Hlavní navigace

Recenze: Mobilní skener IRIScan Book 2 odvádí perfektní práci

3. 7. 2012

Sdílet

 Autor: IRIS
Skenování dokumentů je dnes naprosto běžnou činností a výrobci už v této oblasti nemají příliš čím překvapit. Zajímavou kategorií jsou však mobilní skenery. Otestovali jsme proto jednoho ze zástupců této kategorie - IRIScan Book 2. Jak se nám osvědčil?

Belgická firma IRIS se zabývá především výrobou OCR softwaru (optické rozpoznávání znaků) a nástrojů pro správu dokumentů. Do jejího portfolia ale patří také nejrůznější typy mobilních skenerů, mezi něž řadíme rovněž recenzovaný IRIScan Book 2, určený pro skenování knih a zároveň vhodný pro skenování jakýchkoli jiných dokumentů.

Obsah balení mile překvapí

Možná jste si už zvykli, že výrobci se dnes většinou snaží na příslušenství u svých zařízení co nejvíce ušetřit a mnohdy nedostanete ani kabel navíc. IRIS to však vidí trochu jinak. V balení tak najdete nejen samotný skener, ale také potřebný mini USB kabel, hadřík z mikrovlákna na čištění, 2GB paměťovou microSD kartu spolu s SD adaptérem, obal na skener, kalibrační bílý papír, CD se softwarem a baterie.

IRIS tím pádem dodává se zařízením vše co, je potřeba pro okamžité skenování.  Přestože věci jako obal na skener nejsou nutné, potěší a je vidět, že si výrobce dal skutečně záležet. IRIS v tomto případě jednoznačně boduje.

Snadné skenování pro každého

Samotná práce se skenerem je velmi jednoduchá. Stačí vložit dodané baterie a dlouhým stiskem tlačítka Power (které je zároveň tlačítkem pro skenování) zařízení spustit. Na displeji se poté objeví několik informací, jako je stav baterie, aktuální nastavení kvality a počet již naskenovaných stran.

IRIScan Book 2Ještě před prvním skenováním doporučujeme provést kalibraci zařízení, alespoň v našem případě to bylo potřeba. Jinak totiž byly dokumenty přesvětlené. Poté už stačí pouze zmáčknout tlačítko Scan a plynulým pohybem posouvat skenerem po dokumentu. To lze díky válečkům na spodu zařízení velmi jednoduše. I pokud se vám plynulý pohyb úplně nedaří, na výsledku to většinou není nijak znát.

Stejně jako normální skenery má samozřejmě i tento vlastní zdroj osvětlení, který se při skenování automaticky aktivuje. Po naskenování stačí připojit zařízení k počítači či vyjmout paměťovou kartu a vložit ji do počítače. K výhodám patří také fakt, že se IRIScan Book připojí jako externí paměťové médium, takže není potřeba přídavný speciální software. Jednoduše lze nastavit také kvalitu snímaných obrázku na low (300 dpi) či high (600 dpi) a barevný či černobílý sken.

Vynikající software

Protože se firma IRIS zaměřuje na OCR software, dodává ho také ke svým zařízením. U skeneru IRIScan Book 2 najdete nástroj Readiris PRO 12. Naskenované dokumenty můžete pomocí softwaru jednoduše převést na editovatelné dokumenty pro Word, OpenOffice, Excel, PDF a XPS. Software rozpozná text a vy můžete finální dokument velmi jednoduše upravit.

Samozřejmostí je podpora české diakritiky. Program zvládne i převod formátování z tištěného do elektronického textu. Přestože je v programu možnost převádět ručně psaný text, příliš se mu to nedaří.

Verdikt

TOP PRODUKT 2012Ruční skener IRIScan Book 2 nás příjemně potěšil. Práce s ním je ryze jednoduchá a nabízí velmi kvalitní výsledky. Na rozdíl od některých konkurenčních zařízení umožňuje skenování jak jednotlivých dokumentů, tak například knih či dalších materiálů. Potěší jak obsah samotného balení, tak výborný OCR software. IRIScan Book 2 považujeme za výbornou volbu pro mobilní skenování a zaslouženě mu udělujeme hodnocení PC World TOP PRODUKT 2012. Nabízí totiž velmi slušnou rychlost a nespornou kvalitu - při ceně okolo 3 000 Kč není proč váhat.

 

MIF21

Hodnocení: 90 %
Pro: vysoká kvalita skenování, dodávané příslušenství, hmotnost, jednoduchost použití, cena
Proti: design


Výrobce: IRIS
Cena: 129 Euro (cca 3200 Kč)