Hlavní navigace

Recenze: Nero Multimedia Suite 10

Sdílet

Nová verze balíku programů Nero se objevuje s pravidelností letních veder, přičemž dostane pořadové číslo a poněkud pozměněný název. Po bombastických názvech jako byly Ultra a Reloaded je dnešní název sympaticky střízlivější. Podívejme se tedy desítce na zoubek.

Instalace je zhruba o 30 procent rychlejší než dříve, i tak si ale můžeme s klidem odskočit na svačinu. Program i nadále obtěžuje vnucováním instalace své lišty pro internetový prohlížeč, což je u placeného softwaru věc věru nepříjemná.

Rozhraní se zdá být konečně novější, po instalaci se objeví čtyři základní ikony – stará známá SmartStart a novější MediaHub, Vision Xtra a BackItUp. Startovací aplikace SmartStart integruje všechny součásti programu, včetně přehrávání videa a audia, ale nabízí také zkratky k nejdůležitější části programu – vypalování a ripování, oproti minulé verzi se navíc objevil přístup k detailní nápovědě.

Nero Multimedia Suite 10

 

MediaHub má na starosti práci se zvukovými, obrazovými a videosoubory, přičemž tak trochu připomíná kombinaci videopřehrávače s Picasou a iTunes. Jelikož je celý balík mířen na Windows 7, nepřekvapí, že se v základním nastavení zobrazuje obsah Windows 7 Libraries, což ovšem můžeme vypnout.

Fotoeditor, který býval slabinou programu, je dnes výrazně kvalitnější a mimo neohrabaného mazání červených očí mu toho příliš vytknout nelze. Rozdělení editace na verzi pro amatéry a druhou pro pokročilejší může někomu vyhovovat, jiného iritovat. Objevuje se zde i solidní podpora přípravy slideshow. Pokročilejší zapláčou nad chybějící podporou formátu RAW, podle výzkumů Nera to ale jejich zákazníci údajně nežádají.

MediaHub ripuje CD do formátů MP3, AAC a FLAC, rychlost je ale znatelně pomalejší než u konkurenčních programů. Videopřehrávač působí standardním dojmem - nenadchne ani neurazí. Program sice vypálí video ve formátu Blu-ray, ale přehrát ho už nedokáže, což považujeme přinejměnším za poněkud zvláštní. Slíbená budoucí dostupnost plug-inu, který by měl tuto nerovnováhu narovnat, nás příliš neuklidnila.

 

Nero Multimedia Suite 10

 

Vision Xtra obsahuje zbrusu nový videoeditor včetně komponenty pro authoring. Rozhraní je jednoduché, počet aplikací, funkcí a triků dostatečné a konkurenční balíky v této oblasti Nero rozhodně strčí do kapsy. Konečně se objevily i možnosti jako je video různě otáčet, včetně detailního ovládání této funkce pomocí jednotlivých okének filmu, takže se můžeme rozhodnout, kde by tento trik měl začít a kde končit. Pohrát si můžeme i ze zvukem, odstraňovat současný zvuk či jej jen na záznamu posouvat. Po dokončení projektu stačí kliknout na Next a vybrat si, co s dílkem dál provést, zda ho chcete vypálit nebo umístit na internet.

Vydařené, kvalitní a spolehlivé vypalování je samozřejmostí, koneckonců si na tom firma Nero vystavěla nejen pověst, ale také samotné jméno. Samotné nástroje se od devítky nijak nezměnily, zřejmě už není co přidat či vylepšit. Posílený byl snad jen authoring Blu-ray, z pouhých tří možností v minulé verzi je jich dnes 37.

 

Nero Multimedia Suite 10

 

BackItUp je novinkou, kterou konkurenční balíky nemají. Ovládání není z nejjedodušších, nicméně možnost ukládat si celý počítač na nějaké médium se může hodit. Vedle klasických kopií dostaneme možnost uložit 1 GB po dobu 3 měsíců na firemním serveru, pokud chceme víc, za roční místo pro 25 GB zaplatíme 55 dolarů (1200 Kč), což je dnes v podstatě standardní cena.

Verdikt:

Nero s novou verzí konečně nabízí něco, co předchozím verzím silně chybělo – podpora tvůrčího nadšení. Kreativita se dřív nenosila, dnes si s jednotlivými aplikacemi můžeme opravdu pohrát a většina z nich je skutečně v duchu user-friendly. Řada jednotlivých aplikací se dnes prodává také samostatně, prakticky každou ze čtveřice základních součástí si koupíme jednotlivě, dohromady ale za ně zaplatíme 150 dolarů.


Klady: Ucelený a uhlazený balík, který se konečně dočkal viditelných změn k lepšímu
Zápory: Ripování je pomalejší než u konkurence

Hodnocení: 85%

Cena: cca 1800 Kč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).