Hlavní navigace

Recenze: Lenovo IdeaPad U260 - elegantní bronzová placka

14. 2. 2011

Sdílet

Malý, stylový, bronzový. Relativně nenápadně ohlášené zařízení má v sobě určitý náboj, který k němu nejspíše přiláká hlavně milovníky minimalistického designu a na výkon nenáročné uživatele, kteří ale požadují kvalitu a mobilitu.

Lenovo IdeaPad U260, jehož tělo výrobce zpracoval v nezvykle bronzové barvě, je ultramobilním notebookem, který v sobě snoubí skutečnou mobilitu (hmotnost 1,38 Kg) s rafinovanou elegancí. Materiál použitý pro povrch šasi je matný, na přístroji tedy nezůstávají nechtěné otisky prstů, navíc je tak notebook odolnější vůči drobným oděrkám. Konstrukce nás navíc překvapila svou tuhostí, panty rovněž (s přihlédnutím ke zbytku subtilního tělíčka) vypadají dostatečně bytelně.

Z hlediska dílenského provedení a stylu tedy nemáme absolutně co vytknout, nicméně použité řešení má i své zápory. Například relativně malou konektivitu a absenci optické mechaniky (s tím však s ohledem na velikost musejí zájemci počítat). Jednolité tělo při pohledu shora lahodí oku, zespodu je však spíše ke škodě. Milovníci technologických vylepšení totiž přijdou zkrátka, obvyklý kryt pro přidání či výměnu modulu s operační pamětí zde totiž chybí. Designéři z Lenova šli dokonce tak daleko, že vám neumožní ani vyměnit akumulátor.

Výdrž baterie je s ohledem na rozměry poměrně slušná, sám výrobce uvádí kolem pěti hodin graficky nenáročné práce,  v našem testu jsme se dostali na polovinu této hodnoty při relativně vysokém zatížení. Nicméně kdo někdy nějaký laptop vlastnil, dobře ví, že nezávisle na značce se kapacita baterií dlouhodobým používáním významně redukuje a je zkrátka potřeba zdroj energie občas nahradit zcela novým. IdeaPad U260 je tak nutné brát spíše jako spotřební zboží, které po snížení kapacity baterie jednoduše odložíte do "kruhového pořadače pod stolem", jak s oblibou poznamenává jeden z redakčních kolegů.

Výrobce se snažil o co největší úsporu fyzického prostoru, a tak na modelu U260 naleznete 12,5palcový displej s rozlišením 1366 x 768 pixelů. Přehrávání Full HD (1080p) videa si zde tedy neužijete v plné parádě, i přesto je však jeho kvalita více než slušná. Komu by přesto nestačila, není nic jednoduššího než přes dedikované video výstupy - VGA či HDMI - připojit externí displej nebo televizi a grafický výkon si tímto způsobem užít „na plný plyn“. Co se týče dalších „vnitřností“, je IdeaPad U260 vybaven 4 GB paměti RAM a pevným diskem o kapacitě 320 GB, což je dnes víceméně standard, i když jen na 5400 otáčkách za minutu.

Recenzovaný notebook ve svých útrobách nabízí procesor Intel běžící na frekvenci 1,33 GHz, který nese označení Core i3-380UM. Pro kancelářskou práci a nepříliš náročné hry se jedná o naprosto dostačující řešení, v kombinaci s integrovanou grafikou Intel HD navíc jde o výborný základ i pro přehrávání HD videí. Na graficky náročnější hry se bohužel budete muset poohlédnout po něčem výkonnějším.

Nyní ke konektivitě. Jak jsme si uvedli, po grafické stránce je k dispozici připojení HDMI a VGA, dále přístroj nabízí zdířku pro LAN kabel, jediný duální jack pro sluchátka s mikrofonem, dvakrát USB 2.0 (z každé strany jeden) a vypínač wi-fi (která je kompatabilní se standardy b/g/n). Integrovaný je i Bluetooth. Na těle notebooku nenaleznete čtečku paměťových karet, tu si musíte dokoupit a zastrčit do dedikovaného slotu.

Velkým plusem nového Lenova je kvalitní klávesnice. Ta je sice prostorově zredukovaná na nezbytné minimum, nicméně jednotlivé klávesy jsou dostatečně velké a nestane se vám tak příliš často, že byste se při rychlém psaní „překlikli“ či zmáčkli dvě klávesy najednou. Navíc je klávesnice umístěna v jakémsi plastikovém „platu“, které umožňuje snadnější čištění  obyčejným štětečkem. Nehrozí tak, že by vám mezi klávesy zapadla špína v podobě prachu či vlasů, která by nešla běžným způsobem odstranit. Snad jen kdyby toto platové "platíčko" nebylo tak lesklé, otisky prstů jsou zde totiž nevyhnutelné. Další devizou klávesnice je vyměněné pořadí kláves Ctrl a Fn v jejím levém dolním rohu. Uživatelé zvyklí na starší modely IBM zapláčou, ostatní však mají jistě další důvod k radosti.

Verdikt

Lenovo IdeaPad U260 je zařízením, které v sobě snoubí  design, výkon i mobilitu. Do jeho rozměrů, vzhledu a možností jsme se během několika okamžiků zamilovali. Určitým minusem je zde konektivita a rozšiřitelnost, avšak v této kategorii se podobné prohřešky snadno odpouštějí. Model U260 navíc oplývá skvělou klávesnicí a touchpadem, reputaci vylepšuje i jasný displej se slušným kontrastem. Celkově však IdeaPad U260 doporučujeme spíše „stylařům“ než „geekům“ a spíše pracujícím a surfujícím než hráčům.

Hodnocení: 85%

skoleni

Cena: 19 999 Kč

Zapůjčil: Lenovo

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).