Hlavní navigace

Recenze: Kyocera FS-1300D

2. 10. 2008

Sdílet

Společnost Kyocera představila nový model laserové tiskárny, jež překvapí především nízkými provozními náklady a dobrou kvalitou tisku a duplexní jednotkou v základní výbavě.

Tiskárna Kyocera FS-1300D je zařízení, které v běžném pracovním režimu dokáže za minutu černobíle vytisknout 28 stran formátu A4, standardně je vybaveno duplexní jednotkou pro oboustranné zpracování dokumentů a je vhodné pro tisk výstupů z běžných kancelářských aplikací. Kyocera nabízí poměrně širokou nabídku emulací PCL6/PCL 5e, KPDL 3 (kompatibilní s PostScript 3), Line printer, IBM Proprinter X24E, Epson LQ-850, Diablo 630, s řídícím jazykem Prescribe IIe. Tiskárnu pohání procesor PowerPC 405FS s pracovní frekvencí 360 MHz, který na desce doplňuje paměť 32 MB RAM s možností volitelného rozšíření na 544 MB. Komunikaci s počítačem zajišťuje rozhraní USB 2.0, vstupní zásobník papíru má kapacitu 250 listů a kromě něj je k dispozici i výklopná víceúčelová přihrádka na 50 archů papíru, do níž lze vložit také speciální média, štítky či obálky. Výstup papíru směřuje na horní odkládací plochu a pojme 250 potištěných listů.

Kyocera FS-1300D je modulární zařízení, které lze za příplatek snadno rozšířit na síťovou skupinovou tiskárnu. K dispozici jsou doplňkové spodní podavače včetně kabinetu s kolečky, kromě zmíněného rozšíření paměti je možné získat i některou ze síťových karet. Měsíční zatížení může dosáhnout maxima 20 000 výtisků, při běžném provozu se počítá s průměrnou zátěží cca 2 000 výtisků.

Při testu tisku nás překvapil rychlý první výtisk textového dokumentu, který jsme získali za pouhých 6 sekund. Dokument Word byl zpracován za 8,7 sekundy v základním nastavení a za 10 sekund při kvalitním tisku v rozlišení 1 200 x 1 200 dpi. Vektorovou grafiku z programu Corel tiskárna zpracovala za 7,4 sekundy v nejnižším a za 10,6 sekundy v nejvyšším nastavení. Značné rozdíly vztahu kvality tisku a rychlosti zpracování dokumentu jsme zaznamenali u tisku 27stránkového PDF souboru. V běžném pracovním režimu jsme výstup získali za 1 minutu a 11 sekund, ve vysoké kvalitě za 2 minuty a 59 sekund. Uvažujete-li o častém tisku grafiky, pak se vyplatí investovat do rozšíření paměti, které zpracování celostránkových výstupů urychlí.

Verdikt

Náklady na provoz jsou výraznou pobídkou k nákupu - na hranici 0,37 Kč včetně DPH při pokrytí 5% se totiž s jinými tiskárnami v této kategorii nedostanete. Protipólem nízkých nákladů je pořizovací cena 8 687 Kč včetně DPH. Zatímco u běžných dokumentů je základní nastavení kvality tisku dostačující, u grafiky volbu 1 200 x 1 200 dpi doporučujeme, protože tiskový výstup je sytější.

Zapůjčil: Janus

- - Václav Maletínský

skoleni