Hlavní navigace

Recenze: Lenovo ThinkPad T400

30. 1. 2009

Sdílet

Pokud hledáte pracovní notebook, jsou ThinkPady obvykle jedním z modelů, o které se budete zajímat. Za dob IBM si ThinkPady získaly pověst chytře navržených a kvalitně vyrobených notebooků.

Tato pověst sice dostala (ať zaslouženě či nikoliv) po plném převzetí Lenovem pár ran, pro které nelze nepoužít ono české povzdechnutí „jo, to tenkrát byly ThinkPady, ne jako teď“ – patří řady X i T stále mezi to nejlepší, co můžeme na trhu s notebooky obdivovat. Zvláště Téčkům v manažerské kategorii nikdy nevyrostl natolik zdatný konkurent, aby se podobně jako oni v podstatě stal synonymem dané kategorie. Ano, konkurence často dokáže přijít i s lepšími modely, ale nikdo se nemůže pochlubit takovou historii jako ThinkPady.

Řada zákazníků se k nim vrací i pro jejich konzervativní vzhled, který je přes 10 let v podstatě stále stejný. Uniformní zůstává v podstatě celá řada řešení a přejít z jednoho modelu na druhý není pro uživatele nijak problematické. Navíc ThinkPady jako první nabídly uživatelský software ulehčující nastavení i práci se samotným notebookem. Právě ThinkPady přišly s tolik známým modrým tlačítkem – jedno zmáčknutí a jste z problémů. K dispozici byla jak dálková správa, instalace, ale i konfigurace samotného notebooku. Odpadla složitá hledání a nastavování v systémových menu.

lenovo thinkpad t400

Této tradice se drží i nejmladší a zároveň nejmenší Téčko, tentokráte s číslem 400. T400 opět přichází s kvalitním mechanickým zpracováním, konzervativním vzhledem i výbavou. Prostě sázka na jistotu. Testovaný model byl postaven na platformě Centrino 2. Ve výbavě tak najdeme procesor Intel Core 2 Duo P8600 s frekvencí 2,4 GHz (1 066 MHz FSB, 3 MB L2 cache), 2 GB RAM DDR3, 250GB pevný disk, gigabitový ethernet, Wi-Fi (a, b, g a draft-n) a Bluetooth. Je možné dokoupit i integrovaný 3G modem. Matný širokoúhlý 14,1“ displej s WXGA+ (1 440 x 900) rozlišením je asi v tomto případě největším zklamáním – pouze průměrný obraz je v okamžiku, kdy jsme měli možnost vidět u našich německých kolegů model s LED posvícením, pro vztek. Při ceně a cílové skupině, pro kterou je model určen, totiž nehraje cena až takovou roli.

Navíc je T400 dodáván s několika panely, které se podle reakcí na fórech značně liší co do kvality obrazu. Ten je generován integrovanou grafikou Intel GMA X4500MHD nebo dedikovanou ATI Mobility Radeon HD3400, mezi nimiž lze přepínat. Při testech výdrže (6 článků/5 400 mAh) jsme se dostali u integrované grafiky na čas přes pět a půl hodiny, u Radeonu je o čas o hodinu kratší.

Použitá klávesnice patří mezi to nejlepší, s čím se u notebooků lze setkat. Nechybí ani diodová „lampička“ v rámu displeje, sloužící k osvětlení klávesnice. V tomto případě bychom však dali přednost přímo podsvětlené klávesnici. Stále jde ovšem o praktický doplněk a pokud navíc potřebujete osvítit na chvilku i nějaké dokumenty, je to i praktičtější. Komplet doplňuje touchpad, trackpoint a po straně umístěné reproduktory.

Pokud půjdeme po obvodu notebooku, najdeme na čelní straně audiokonektory, pravou stranu obsadila optická mechanika DVD Super Multi umístěná v inteligentní šachtě (UltraBay), kterou lze zaměnit za další baterii, SATA disk, modul se sériovým a paralelním konektorem nebo záslepku. Hned vedle ní nalezneme USB port. Další porty jsou na levé stěně, kde nalezneme pěknou sestavu ve složení: ExpressCard slot, VGA, čtečka paměťových karet, dvojice USB portů, LAN a modem

Hodnocení: 75%

skoleni

Verdikt

T400 je v každém případě notebook, který stojí za to mít ve svém vybavení, ale má na trhu silnou konkurenci – třeba Dell E4300/E4200 nabízí zajímavou alternativu a možnosti konfigurace, včetně LED podsvíceného displeje.