Hlavní navigace

Recenze: Nero 2016 Platinum

Sdílet

 Autor: Nero
Letošní verze programu Nero je na světě. Prověřili jsme si opět verzi Platinum.

Když jsme pálili cédéčka a dévédéčka ostošest, bývalo každé nové Nero skutečná událost, na kterou jsme se několik měsíců předem těšili. Samozřejmě následovaly nekonečné diskuze o tom, který balík je lepší. Závratné přidávání aplikací je již minulostí, koneckonců již dlouhé roky je Nero komplexním multimediálním balíkem, jehož programy zvládnou prakticky všechno, co si můžeme přát. Navíc do balíku už toho moc nového nacpat stejně nejde.

Nero

Stejně jako v minulosti není ani dnes instalace nějaký rychlostní zázrak, takže si v klidu můžeme odskočit na kafíčko. Nutno ale přiznat, že u natolik robustního balíku to nějakou tu chvíli trvat prostě musí. V nové verzi nás opět přivítá okno sloužící jako centrální přístup k jednotlivým aplikacím. V základní nabídce je pět základních funkcí – Manage and Play, Edit and Convert, Rip and Burn, Backup a Rescue and Extras. Pod nimi jsou pak detailnější výběry dalších aplikací. Všechno veliké až obrovské, navíc barevně odlišené (pokud se nám barvy nelíbí, můžeme si je pohodlně změnit). Grafik se vyřádil, program konečně vypadá moderně. Inspirace je očividně převzatá z Windows 10. Když si na nějakou aplikaci klepneme, původní plocha se vypne a spustí se pouze žádaná aplikace.

Nero

Z novinek si asi největší zájem vybojuje aplikace Stashimi Music Recorder. Ne že by ty ostatní byly nějaká ořezávátka, ale povětšinou se jedná o staré dobré aplikace sem tam vylepšené nějakou tou novou či posílenou funkcí. Stashimi je ale něco, co v Neru zatím nebylo. Je to v podstatě vyhledávač hudby na netu, ať již v audio nebo ve video podobě. Najde, nechá přehrát a v omezené (pokud si nepřiplatíme na prémiovou verzi) nechá uložit na pevném disku. K tomu si můžeme vyhledávat i internetová rádia, a nabídka je v rádu mnoha tisíc. Legalita u internetových rádií je jasná, jak je to ale v případě videoklipu na YouTube, to mi moc jasné není, ale to nebude starost firmy Nero.

Nero

Srdcem programu i nadále zůstává Nero Video, kvůli tomu jsme si kdysi program kupovali. Zde jako musíme připomenout nativní podporu formátu AVCHD, úpravu výstupního rozlišení videa do dnes tak populárních formátů 16:10 a 16:9, novou stabilizaci obrazu a řadu nových efektů. Pro kopírování formátu Blu-ray asi Nero nemá v současné době konkurenci. I nadále ale platí, že kopírovat lze jen volné nosiče, komerčně chráněné nosiče kopírovat nelze. Otázkou je spíš jestli dneska ještě někdo filmy přepaluje.

Nero

Ostatní aplikace známe a po spuštění se ukáže, že je známe i graficky, tady se tvůrci zrovna nepřetrhli. Příjemnou změnou je schopnost rozlišení tváří díky aplikaci Face. Stačí si vybrat tvář, přidat k ní jméno a aplikaci spustit. Za chvíli dostaneme do ruky seznam toho, co program na pevném disku našel. Face je navíc překvapivě kvalitní a počet falešných hitů je minimální. Nero Video je kvalitnější a konečně se blíží plnohodnotnému videoeditoru. V rámci celého programu je konečně plná podpora 4K, video si můžeme prohlížet v plné HD kvalitě i při samotné práci . Streaming player nám umožní streamování na libovolnou periférii, objevila se i podpora dvou monitorů.

Verdikt

Balík Nero, původně založený na nabídce služeb pro přehrávání, editování a pálení videa, již dávno konvertoval ke sdílení celého našeho digitálního života. Kvalitní a spolehlivé vypalování je samozřejmostí, nicméně kvůli tomu už si program pořídí jen málokdo a po pravdě řečeno moc důvodů ke koupi nové verze mít nebude. Využívání je každým rokem o něco jednodušší, program prostě zraje jako dobré víno a přidání Stashimi je příjemný doplněk, byť si tento program můžeme stáhnout samostatně i bez pomoci Nera. Nicméně i o této verzi platí, že se svými multimediálními soubory budeme moci udělat doslova všechno, co srdce ráčí. Cena 99 eur je za natolik komplexní program celkem lidová.

 

Pro: Staré známé ovládání, nová grafika

Proti: Pomalá instalace

Celkem: 90 procent

webcast_aruba

Výrobce: Nero

Cena: 99 eur (asi 2 700 Kč)