Hlavní navigace

Recenze: Kaspersky Internet Security 2015

Sdílet

 Autor: Kaspersky Lab
Rok uplynul a máme tady novou záplavu bezpečnostních balíků. Je samozřejmé, že začneme hned na špičce, kterou již řadu let představuje ruská firma Kaspersky.

Stejně jako o většiny konkurenčních balíků, kterým patří špička pomyslného žebříčku, i tady samozřejmě platí, že nic mimořádného již nejde přidat a aplikace je možné pouze drobně vylepšovat, případně odstranit to, co v minulé verzi uživatele iritovalo. Rozhraní je velmi podobné, jen snad graficky maloučko odlehčené.

KIS 2015

Antivirový program, který v nezávislých testech letos opět získal špičkové ocenění, spoléhá vedle klasické detekce spoléhá na detekci pomocí cloudové detekce Kaspersky Security Network. V praxi to funguje tak, že ve chvíli, kdy program něco zachytí jako podezřelé, automaticky to převede na firemní server, který rozhodne. Stejně jako v případě samotného antiviráku, i zde dostaneme další užitečné nástroje. Mezi ně patří poloprůhledná virtuální klávesnice mařící snahu keyloggerů, nástroj na skenování operačního systému pro vyhledávání případných bezpečnostních děr a možnost vymazat stopy po tom, co jsme dělali na internetu.

KIS 2015

Firewall pracuje maximálně automaticky, doby neustále opruzujících vyskakujících oken jsou dávno pryč. Jednotlivé programy automaticky dostanou přidělenu bezpečnostní úroveň (celkem existují čtyři), čím je nižší, tím méně ji firewall povolí. Rozhodnutí samozřejmě závisí na firemních databázích. No a pokud v ní program není, firewall jej spustí, ale bedlivým okem sleduje. Hlídá přitom nejen přístup k internetu, ale také to, jestli se program nerozhodne tropit nějaké nekalosti třeba v Registry. Pro ty, kteří se nechtějí spolehnout na automatické rozlišení bezpečnosti jednotlivých programů, je zde aplikace Trusted Application Mode, která nám umožní spouštět jen ty programy, za které sami ručíme. Tato aplikace je určena spíše těm paranoidním. Aplikace Self-Defense je automaticky spuštěna a chrání právě jednotlivé aplikace balíku před útokem malwaru.

Spolehlivě funguje i antispam, i když z nějakého důvodu ztrácí sensitivitu ve chvíli, kdy prohlíží staré emaily. Pravdou ale je, že k tomu se v reálné situaci dostane jen těžko. Filtr pracuje jak s účty IMAP tak i POP3, bohatá konfigurace umožňuje doladit jak whitelist, tak i blacklist.

KIS 2015

Solidní je i rodičovská kontrola, kde si toho můžeme nastavit víc než dost. Pro rychlý začátek máme tři nastavení – Default pouze monitoruje, Teen blokuje přístup k nevhodným stránkám a Child toho zablokuje mnohem víc. V obou případech si s pomocí čtrnácti kategorií můžeme zablokované oblasti rozšířit podle libosti. Filter není závislý na použilém vyhledávači a blokuje i stránky skryté za proxy. Navíc můžeme nastavit denní či týdenní limit jak na internet, tak i na samotný počítač či dokonce program. Funkce Teen Breaks pak zaručí, že si dítko musí po zvolené době dát čtvrthodinkou pauzu. Vedle toho pak program kontroluje jak sociální sítě, tak i IM.

Aplikace Safe Money, která před dvěma roky nahradila starší aplikaci SafeRun, chrání před onlinovým nebezpečím. Ve chvíli, kdy program detekuje návštěvu internetové banky nebo nějakého placení, nabídne spustit aplikaci Safe Money (což poznáme podle svítivě zeleného rámečku). V podstatě se jedná o izolování prohlížeče od ostatních programů.

KIS 2015

Úplnou novinkou je snad jen ochrana proti „camdecting“, což jsou pokus o získání přístupu k webové kameře. Pro velkou náročnost ale Kaspersky tvrdí, že ochranu zaručuje jen u 10 typů webových kamer, 5 od Microsoftu, 5 od Logitechu.

Letošní verze opět existuje jak v podobě balíku (licence na 3 PC stojí 59.95 dolarů) nebo jako Multi-Device, za kterou si připlatíme o 10 dolarů víc. V tomto případě jedna licence chrání celkem 5 nejrůznějších periférií, a můžeme si do nich libovolně namixovat PC, Apple či Android, navíc bude jedno, jestli se jedná o počítač, tablet nebo smartphone.

Verdikttop produkt

Z výše uvedeného je jasné, že bezpečnostní balík, který již řadu let patří mezi naprostou špičku, udělal zase pár krůčků směrem kupředu. V nové verzi získáme ucelený a robustní balík bezpečnostních aplikací, které skutečně fungují. Pokud jsme byli loni spokojeni, letos to bude jen lepší. I proto udělujeme programu titul Top produkt PCWorldu 2014.

 

Pro: Přesný antiphishing, prvotřídní antivirus

Proti: Nic

Celkem: 95 procent

MIF21

Výrobce: Kaspersky Lab

Cena: 59,95 USD (asi 1 200,- Kč)