Hlavní navigace

Recenze: Logitech G510 - klávesnice pro hráče

25. 1. 2011

Sdílet

Společně s modelem myši G700 uvedla firma Logitech i novou luxusní klávesnici pro hráče počítačových her – jedná se o klávesnici G510 s integrovaným displejem, a to za cenu 2 500 Kč.

Společně s modelem myši G700, který jsme recenzovali nedávno, představila společnost Logitech i novou luxusní klávesnici pro hráče počítačových her – jedná se o klávesnici G510 s integrovaným displejem. Pokud porovnáte novou klávesnici G510 s jejím předchůdcem G15, který byl na trh uveden před pěti lety, zjistíte, že se toho příliš nezměnilo. I na této klávesnici najdete standardní klávesy obklopené spoustou ovládacích prvků se speciálními funkcemi.

Nalevo Logitech umístil tři řady se šesti programovatelnými klávesami v řadě. Nad panelem s funkčními klávesami najdete klávesy pro ovládání zvukového vstupu, osvětlení na pozadí, a také ovládací prvky pro nastavení multimediálních funkcí. Pomocí nich je možné pohodlně pozastavovat přehrávání hudby, měnit posuvníkem hlasitost, zapínat či vypínat osvětlení, popřípadě ztlumit mikrofon či náhlavní soupravu.

Logitech G510 U horního okraje klávesnice se nachází miniaturní dvoubarevný displej, jehož velikost se podobně jako velikost písma v porovnání s klávesnicí G15 zmenšila. Standardně na něm Logitech zobrazuje datum a čas, časovač (odpočítávač) a integrovanými stopkami a čtečku kanálů RSS. Otázka naprogramování dalších funkcí je záležitostí amatérských programátorů či třeba tvůrců počítačových her.

Zatímco se první skupina shromažďuje v diskusních fórech, jako je kupříkladu G15Forums.com, integrují někteří vývojáři her podporu displeje přímo do svých her. Například při hraní hry World of Warcraft na displeji vidíte atributy svých hrdinů, nebo kdo k vám hovoří a ve kterém chatu. Kromě zobrazování informací má tato klávesnice i zvukový čip. Pokud připojíte náhlavní soupravu ke zvukovému vstupu, povolí se interní zvuková karta. Pak z reproduktorů připojených k počítači slyšíte zvuk produkovaný hrou, zatímco ze zvukové karty v klávesnici G510 vychází zvuky komunikace probíhající ve vašem týmu, které slyšíte v připojených sluchátkách.

Při psaní na klávesnici G510 je třeba vynaložit poměrně dost síly. Nicméně po asi dvou dnech práce jsme si na tuto klávesnici perfektně zvykli. Nutnost vynaložit větší sílu pro stisk klávesy spolehlivě zabraňuje při hraní her stisku špatných kláves jen tím, že se jich jen lehce dotknete. Na druhou stranu je na této klávesnici poměrně obtížné vykonat co nejrychleji sadu příkazů, jak je to nutné provádět kupříkladu ve hře Starcraft 2. V těchto situacích často trpí levnější klávesnice často tím, že dochází ke stisku několika kláves najednou, popřípadě se krajně rychle zadané příkazy správně nerozpoznají. Klávesnice G510 naproti tomu dokáže od sebe rozpoznat až pět současných stisků kláves.

Navíc ještě jsou matované klávesy podsvíceny. Se svými 18 makrotlačítky je klávesnice G510 poměrně slušně vybavena a komu 18 libovolně definovaných příkazů nepostačuje, ten si může pro tyto klávesy nastavit tři profily. Stejně jako u starších typů si můžete nahrávat pořadí tisků kláves, a to nejen v ovladači, ale také přímo ve hře. V nabídce ovladače se dají vytvořená makra dále zpracovávat.

Verdikt:

Provedení klávesnice G510 je velmi dobré – ostatně tak tomu bývá u firmy Logitech dobrým zvykem – klávesnice leží na stole velmi pevně a nijak se nehýbe. Na druhou stranu poměrně chatrné nožičky pro náklon klávesnice by nemusely nějaký ten větší záchvat vzteku či frustrace uživatele přežít bez úhony.

Hodnocení: 85%

Názor z druhé strany od Hendrika Weinse, redaktora německého GameStaru pro oblast hardwaru:

Když porovnám tuto klávesnici G510 s klávesnicí G15, která má stejný displej, ale méně kláves pro definování maker a bez ovládání pro multimédia a zvukového čipu, pak klávesnice G510 jasně vítězí, ovšem její cena okolo 2 400 Kč se mi zdá přece jen příliš vysoká.

Klady:

+ Skvělá manipulace
+ Bohatá výbava

Zápory:

skoleni

- Chybějící USB rozbočovač
- Vysoká cena

Cena: cca 2400 Kč

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).