Hlavní navigace

Recenze - LogiLink Quick Port

25. 11. 2008

Sdílet

Razantní pokles cen pevných disků za posledních několik měsíců náhle vyvolal velký zájem o zařízení, díky nimž lze tyto disky jednoduše přenášet z počítače na počítač. Quick Port je jedním z nich.

Cloud22

Před několika týdny se objevil na našem trhu velmi zajímavý produkt, který nás v redakci doslova okouzlil. Ne svým vzhledem, funkcemi nebo možnostmi, ale především svojí jednoduchostí použití. Abychom však představili produkt, začneme pěkně od začátku.


LogiLink Quick Port – právě tak se testovaný produkt jmenuje – je zařízení, pomocí něhož lze připojit k počítači pomocí rozhraní USB jakýkoliv pevný disk disponující rozhraním Serial ATA.V balení se nachází samotný přístroj, napájecí adaptér a USB kabel. Docking station, kam se pevný disk vkládá, je schopná pojmout jak 3,5, tak díky vymezené pozici i 2,5 pevný disk. Všechny HDD musí být vybaveny rozhraním Serial ATA nebo jeho novější revizí SATA 3Gb/s, starší rozhraní PATA není podporováno. K připojení k počítači je využito USB 2.0 rozhraní, modernější eSATA bohužel není k dispozici. Maximální přenosová rychlost zařízení je limitována právě použitým rozhraním USB 2.0, při testech jsme dosáhli na testovací sestavě vybavené 2 GB operační paměti DDR2 1 066 MHz a mikroprocesorem Intel Core 21 Duo X6800 maximální přenosové rychlosti 32,7 MB/s, přičemž průměrná rychlost přenosu velkých souborů se pohybovala těsně pod hranicí 26 MB/s. Při přenosek malých souborů pak přenosová rychlost patřičně klesala až k 6 MB/s.


Praktické zkušenosti

Zařízení se velmi snadno přenáší a instaluje, byť ke svému provozu potřebuje napájecí adaptér. Ten je však řešen poměrně elegantně a je středních rozměrů, nemusíte tedy s sebou vláčet zbytečné dekagramy navíc v porovnání s konkurenčními výrobky. Připojení k počítači probíhá velmi snadno díky integrovanému vypínači, který uvádí disk (ale i celé zařízení) v činnost. Nemusíte tedy manipulovat s napájecím adaptérem při výměně pevných disků, stačí jednoduše přepnout kolíbku na zadní straně Quick Portu a máte jistotu, že můžete bezpečně disk vyjmout. O samotné vyjmutí se stará tlačítko umístěné na přední straně, které při stisku mechanicky posune pevný disk směrem vzhůru a odpojí ho tak od konektorů. Žádné jiné jištění proti pohybu disku zde však není, nedoporučujeme za chodu jakkoliv manipulovat s přístrojem. Během více jak měsíčního používání jsme vyzkoušeli pevné disky o velikostech 2,5“ i 3,5“ s kapacitami od 40 GB do 1,5 TB, všechny fungovaly s tímto adaptérem naprosto perfektně a bezproblémově.


Jediná nepříjemnost se nám stala v případě, že jsme zaměnili dodaný napájecí adaptér za jiný se stejným konektorem, ovšem s maximálním poskytovaným proudem 1 000 mA (dodaný disponuje maximálním proudem 2 500 mA) – tento napájecí zdroj nebyl schopný „utáhnout“ jakýkoliv 3,5“ disk a proto s ním přístroj nefungoval korektně. S dodaným adaptérem však vše probíhalo bez sebemenších problémů a provoz byl stabilní i po několika hodinách používání bez jediného výpadku.

Verdikt

LogiLink Quick Port je velmi šikovným nástrojem pro uživatele, kteří pracují s mnoha pevnými disky Serial ATA a chtějí mít flexibilní řešení připojení ke svému stolnímu nebo přenosnému počítači. Výhoda tohoto řešení spočívá především v jednoduchém zapojení a hlavně 100procentní funkčnosti, nevýhodau pak vidíme především v absenci rychlého rozhraní eSATA, které by bylo vhodným doplněním pro ty, kteří si přejí přenášet desítky a stovky GB dat. Ale i přes tento drobný nedostatek jsme se rozhodli udělit tomuto produktu ocenění TOP Produkt. Obzvláště nyní před Vánoci se jedná o ideální dárek pro počítačové nadšence – nestojí moc a pokud udělá alespoň poloviční radost jako nám v redakci, úspěch je zcela zaručen.

Cena včetně DPH: 520 Kč
Poskytl: Bostar, www.bostar.cz

- - Petr Matuška

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).