Hlavní navigace

Recenze: Mini Wi-Fi adaptér TP-Link TL-WN723N

30. 12. 2011

Sdílet

V dnešní recenzi se podíváme na mini adaptér TP-Link TL-WN723N pro bezdrátové sítě, jež slibuje malé rozměry, podporu standardu 802.11n a přenosovou rychlost až 150 Mb/s. Jak svým papírovým parametrům dostál v redakčních testech?

V první řadě vás potrápí balení. Jde o (u výrobců) oblíbený plastový průsvitný obal se zalitými hranami, jehož rozbalení vyžaduje notnou dávku trpělivosti a především ostrý nástroj. Jinak se k adaptéru dostanete jen stěží.

V balení najdete kromě adaptéru také instalačního průvodce a CD s  ovladači. Adaptér nese ve svém označení slovo mini a miniaturní skutečně je. Celková délka adaptéru s krytkou na USB je 3,5 centimetru, při zasunutí pak vyčnívá z USB portu mírně přes 2 centimetry. V USB portu ho samozřejmě zaznamenáte, na rozdíl od klasických adaptérů vám ale nikterak vadit nebude. Po zapojení je nejprve potřeba doinstalovat ovladače z přiloženého CD, případně je stáhnout z oficiálního českého webu.

TP-Link stejně jako pro celou řadu svých ostatních produktů zvolil bílou barvu. To je trochu škoda, neboť mini adaptér by se měl spíše neviditelně ukrýt, než svou bílou barvou zářit na celé kolo. Příjemné jsou zaoblené hrany a pro lepší vyjmutí z USB (či odstranění krytky) přidal výrobce malý zdrsněný povrch po obou stranách adaptéru. Tlačítko pro QSS se nachází na spodní straně, takže jeho stisknutí je např. při umístění notebooku na stole obtížnější.

Měření přenosové rychlosti

TP-Link TL-WN723NPřenosovou rychlost jsme měřili pomocí programu iperf pro Windows. Testovací sestava se skládala z notebooku HP 6710b připojeného přes Wi-Fi, HP ProBook 4530s připojeného přes gigabitový ethernet a routeru TP-Link TL-WR1043ND. Vzdálenost notebooku byla přibližně dva metry od přístupového bodu a signál tak dosahoval maximální úrovně. Spektrální analýzou nebyl v pásmu 2,4 GHz nalezen žádný okolní zdroj rušení.

Protože router TP-Link TL-WR1043ND disponuje gigabitovými porty a přenosovou rychlostí po bezdrátové sítě až 300 Mb/s, byl v tomto případě testovaný adaptér nejslabším článkem řetězce. Přístupový bod byl aktivován výhradně v režimu N a na bezdrátové síti nebylo aktivováno šifrování.

Při testování ve 40 vláknech se nám podařilo dosáhnout průměrné přenosové rychlosti 72,9 Mb/s. Při jednom spuštěném vlákně dosáhl adaptér v průměru 28,3 Mb/s.

Verdikt

TP-Link TL-WN723N Mini Wireless N je adaptér malých rozměrů s podporou standardu N a teoretickou přenosovou rychlostí až 150 Mb/s. Dle našich měření dosahuje adaptér reálné přenosové rychlosti 72,9 Mb/s, což odpovídá výrobcem udávané "reálné" hodnotě 75 Mb/s. Nutno podotknout, že v praxi bude přenosová rychlost ještě o něco nižší než v případě testovacích měření.

S doporučenou maloobchodní cenou 250 korun je tento adaptér jedním z mála, který v této cenové hladině nabízí podporu standardu 802.11n a zároveň kompaktní rozměry. Výtku máme pouze k umístění tlačítka pro QSS. Celkově dosahuje tento adaptér velmi dobrého poměru cena/výkon/rozměry.

Radsomware

Hodnocení: 80 %

Zapůjčil: TP-Link