Hlavní navigace

Recenze: MSI Eclipse SLI (MS-7520)

19. 2. 2009

Sdílet

Mnohdy se stane, že člověk zatouží po tom nejlepším a nejdražším řešení na trhu. V našem případě se jedná o základní desku MSI Eclipse SLI. Má smysl si pořizovat motherboard s cenou přesahující 8 500 Kč?

Společnost MSI je v našich končinách známá především z let minulých díky povedeným základním deskám. Poslední dobou však kvalita jejich produktů kolísá, nicméně v jedné kategorii je jasno neustále - a to v kategorii TOP. Zde totiž MSI nabízí vždy to nejlepší a směle se může měřit s konkurenty ze stájí Asus a Gigabyte. Nejlepším modelem v řadě základních desek pro mikroprocesory Intel Core i7 je aktuálně MSI Eclipse SLI. A právě tento model jsme se rozhodli otestovat.

První dojem z balení, příslušenství a samotné desky je velmi dobrý. V balení se nachází dostatek kabelů, nechybí propojky pro CrossFire a SLi, eSATA bracket spolu s jedním přídavným pro USB 2.0 konektory. Samotná deska je naplněna komponentami až na samý okraj, provedení vypadá na první pohled na jedničku.

msi eclipse sli

Nicméně první pohled zvlášť u základních desek může být velice lehce milný, a proto na něj vůbec nedáme. Popis desky začneme u výbavy, která nabízí krom již výše vyjmenovaného také přídavnou zvukovou kartu Sound Blaster X-Fi Exteme pasující do slotu PCI Express x1, modul D-LED 2 indikující stav systému pomocí instalovaných LED diod a také redukci napájecího kabelu základní desky označené jako Green Power Genie. Tato komponenta se instaluje mezi základní desku a napájecí kabel od zdroje a umožňuje sledování spotřeby základní desky. Po připojení kabelem k desce a instalaci příslušného software lze sledovat reálnou spotřebu motherboardu.

Když se podíváme na výbavu samotné desky, její základ tvoří čipová sada Intel X58 Express Chipset spolu s jižním můstkem ICH10R. Severní můstek X58 však slouží na rozdíl od předchozích modelů pouze k přidělení 32 PCI Express 2.0 linek třem integrovaným PCI Express x16 slotům. Ty lze rozložit buď na 2x 16 linek při osazení dvou grafik nebo na 3x 8 linek při osazení tří VGA karet. Pokud byste se ptali, kam se poděl integrovaný řadič paměti, tak ten byl přesunut z čipsetu do mikroprocesoru (stejně jak to má již velmi dlouho zařízené konkurenční AMD u svých procesorů Athlon a Phenom). Jižní můstek pak nabízí připojení dvou PCI a dvou PCI Express x1 slotů, šesti Serial ATA 3 Gbit/s a dalších přídavných čipů umožňující připojení dalších čtyřech Serial ATA 3 Gb/s  a dvou eSATA konektorů, komunikačních rozhraní I/O a podobně. O chlazení čipsetu se stará dosti masivní pasivní chladič využívající dvě Heat-Pipe trubice.

Neochvějnou součást základní desky tvoří patice pro mikroprocesor. Osazena je ve verzi LGA1366, umí tedy obsloužit s mikroprocesory Intel Core i7 (v aktuálně dostupných verzích 920 - 2,66 GHz, 940 - 2,93 GHz a 965 - 3,2 GHz). Protože výrobce nešetřil ani místem ani prostředky, osadil všech šest patic pro operační paměti - maximum, co mikroprocesor dokáže obsloužit. Co se týká typu, jedná se o DDR3, ale rychlost těchto pamětí záleží na použitém mikroprocesoru, neboť modely 920 a 940 umožňují použití operačních pamětí DDR3 s rychlostmi 800 a 1 066 MHz, nejvýkonnější Extreme 965 pak umožňuje navíc použití 1 200 a 1 600 MHz modulů. Toto již není omezeno vlastnostmi čipsetu/základní desky, nicméně vybraným procesorem. Maximální kapacita pamětí činí v každém případě 24 GB.

Okolí patice pro procesor je doslova obklopena DrMOS, což jsou vylepšené napájecí komponenty zajišťující delší životnost a lepší efektivitu napájení. Tyto obvody jsou použity i pro napájení systémové sběrnice QPI (Intel QuickPath Interconnect). Jednotlivé fáze vedoucí k mikroprocesoru jsou chlazeny pasivním chladičem.

Nabídku dalších možností desky považujeme za naprosto ideální - k dispozici je čip VIA VT6308P zajišťující jeden vyvedený port Firewire IEEE1392a a jeden připravený k rozšíření pomocí přídavného bracketu, síťovou komunikaci 10/100/1 000 Mb/s zajišťuje čip Realtek 8111C, přídavné SATA, eSATA, IDE a FDD konektory mají na svědomí čipy JMicron 322 a JMicron 362, komunikační rozhraní zajišťuje čip Fintek. Co se týká konektorů, na zadním panelu je vyvedeno celkem osm USB 2.0 (s možností dalších čtyřech vyvedených přes bracket), dva konektory síťových karet, dvě eSATA, PS/2 konektory pro myš a klávesnici a jedno tlačítko pro reset BIOSu.

Konektory integrované na desce jsou velmi hezky umístěny a hlavní SATA směřují ven z desky, což usnadňuje jejich použití. Stejně je umístěn i konektor pro PATA. Nesmíme však zapomenout na tři integrovaná tlačítka na spodní straně desky, která slouží k zapnutí/vypnutí, resetu počítače a k resetu nastavení BIOS. Nechybí ani tradiční možnost nastavit pomocí jumperů frekvenci systémové sběrnice (zde QPI), čímž MSI umožňuje snadné přetaktování mikroprocesoru.

Layout desky bychom označili za velmi povedený a k celkovému provedení jsme měli během testů jen málo připomínek. Nabízí dostatek prostoru pro instalaci grafických karet i operačních pamětí. Nebrání tomu ani konektory SATA, při osazení karty lze vyměňovat komfortně operační paměti a i pro instalaci rozměrnějších chladičů CPU je místa na rozdávání. Dostatečný byl i počet konektorů pro připojení externích ventilátorů. Jako bohus lze připočíst spínací tlačítka Power/Reset a Reset CMOS intergrovaná na desce.

msi eclipse sli
 
Výbava BIOSu je u takto koncipované základní desky stejně důležitá jako výbava hardwarová. V aktuálním testovaném BIOSu 1.35beta (který jsme museli vyhledat na diskusním foru MSI a manuálně nainstalovat) deska disponovala všemi potřebnými funkcemi pro přetaktování a nastavení parametrů mikroprocesoru a pamětí do těch nejmenších detailů. S touto deskou se nám podařilo dosáhnout s referenčním mikroprocesorem Intel Core i7 920 (2,66 GHz, základní frekvence 133 MHz x 20) na maximální stabilní základní frekvenci 180 MHz (což odpovídá 20 x 180 MHz = 3 600 MHz). Nad tuto frekvenci byl již provoz desky nestabilní, nicméně jak se nám potvrdilo i s jiným modelem CPU (konkrétně Extreme 965), tak i s jinou základní deskou Gigabyte GA-X58-UD4, je tato frekvence limitem čipsetu a ne samotné základní desky. V hodnocení přetaktování tak bude pro současné mikroprocesory Intel Core i7 hodnota 180 MHz jako hraniční a pokud deska bude pracovat stabilně při této frekvenci, za přetaktování dostává plný počet bodů. Jen pro srovnání - u hůře vybavených modelů je maximum někde okolo 165 MHz.

Chod základní desky MSI Eclipse SLI byl během testů naprosto stabilní a po nalezení stabilních hodnot při přetaktování CPU se deska chovala naprosto stabilně i při plném zatížení v přetaktovaném stavu. Pochválit musíme rovněž plnou podporu NVIDIA SLi i ATI CrossFire režim, osazení kvalitními komponentami, plnou výbavou a dostatečným chlazením čipové sady a mosfetů. Negativní hodnocení se u tohoto modelu hledá jen velmi těžko a zakládat se bude na velmi vysoké prodejní ceně. Vše ostatní mínusy jsou jen drobnosti a ve světle předvedených možností jsou minoritní.

Poslední část naší recenze se týká výkonu základní desky – ten je jak v defaultním nastavení, tak i při přetaktování o několik procent nižší než u druhé testované desky Gigabyte GA-X58-UD4 (jejíž recenzi mimochodem přineseme co nevidět). Pořád ale musíme brát na zřetel, že testy probíhaly na beta verzi BIOSu, takže lze očekávat ještě zlepšení výkonu. Naopak, tato deska si vedla o chlup lépe při měření teplot komponent, dosahovala zhruba o 1 až 2 stupně lepších výsledků než porovnávaná Gigabyte. Nerozhodně to bylo v porovnání spotřeby – MSI Eclipse SLI si vedla lépe při přetaktování a při plném zatížení (celá sestava  měla nižší spotřebu) a Gigabyte zase předvedla nižší spotřebu v klidu a při defaultních hodnotách.

Výsledky testů:

výsledky testů


Verdikt

Základní deska MSI Eclipse SLI je určena pro velmi úzký okruh uživatelů, kteří si přejí pouze to nejlepší (a tím pádem nejdražší na trhu) a neváhají pro to obětovat dané prostředky. Z našeho pohledu je jakákoliv základní deska dražší než 4 000 Kč téměř zbytečná, a tedy cena přesahující 8 000 Kč za tento skvost je neodpostatnitelná i s přihlédnutím na veškerou dodanou výbavu a předvedený výkon a stabilitu. Výkon má totiž tato deska téměř stejný jako motherboardy o polovinu levnější. Jako velké plus lze počítat i plnou podporu režimů NVIDIA Sli a ATI CrossFire, i tak jde o drahý model a na trhu lze sehnat obdobně vybavené modely za nižší cenu. Pokud však máte připraveno více jak 8 000 Kč na základní desku, neváhejte a investujte je do MSI Eclipse SLI, chybu určitě neuděláte. Ostatní nechť si nechají zajít chuť a poohlédnou se po méně vybavených modelech.

Technické parametry:

Název:    MSI Eclipse SLI (MS-7520)
Verze BIOS:    1.35b
Verze (revize) MB:    1.1
Čipová sada:    Intel Express Chipset X58
Patice:    LGA 1366
PCI Express x16/x4/x1/PCI:    3/0/2/2
Paměť/ Max. kapacita:    DDR3/24 GB
Frekvence pamětí:    800, 1066, 1333, 1600
ECC / buffered / EPP:    Ne/Ne/Ne
FDD/ATA133/SATA 3 Gb/s/eSATA:    1/1/10/2
Přídavný řadič:    JMicron 363, Jmicron 322 / 362
COM/LPT/USB 2.0/IEEE-1394:    0/0/8/1
Přídavné COM/LPT/USB 2.0/IEEE-1394:    1/0/4/1
Síťová karta:    Realtek 8111C
Zvuková karta:    Creative® SB X-Fi Xtreme H/W Audio Card
Počet kanálů / konektorů:    7.1/6
Integrovaná VGA:    Není
Konektory GPU (interní/externí):    Není
I/O čip:   
Firewire čip:    VIA VT6308P
Počet konektorů k chladičům:    5
Kabely - FDD, ATA, SATA, redukce Molex:    1/1/8/2
Přídavný brachet:    USB 2.0
Ostatní:    Green Power Genie, D-LED 2, CrossFire, SLI můstek
Záruka:    36 měsíců

skoleni


Hodnocení:    83%  
   
   
Klady: Vynikající zpracování, přetaktování, stabilita, výbava
   
   
Zápory: Vysoká cena

Cena vč. DPH:    8 599,00 Kč
Poskytl:    MSI, www.msi.eu/cz
   
   

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).