktéž je třeba zmínit vysokou cenu chladiče. Cena je však naprosto opodstatněná, uživatel za necelých 1 900 Kč vč. DPH dostane jeden z nejvýkonnějších chladičů, které lze na našem trhu pořídit. Chladiči Noctua NH-D14 tímto udělujeme ocenění PC World TOP Produkt.

Hodnocení: 92 procent

Zapůjčil: Noctua, www.noctua.at , distribuce v ČR: Bostar s.r.o., www.bostar.cz

Parametry:

Patice:     Intel LGA1366, LGA1156, LGA775 & AMD AM2, AM2+, AM3
Materiál: Měď, hliník, plast
Rozměry: 160x140x158 mm
Hmotnost: 1 240 gramů
Osazené ventilátory:  NF-P14 a NF-P12
Hlučnost: 19,6/19,8 dB, s redukcí pak 13,2/12,6 dB
Životnost: výrobcem udávaná hodnota je více jak 150 000 hodin