Hlavní navigace

Recenze: Nero 11 Platinum není jen vypalovací software

23. 2. 2012

Sdílet

 Autor: Nero.com
Po střízlivém názvu minulé verze se Nero 11 s přízviskem Platinum vrátilo k bombastické minulosti (Ultra či Reloaded). Jak si tato verze populárního programu vedla?

Jak je již dobrým zvykem, masivní instalace 11 programů, které tento balík obsahuje, chvilku trvá, takže si klidně můžeme odskočit na svačinku. Takové množství programů a odpovídajících přístupů samozřejmě zabere nějaké to místo. Naštěstí Nero Kwik Media (který si bohužel musíme stáhnout samostatně) a nové okno MediaBrowser drží složitost na uzdě a umožňují, že se k souborům dostaneme z každé aplikace.

Úvodní pracovní okno

Popisovat, co všechno balík Nero 11 umí, by vyžadovalo víc prostoru, než je běžné a stravitelné. Nejlepší asi bude konstatovat, že programy zvládnou prakticky všechno, co si od tohoto multimediálního balíku můžeme přát. Důležitější bude připomenout, co je nového a jak dobře jednotlivé aplikace fungují.

Co je skutečně nového? Nero Video dnes obsahuje modul Express Editing, který umožňuje přejít z komplikované časové linky na jednoduchý kreslený scénář (storyboard). To začátečník ocení zcela nepochybně. Přitom se v tomto začátečnickém modulu objevily i komplikovanější aplikace jako Picture-in-picture nebo 3D. Další novinkou je LIVEBackup, který nabízí automatické a stálé zálohování jedním kliknutím. Díky propojení s Kwik Media si pak můžeme připravit a objednat vlastní fotoalba přímo z programu.

Nero Recode

Výrazně byla vylepšena aplikace Nero Recode, takže program dnes zvládne konverze prakticky všech formátů. Posíleno bylo i sdílení - YouTube, Twitter a Facebook mají vlastní nástroje. Mediální pokusy můžeme synchronizovat také se zařízeními s Androidem. Při přípravě formátů pro export lze vybrat snad všechno, od iPadu přes iPod až po iPhone, PS3, Xbox či PSP. Nero Recode navíc plně využívá výhod nejnovějších grafických karet.

Další změnu představuje Kwik, který je novým mediálním přehrávačem. Kwik ovšem obsahuje také aplikaci Market, jež vím ke koupi nabídne nejrůznější aplikace. Ty sice mohou již tak komplexní balík ještě o fous vylepšit, nicméně chvíle, kdy nás právě zakoupený a zaplacený software láká k přikoupení aplikací, které v něm již mohly být, nás nijak netěší.

Jednoduché kroky ovládáme pomocí drag-and-drop

Balík Nero, původně založený na nabídce služeb pro přehrávání, editování a pálení videa, dnes poněkud konvertuje k organizaci a sdílení našeho digitálního života. Vydařené, kvalitní a spolehlivé vypalování je samozřejmostí, koneckonců si na tom firma Nero vystavěla nejen pověst, ale také samotné jméno. Původní funkce tu stále jsou (a v každé verzi jsou zase o krok dál), i když MediaBrowser představuje zejména organizátor a přístup k digitálním souborům, ať už se jedná o písničky, fotografie nebo videa.

 

Verdikt

Když si uvědomíme, že za 100 dolarů (verze Platinum, jež navíc nabízí dekodér Blu-ray, 5 GB záložního prostoru a bezdrátovou synchronizaci s Androidem, stojí 129 dolarů) dostaneme 11 plně funkčních, dokonale propojených a v řadě případů výrazně vylepšených programů, nemusíme nad koupí jedenáctky příliš váhat.

 

Hodnocení: 95 %
Pro: Moc toho již zlepšit nejde.
Proti: Aplikace nabízené na prodej by mohly být součástí balíku.

MIF21

 

Cena: 100 dolarů (cca 1900 Kč)
Výrobce: Nero