Hlavní navigace

Recenze: Lenovo IdeaPad S10-2 - netbook s vlastním operačním systémem

11. 2. 2010

Sdílet

Lenovo IdeaPad S10-2 je netbook, který se vyznačuje vlastním operačním systémem, zajímavým provedením a poměrně příznivou cenou.

Lenovo IdeaPad S10-2 - netbook s vlastním operačním systémem

 

V úvodu zmiňované zajímavé provedení netbooku s kompaktními rozměry 260 x 195 x 25-45 mm se podepsalo především na designu šasi, jež se vyznačuje zaoblenými tvary. Přístroj se ani při dlouhém provozu nijak výrazně nepřehřívá a obávat se nemusíte ani přílišné hlučnosti větráku. Mezi nejčastější neduhy černého provedení patří náchylnost na otisky prstů, které jsou však u tohoto netbooku relativně málo viditelné. Lesklá 10,1“ obrazovka je sice náchylná na odrážení světla v místnosti, zato si ale celkem obstojně poradí v horších světelných podmínkách.  Při prohlížení fotografií a videí bychom ale ocenili sytější podání barev a od věci by nebyl ani větší úhel otevření. Nativní rozlišení obrazovky činí 1024x600 obrazových bodů.

Lenovo IdeaPad s10-2

Touchpad i klávesnice sice dosahují malých rozměrů, ale vyznačují se dobrou odezvou. Klávesy nevydávají zvuky rušivého cvakání, potrápí vás však svou velikostí, a to zvláště v případě miniaturních směrových ukazatelů a funkčních kláves F1-F12. Špatně se hledá i klávesa Tab či klávesy PgUp a PgDown, které mohou být při práci bez připojené externí myši pro řadu uživatelů klíčové. Omezený je i prostor pro oporu dlaní, což poznáte hlavně při psaní dlouhých textů. Vrchní prostor s tlačítky pro zapínání a světelným indikátorem přitom disponuje dostatkem nevyužitého místa, takže mohl výrobce této nepříjemnosti snadno předejít.

Operační systém Lenovo QuickStartSpolečnost Lenovo vybavila netbook operačním systémem QuickStart postaveným na linuxovém prostředí Splashtop, jehož brány otevřete stisknutím tlačítka QS, které je umístěno nad klávesnicí. Jakmile se zmíněný systém, jehož naběhnutí trvá pouhých 25 vteřin, spustí, umožní vám prohlížet si webové stránky, používat programy pro instant messaging včetně Skypu a dokonce i prohlížet fotografie nebo poslouchat MP3 skladby uložené na disku.

Připojení na Internet je otázkou několika vteřin, nicméně uživatelské rozhraní pro připojení k Wi-Fi sítí se může zdát z počátku poněkud problémové, nastavení šifrování je totiž defaultně skryto. V porovnání se super rychlým kurzorem, který se pohybuje po obrazovce příliš rychle a jeho citlivost nelze upravit, je to však vada jen kosmetická. Kromě zmíněného operačního systému je přístroj dodáván s Windows XP Home.

Vyzkoušeli jsme však i nejnovější Windows 7, jejichž instalace z USB disku si vyžádala přibližně 25 minut a po jejím dokončení si s většinou hardwarového vybavení poradil sám operační systém, nainstalovat jsme museli jen utilitu pro správu napájení. Za zmínku stojí zajisté i to, že instalací nového operačního systému o rychle uživatelské rozhraní QuickStartu nepřijdete, není totiž umístěn na pevném disku, ale na čipu situovaném přímo na základní desce, což přímo vybízí ke snadné záloze dat po spadnutí systému, ke kterým byste se jiným způsobem dostali už jen těžko.

Při práci v nově nainstalovaném systému jsme narazili na malý problém s grafickou kartou, která se svým výkonem poněkud loudala a zpomalovala běžné operace. Problém vyřešila instalace nejnovějších ovladačů, které jsme nalezli v download sekci na oficiálních stránkách Intelu. Poté už byl grafický výkon o poznání přijatelnější a i celkově se s netbookem, v porovnání se staršími Windows XP, pracovalo lépe v prostředí „sedmiček“.

Cloud22

Lenovo IdeaPad s10-2

Pod kapotou tohoto stroje se skrývá 1,66GHz procesor Intel Atom N280, který najdeme ve většině netbooků. Paměťový slot je osazen 1GB modulem, maximální velikost operační paměti tohoto netbooku pak činí 2 GB.  O grafické podání se stará integrovaná grafická karta Intel GMA 950 a prostor vašim datům poskytne 2,5“ 160GB pevný disk. Netbook je dodáván se šestičlánkovou baterií, jejíž výdrž při běžné kancelářské práci a surfování po Internetu dosahuje zhruba 5,5 hodiny. Jakmile se dostane za tuto hranici, poslouží vám šikovný malý zdroj. Spolu s baterií váží přístroj zhruba 1,3 kg, což přispívá k jeho slušné mobilitě.

Připojení externího disku či jiných zařízení vám umožní celkem 3 USB 2.0 porty a nechybí ani VGA výstup, čtečka paměťových karet, audio výstup a vstup pro mikrofon, 10/100 Ethernet, vestavěná Wi-Fi karta podporující 802.11b/g nebo Bluetooth. Bohužel, na ExpressCard slot výrobce v tomto případě zanevřel. Nakonec zmíníme ještě integrovanou čtečku SIM karet a volný slot pro připojení 3G modulu.

Verdikt:

Na první pohled je Lenovo IdeaPad S10-2 běžný netbook s 10,1“ obrazovkou, který se nijak výrazně neliší od svých konkurentů. Svým výkonem se hodí pro surfování na internetu, provádění kancelářských operací nebo sledování videí ve standardním rozlišení. Díky příjemným rozměrům vám může být dobrým společníkem na cestách. Potrápí vás však malou velikostí kláves, které na šířku dosahují pouze 16 mm, a menší výdrží v provozu na baterii. Jeho největším lákadlem zůstává implementace vlastního operačního systému QuickStart  postaveného na linuxovém prostředí Splashtop, který vám umožní s netbookem pracovat i mimo rámy oken Windows, a to o poznání rychleji.

Hodnocení:
70%

Cena vč. DPH: cca 8 000 Kč

Parametry:

Rozměry : 260 x 195 x 25-45 mm
Hmotnost : 1.25 kg
Obrazovka: 10, 1“; WSVGA (1024 x 600) + integrovaná webkamera (1,3MPx)
Procesor: Intel Atom N280 (1.66 GHz; 512 kB L2; 667MHz FSB)
Operační paměť: 1024 MB; DDR2; 533 MHz
Pevný disk: 160 GB; 5400 ot/min
Optická mechanika: není
Komunikace: Bluetooth 2.1
Síť: Broadcom Wireless b/g; 10/100M
Porty: 3 x USB 2.0; 4v1 čtečka paměťových karet ( MMC/ SD/ MS/ MS PRO); RJ45; výstup na sluchátka
Baterie: 6 článková baterie
Předinstalovaný OS: Windows XP Home

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).