Hlavní navigace

Recenze: Kaspersky Internet Security 2011

10. 9. 2010

Sdílet

Nejnovější verze populárního bezpečnostního programu ruské firmy Kaspersky obsahuje všechny očekávané programy a aplikace, v porovnání s tou nejúplnější nabídkou konkurence zde chybí jen možnost zálohování.

Nejnovější verze populárního bezpečnostního programu ruské firmy Kaspersky obsahuje všechny očekávané programy a aplikace, v porovnání s tou nejúplnější nabídkou konkurence zde chybí jen možnost zálohování. O to větší pozornost však byla věnována bezpečnostním aspektům. Ve většině případů se jedná o posílené nebo alespoň zrychlené funkce programů, které u tohoto balíku oceňujeme již několik let. Co je tedy ve verzi 2011 nového?

Pokud si nový bezpečnostní balík nainstalujete, brzy přijdete na to, že trumfů má v rukávu hned několik – od pozornosti k detailům přes extrémní možnosti konfigurace až po některé silně specifické vlastnosti.

Jak už tomu u podobných balíků bývá, roli hnacího motoru zde plní antivirový program. Ten je spolehlivý jako vždy, ostatně v nezávislých testech se objevuje na špičce již dlouhá léta. Rychlost skenování sice nenadchne, ale  ani neurazí, v rámci konkurenčního srovnávání patří  k mírnému nadprůměru. Bohaté možnosti konfigurace umožňují nastavit prakticky vše - od toho, že program bude skenovat jen v případě, kdy počítač oddychuje, nebo skenování pouze u oblastí s největším potenciálním rizikem či spouštění skenu výhradně pro několik adresářů.

Vedle toho samozřejmě existuje také ochrana v reálném čase. Program kontroluje běžící aplikace, nově otevřené soubory, přicházející i odcházející email, webový provoz a IM (ICQ, MSN, AIM, Yahoo, Jabber, Google Talk, Mail.Ru Agent a IRC). Kontrola browsování pracuje v pozadí, aniž by nějaké lišty v prohlížeči měnily barvu. Snad jen blokování otevření nebezpečných stránek by mohlo být v základním nastavení spuštěno. Funguje to ale pouze v případě Internet Exploreru nebo Firefoxu, ostatní programy mají smůlu.

Novinku představuje technologie System Watcher, která v reálném čase kontroluje práci spuštěných programů, od otevírání souborů až po zásahy do registrů. V případě podezřelé aktivity nejenže dojde k zablokování programu, ale také o okamžitému návratu do původního stavu.

 

Kaspersky Internet Security 2011

 

Z minulého roku zůstala přítomna aplikace Safe Run, jež umožňuje spouštět vybrané programy ve virtuální karanténě, čímž je odfiltruje od operačního systému. V nové verzi byla navíc přidána aplikace Safe Run for Websites, která se uplatní v oblasti bezpečného surfování (pokud máme IE, Firefox nebo Chrome). Samozřejmě  za zvýšenou bezpečnost zaplatíme znatelným zpomalením počítače.

Antispamová ochrana využívá kombinace hned šesti technologií, od iBayes přes heuristickou analýzu až po starý dobrý systém osobní černé a bílé listiny. Navíc si sami můžeme ochranu posílit výrobou vlastního seznamu blokovaných frází.

Firewall pracuje s plnou spolehlivostí, aniž bychom do něj museli nějak zasahovat. Pokud ale máme počítač propojen v komplikované síti, skýtá Kaspersky k úpravám pod kapotou víc možností, než se může na první pohled zdát. Laik se v nich dokonce může utopit, i když stupeň vysvětlení každého kroku je výrazně vyšší nežli je tomu u konkurenčních firewallů. Pokud však nechcete, nemusíte do podrobných nastavení vůbec zavítat a program bude fungovat zcela samostatně bez vašeho zásahu.

Verdikt

skoleni

Cena zůstala stejná jako vloni (cca 1150 Kč), ale pokud nás paměť  neklame, loni jsme za ni dostali licenci pro tři počítače, dnes pouze pro jeden. Jinak ale nepochybně Kaspersky vyzrál opět o něco více a patří do absolutní špičky bezpečnostních balíků.

Klady: Zavedený a osvědčený balík programů, vysoká míra bezpečnosti

Proti: Omezená podpora browserů, chybí moduly pro zálohování

Hodnocení: 85%

Zapůjčil: www.kaspersky.cz

Cena: cca 1150 Kč za roční licenci

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).