Hlavní navigace

Recenze: Magix Movie Edit Pro 17 Plus HD

Sdílet

Pod tímto přeplácaným názvem se skrývá sedmnáctá verze videoeditačního programu německé společnosti Magix. Copak nám v Magixu namíchali tentokrát?

Celkem nepřekvapí, že po šestnácti předchozích verzích dostaneme do ruky uhlazený a hlavně stabilní software. Jako každý digitální videoeditor je i tento program pěkným cvalíčkem, takže pokud si instalační verzi stáhneme, musíme počítat s 276 MB. To samozřejmě nevadí, vnucování instalace lišty Ask.com vadí výrazně více.

Pracovní plocha s módní černou barvou je rozdělena na tradiční okna. Přednastavená velikost okna pro prohlížení videa je ale nesmyslně malá, naštěstí ji bez obtíží můžeme libovolně zvětšit. A pokud nám to nestačí, každé okno může být nezávisle otevřeno v duchu vlka samotáře. Pro jednoduchost práce jsou zde tři hlavní tlačítka: Edit, Burn a Export. S tím prvním dosáhneme většiny věcí, které potřebujeme, od importu až po hledání efektů, přechodů, titulků a samotnou editační práci.

Když už jsme u toho importu, sedmnáctka se pyšní 3D obrazem (pokud jsme si koupili krabicovou verzi, dostaneme i brýle), a to oprávněně. Klip můžeme stáhnout buď přímo v 3D (pokud máme patřičnou videokameru), nebo použít videokamery dvě. Podpora různých formátů sice neoslní, ale většině uživatelů postačí. Možnost prohlížení v polovičním rozlišení u videa v HD není špatným nápadem, některé formáty (jako MP4) vyžadují registraci online.

Pro samotnou editaci máme všechny základní nástroje, snad jedinou vyjímkou je nemožnost osekat nebo rozdělit klipy dřív, než je umístíme na časovou linku. Pokud se nemýlíme, tak s něčím podobným se u ostatních videoeditačních programů nesetkáme. Efektů a přechodů je zde víc než dost, i když se díky poněkud nestandardnímu značení hledají o něco složitěji, než by bylo nezbytně nutné. Většina z nich se ale instaluje pouze v případě, že máme krabicovou verzi. V opačném případě je musíme pracně stahovat. Příjemné ale je, že efekty můžeme použít jen u části plochy.

Co se rychlosti týče, zázraky čekat nemůžeme, nezávislé testy program řadí někam doprostřed videoeditorů této cenové hladiny. O to lepší je práce se zvukem, ostatně není divu, Magix se dlouho na zvukové editory specializoval, takže vývojáři mají kam sáhnout. Uploadovat a nahrávat dílka můžeme na kdeco, a to včetně Facebooku, služeb Vimeo a YouTube, přístrojů iPhone, Nintendo DS nebo iPad. A to jsme určitě nejmenovali všechny.

 

Verdikt:

Za 80 eur dostaneme do ruky velice solidní videoeditor, který nemá žádné velké slabiny a určitě nám nějakou dobu dobře poslouží. Triků a šablon je k dispozici víc, než si za relativně nízkou cenu zasloužíme, a na rozdíl od řady předchozích verzí konečně nemáme pocit, že programátoři všechno jednoduše naházeli na jednu hromadu. To, že se jedná o jediný editor této cenové třídy, který se soustřeďuje na 3D, lze jen pochválit.

 

Hodnocení: 80 %
Klady: Bohatá nabídka efektů, výtečná práce s 3D
Zápory: Napínáčky nezvětšíme, některá terminologie není zcela standardní

MIF21

 

Cena: 77,99 eur (cca 1 900 Kč v přepočtu)
Výrobce: Magix