Hlavní navigace

Recenze: Magix Movie Edit Pro 2015 Premium

19. 11. 2014

Sdílet

 Autor: Magix
Trh s videoeditačními programy se v poslední době výrazně zpomaluje. Jednou z výjimek je nová verze programu Movie Edit Pro 2015 Premium, se kterou přichází softwarová firma Magix.

Filozofií vývojářů bylo snad vždycky nacpat do programu co možná nejvíce funkcí a udržet slušnou cenu. Jen na samotné vyjmenování bychom potřebovali víc prostoru, než je k dispozici. V nové verzi tento trend přece jenom přibrzdil a vývojáři se soustředili spíše na použití a hlavně stabilitu, což bývaly problémy, sužující několik minulých verzí.

Magix

V letošní verzi najdeme dvě základní novinky – 64 bitovou architekturu a nové uživatelské rozhraní. Pro tu první novinku bylo od základu přepracováno samotné srdce programu. A vyplatilo se, program teď využívá nejen samotný RAM počítače, ale také další připojené RAM třeba na grafické kartě. Což samozřejmě neznamená, že by program neběžel na 32 bitovém systému.

Magix

Nové rozhraní již bylo potřeba jako sůl, u tak nadupadného programu, který se navíc dočkával dalších a dalších funkcí, už bylo to staré nepřehledné. V novém rozhraní, s čistší grafikou, se už můžeme probírat nabídkou pomocí lišt a nemusíme bojovat se záplavou ikonek. Samozřejmě ne všechna grafika se dokonale vydařila a třeba ta provázející práci s audiozáznamem má ke kráse a přehlednosti daleko.

Další změny jsou méně výrazné. Kdo si pro práci nevystačí s časovou linkou, může využít hned dvě Storyline nebo jít scénu po scéně. Prakticky ke všem krokům se dostaneme přes Tab na horní liště monitoru, snad jen chybějící Tab pro ukončení projektu je poněkud překvapující. Možnost samozřejmě existuje, ale musíme ji odhalit v nejasné ikonce v pravém horním rohu monitoru.

Magix

V podpoře formátů se Movie Edit nemusí stydět. Podporované formáty zahrnují AVI, DV-AVI, MPEG-1, MPEG-2, MPEG-4, MTS, M2TS, MXV, MJPEG, QuickTime, WMV(HD), VOB, MKV, AVCHD, XAVCS a UK Ultra HD. A hlavně, se všemi těmito formáty pracujeme v originální podobě, takže odpadají konverze. A když máme dílko hotové, můžeme ho exportovat téměř kamkoliv, od vypálení na DVD či Blu-ray přes HD AVI až po animovaný GIF. O možnosti pověření na nejrůznější servery nebo periférie ani nemluvě.

Magix

Sofistikované kompresní technologie jsou dnes běžnou součástí videoeditace. Termín „komprese“ je poněkud zavádějící, protože ve skutečnosti software kusy záznamu odřezává a při přehrávání je tam honem zase dodává. To samozřejmě vycucne z každého počítače maximum výkonu a často zažijeme zamrznutí nebo přímo kleknutí programu. Movie Edit 2015 to řeší jinak – automaticky nebo manuálně připrav několik „proxy“ verzí souboru s malým rozlišením. S nimi potom pracujeme a když potřebujeme finální verzi, software zapracuje naše změny do původní verze.

Verdikt

Verze Premium má cenu pod 130 eur, což na natolik robustní program není nic extra přehnaného. U podobných programů se vždy vyplatí posuzovat společně cenu s ovládáním nabídkou aplikací a výslednou kvalitou dílka. V tomto případě se pak verze 2015 rozhodně dostává na špičku své cenové kategorie. Změny nejsou nijak gigantické, ale už jenom ta 64 bitová architektura představuje mocný krok vpřed. Průměrný uživatel dostane za svůj peníz do ruky vyzrálý videoeditační program, který je zvládnutelný bez nějak mimořádně dlouhého času a přitom dělá víc než svoji povinnost.

Pro: 64 bitová architektura, nové rozhraní
Proti: Některá okna nejsou nejpřehlednější
Celkem: 85 procent

UI21

Výrobce: Magix

Cena: 130 eur (asi 3 500,- Kč)