Hlavní navigace

Recenze: Kingston HyperX KHX14400D3K22G

25. 9. 2008

Sdílet

Společnost Kingston uvedla luxusní verzi rychlých pamětí DD3. Mezi hlavní přednosti této novinky patří především vysoký výkon a velké možnosti přetaktování.

skoleni

Operační paměti DDR3 pro osobní počítače jsou zatím minimálně rozšířené, a to z jednoho prostého důvodu – jsou drahé. Není se čemu divit, neboť 2GB set pamětí DDR2 stojí sotva polovinu toho, co obdobně rychlý set pamětí DDR3. Nicméně nástup nové generace operačních pamětí je nezadržitelný, a proto se na trh dostávají stále nové a nové modely. Mezi takovými je i set extrémně rychlých pamětí DDR3 společnosti Kingston, označený jako KHX14400D3K2/2G. Tento set disponuje dvěma moduly s celkovou kapacitou 2 GB (každý modul tedy má kapacitu 1 GB) a patří do kategorie „luxusních“ pamětí daného výrobce, označenou jako HyperX.

To samozřejmě nepřekvapí, neboť paměti jsou nejen vybaveny pasivními chladiči, ale především jsou schopny pracovat na velmi vysokých frekvencích. Oficiálně tyto paměti zvládnou pracovní frekvenci 1 800 MHz při časování 8-8-8-24 a při napětí 1,9 V, což ovšem není jejich maximum, neboť při testech se nám podařilo dosáhnout bez větších problémů frekvence 2 150 MHz při stejném časování. Paměti tak podávají bezkonkurenční výkon, který zastíní i velmi vysokou pořizovací cenu. Na druhou stranu pokud uživatel vyžaduje extrémní výkon (jehož nejsou schopné dosáhnout současné rychlosti pamětí DDR2), musí počítat s tím, že tato „sranda“ bude něco stát. Paměti však dovedou pracovat i na defaultní frekvenci a při nastavení stanoveném organizací JEDEC (1 066 MHz při CL7 a napětí 1,5 V), přičemž při tomto nastavení jsou o 27 procent úspornější než stejně taktované DDR2 paměti. Díky pasivním chladičům jsou dostatečně chráněné před odpadním teplem, paměti navíc „hřejí“ až při frekvencích přes 2 000 MHz.

Verdikt
Operační paměti Kingston HyperX KHX14400D3K2/2G se řadí svými parametry mezi naprostou špičku, čemuž odpovídá především cena přesahující 4 000 Kč. Tyto moduly naleznou využití u nejvýkonnějších systémů, kde se hledí pouze na výkon a ne na cenu.

Cena vč. DPH: 4 500 Kč
Poskytl: Kingston Technology

- - Petr Matuška

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).