Hlavní navigace

Recenze: Nikon Coolpix S8100

20. 3. 2011

Sdílet

Nový stylový kompakt od japonského výrobce s rozlišením 12,1 megapixelů se pochlubí širokoúhlým objektivem Nikkor s desetinásobným optickým zoomem

Nový stylový kompakt od japonského výrobce s rozlišením 12,1 megapixelů se pochlubí širokoúhlým objektivem Nikkor s desetinásobným optickým zoomem, natáčením FullHD videa se stereo zvukem i skvělou kvalitou nočních snímků. A matná čerň mu sluší.

Co se týče vnějšího zpracování, přístroj se jeví jako kvalitní, nikde nic nevrže, ani se nehýbe, líbí se nám i ostrý design s nezaoblenými hranami a atraktivní matně černý povrch. Kromě této verze je na českém trhu k dispozici i neméně pohledná červená, další alternativa v podobě zlaté se u nás s nejvyšší pravděpodobností prodávat nebude. Z mechanické stránky věci bychom kritizovali snad jen nešťastně umístěný „vystřelovací“ blesk, který je při držení blokován prstem ruky uživatele a nemusí všem vyhovovat.

Fotoaparát je osazen obrazovým snímačem CMOS s vysokou citlivostí a speciální technologií osvětlení ze zadní strany, což má za následek výborné snímky i za nízkého světla, potažmo v noci. K ještě lepším výkonům v tomto směru slouží dedikovaný režim Noční portrét, který je vhodný zejména pro fotografie ve špatně osvětlených interiérech, u nichž je patrné výrazné snížení šumu oproti klasickému automatickému programu. Podobně slušných výsledků za použití vlastních technologií dosahuje třeba Canon s modelem PowerShot SD4500 IS či Sony s DSC-TX7.

U nočních portrétů a fotografií obecně se na chvíli zastavíme, protože jsou zřejmě největší devizou tohoto nového kompaktu patřícího do střední cenové třídy. Kromě výše zmíněného specializovaného režimu ke snížení šumu i vylepšenému záznamu videosekvencí přispívá i patentovaná technologie Nikonu s názvem EXPEED C2. Ta se vyznačuje vysokou citlivostí ISO (až do hodnoty 3200) a snahou o maximalizaci kvality obrazu.

Fotoaparát také disponuje systémy optické i elektronické redukce vibrací, což má za následek snížení pravděpodobnosti vyfocení rozmazaného snímku. To se hodí nejen pro fotografování za šera, ale i při pořizování akčních záběrů. Právě dynamické, akční fotografie jsou totiž další specializací modelu S8100. Ten totiž dokáže pořídit až 10 snímků za sekundu, přičemž využívá kromě zmíněné redukce vibrací i vyrovnávací paměť před samotnou expozicí, umožňující vyfotografování až 2 snímků v rychlém sledu ještě před domáčknutím tlačítka spouště. Z množství automatických režimů, jimiž kompakt oplývá, lze v této souvislosti zmínit zejména Sériové snímání sportu, u něhož se aktivuje funkce automatického sledování konkrétního objektu pomocí autofokusu, a tak tento objekt zaostříte v podstatě bez vlastního přičinění.

Z automatických režimů jsme již některé zmínili, celkově jich přístroj nabízí 17, a kromě nich je k dispozici několik možností manuálního nastavení, i když ne tolik, kolik bychom si představovali. Kladně hodnotíme softwarově nastavitelnou citlivost ISO, kdy fotoaparát uživatele „nenutí“ k využití konkrétní citlivosti u daných světelných podmínek.

Natáčení Full HD 1080p videa začíná být v této kategorii standardem a ani nový Nikon není v tomto směru výjimkou. Video výstupy jsou (dle očekávání) na slušné úrovni, na jedno nabití baterie nahrajete skoro hodinu a půl záznamu v nejvyšší kvalitě.

Verdikt

Celkově se Nikon Coolpix S8100  jeví jako vhodný sekundární fotoaparát i pro poloprofesionální fotografy a amatérské nadšence, kteří ne vždy mají tu možnost nosit při sobě tašku s objemnou zrcadlovkou a několika objektivy. Na velkoformátové výstavy výstupy z tohoto kompaktu sice nejspíše nebudou, ale pro klasickou reportážní fotografii se hodí výborně. Jak již bylo zmíněno, lze jej se značným úspěchem využít například pro získávání akčních snímků při horším světle, k nimž také dopomáhá výjimečně rychlá pohotovost přístroje při zapnutí. Skutečnost, že nemusíte prakticky vůbec čekat, až se fotoaparát „rozehřeje“, pokládáme za další významné plus.

UI21

Hodnocení: 85%

Cena: cca 5400 Kč