Hlavní navigace

Recenze: Lexmark X7675

Sdílet

Mezi inkoustovými multifunkčními produkty společnosti Lexmark je model X7675 nejlépe vybaveným strojem a poskytuje uživateli vysokou rychlost tisku i kopírování.

Lexmark X7675 je výrazně menší než nedávno recenzovaný produkt X560n a ke svému provozu využívá inkoustovou technologii tisku. Mezi inkoustovými multifunkčními produkty společnosti Lexmark je model X7675 nejlépe vybaveným strojem a poskytuje uživateli vysokou rychlost tisku i kopírování. V nejnižším nastavení by se tato rychlost měla pohybovat na hranici 32 monochromatických nebo 27 barevných výtisků A4 za minutu. Zařízení pracuje v maximálním tiskovém rozlišení 4 800 x 2 400 při použití lesklých fotopapírů. Ve víku vestavěného skeneru je opět zabudován automatický podavač předloh, tentokrát s kapacitou 25 listů. Skener nabízí optické rozlišení 600 x 1 200 dpi. Vstupní podavač mulifunkce je připraven k vložení 100 stránek běžné gramáže, výstupní podavač nabízí prostor k uložení 25 výtisků. 

lexmark x7675Ovládací panel Lexmarku X7675 je možné vyklopit z tiskárny pro lepší čitelnost integrovaného barevného náhledového displeje. Nad displejem jsou čtyři tlačítka rychlé volby funkcí, na levé straně číselník pro volbu faxového čísla, na pravé straně pak čtyřsměrné tlačítko pro pohyb v menu se středovou potvrzovací klávesou. Pravá strana přední části produktu posloužila k zabudování čtečky paměťových karet a pro PictBridge port, díky kterému lze na multifunkci tisknout z připojeného digitálního fotoaparátu. 

Zajímavostí kancelářských inkoustových multifunkčních zařízení Lexmark je podpora bezdrátového Wi-Fi připojení, k dispozici je i běžný USB 2.0 port. Černostříbřitá barevná kombinace a zaoblené rohy jsou mezi zákazníky oblíbené, zajímavý vzhled by však měl být doprovázen stejně zajímavým výkonem. 

Inkoustové stroje Lexmarku v minulosti několikrát předvedly velmi přesný a ostrý tisk monochromatický tisk různých fontů písma, který se kvalitou blíží laserovým tiskárnám. Novinka X7675, představená v září tohoto roku, z této tradice nijak nevybočuje. Nejnižší rychlá volba tisku, která zaměstná tiskovou mechaniku na 9–14 sekund, přináší spíše úsporu inkoustu než kvalitu, avšak výrobcem přednastavená standardní nabídka kvalita je jen o pár sekund pomalejší a tisk přitom netrpí výraznými vadami. Zařízení pracuje se dvěma tiskovými zásobníky běžné či dvojnásobné kapacity. První obsahuje jen černý inkoust, druhý trojici barev CMY. V případě požadavků na tisk fotografií lze snímky tisknout na běžné nebo speciální fotopapíry. Výstupy jsou barevně věrné, avšak občas se v nich objeví drobné problémy s kontrastem. Situaci výrazně pozmění výměna černého inkoustového zásobníku za speciální fotonáplň, takže původní čtyřbarevné zpracování dokumentů nově probíhá s využitím šesti barev. Fotografická náplň se světlejšími odstíny azurové a purpurové barvy a nepigmentovou černou barvou ovlivní správné podání tělových barev, vytištěné fotografie mají větší barevný gamut a snesou srovnání s ostatními fototiskárnami. 

Doba černobílého a barevného tisku na normální kancelářský papír u grafických předloh výrazně převýší 1 minutu. Maximální kvalita tisku dobu zpracování prodlužuje na 1 minutu a 37 (mono) – 1 minutu a 44 sekund (barva). Kombinace vysoké kvality s využitím fotopapíru je také výrazně delší a zaměstná tiskovou mechaniku až na 4 minuty a 19 sekund. Kromě běžných médií toto zařízení podporuje také tisk na fotopapíry formátu 10 x 15 cm. V běžné kvalitě trvá zhotovení fotografie 1 minutu a 6 sekund, volba maximální kvality čekání prodlouží na 2 minuty a 11 sekund. Nejdelší čas si vyžádal tisk 27stránkového PDF souboru. Na jeho výtisk jsme čekali 13 minut a 26 sekund. Nové inkousty Lexmark evercolor 2 mají zaručit lepší barevné podání a vyšší světlostálost. Vyblednutí snímků hodnotit nemůžeme, avšak kvalitu ano. A ta je proti předchozím tiskárnám vyšší. 

Při kopírování, které tiskárnu zaměstnává jen 10 sekund v režimu koncept a 1 minutu a 13 sekund v nejvyšší volbě, nás zaskočil nezvyklý pohyb snímací hlavy skeneru. Nejnižší a střední kvalitu zvládne skener „na jeden zátah“, ale při volbě nejvyšší kvality se hlava skeneru několikrát vrací, a to celkovou dobu zhotovení kopie prodlužuje na dříve zmíněné hodnoty. 

Test skeneru odhalil jen jeden nešvar – pomalejší start skenování, při němž uživatel musí počkat na rozehřátí snímací hlavy. Náhled se „studeným startem“ trval skeneru 26 sekund, zpracování náhledu se zahřátým produktem je o celých 12 sekund kratší. Výkon skeneru bychom mohli srovnat s dříve popsaným laserovým Lexmarkem X560n. Strana A4 v nastavení 300 dpi s použitím šedé škály byla sejmuta za 18 sekund, celobarevný sken byl proveden za 30 sekund. U fotografie 13 x 18 cm jsme zaznamenali nejnižší čas 12,6 sekundy při volbě 75 dpi a nejdelší čas 1 minutu a 5 sekund při nastavení 600 dpi. Přestože by měl skener pracovat i ve vyšším rozlišení, nikde v nabídce taková volba není.

Verdikt

Nejvýkonnější inkoustová multifunkční novinka Lexmark X7675 je dodávána s průvodcem instalací, ovládacími programy pro tisk, skenování i kopírování. Průvodce a programy jsou zpracovány v českém jazyce a jsou určeny pro operační systémy Windows a Mac OS. Pořizovací cena produktu byla stanovena na 4 999 Kč včetně DPH, náklady na provoz lze vyčíslit na 2,04 Kč černobíle a 4,79 Kč barevně. S využitím velkokapacitních zásobníků s prodlouženou životností je možné dosáhnout nákladů 1,20 Kč u černobílého zpracování dokumentů a 2,13 Kč při barevném tisku. Je tedy zřejmé, že nákup by měl směřovat právě k zásobníkům s vyšší kapacitou.

 

Klady: široké možnosti připojení, kvalitní černobílý tisk, možnost volby fotocartridge

Zápory: při použití standardních inkoustů vysoké provozní náklady

 

 

Technické parametry:

Lexmark X560n

Multifunkční inkoustové zařízení pro tisk, skenování, kopírování a faxový provoz

Rychlost tisku: 32 stran A4 černobíle nebo27 stran A4 barevně za minutu

Podpora OS: Windows, Mac OS, Linux

Rozhraní: paralelní, USB, ethernet

Podavače: 100 vstup, 30 výstup

Podavač předloh skeneru: 25 listů

Rozměry: 207 x 477 x 358 mm

Hmotnost: 5,5 kg

Cena včetně DPH: 4 999 Kč

skoleni

K testu zapůjčila firma: Lexmark