Hlavní navigace

Recenze: IObit Driver Booster - přenechte péči o ovladače profesionálovi

19. 3. 2014

Sdílet

 Autor: IObit
Chcete udržovat svůj počítač v ideální kondici a mít vždy aktuální ovladače, ale nechcete ztrácet čas ručním zjišťováním jejich dostupnosti?

V takovém případě si na tuto činnost najměte technika a to buď živého, nebo levnějšího a výkonnějšího, sestaveného z jedniček a nul. Funkci automatického ověření aktuálnosti ovladačů nabízí vícero aplikací, včetně těch podvodných, ale drtivá většina z nich dokáže pouze stav ovladačů v počítači zkontrolovat, ale za jejich aktualizaci si musíte pořádně zaplatit. To naštěstí není případ IObit Driver Booster. Ten je sice také možné pořídit v profesionální placené verzi, ale jeho bezplatná varianta vás v instalaci nových ovladačů neomezuje.

Nový ovladač na jedno kliknutí

Driver Booster dokáže nejen pravidelně kontrolovat, zda výrobce nevydal pro zařízení ve vašem počítači nový ovladač, ale především pomocí jednoho kliknutí jej nainstalovat. Dokáže totiž veškeré ovladače instalovat tiše a na pozadí, takže vás neruší od běžné práce.

Samozřejmě vše můžete mít plně pod kontrolou a to jak od ručního ověření dostupnosti nových ovladačů, tak po samotnou instalaci.

IObit Driver Booster

Pro minimalizaci rizika vytváří aplikace před instalací nových ovladačů systémový Bod obnovy, do které je možné se v případě problémů vrátit. Navíc dokáže problémový ovladač vyloučit z kontroly a ověřit dostupnost nového ovladače můžete až po čase. V této souvislosti stojí za zmínku fakt, že nejnovější verze 1.3 dokáže odinstalovat současný ovladač přímo ze svého rozhraní a nemusíte to dělat přes Správce zařízení nebo dodávaný odinstalační balíček.

Kromě toho IObit Driver Booster umožňuje vybrané ovladače zálohovat do samorozbalovacího archivu.  Ovšem význam této funkce nám pro běžné uživatele uniká. Užitečná může být pouze pro správce systémů, kteří se starají o počítače s identickou konfigurací.

IObit Driver Booster

Všechny uvedené funkce jsou zabaleny v jednoduchém uživatelském rozhraní. V případě, že by vám nevyhovovala jeho tmavé rozhraní, k dispozici je nově také světle šedá varianta, která není tolik ponurá. V pokročilém nastavení aplikace naleznete frekvenci kontroly dostupnosti nových ovladačů, kterou si můžete nastavit od jednoho dne až po jeden měsíc. Stejně tak lze nastavit instalaci výhradně ověřených ovladačů, které prošly WHQL certifikací společností Microsoft (tato možnost je standardně zapnuta) nebo, zda chcete mít přístup vždy k nejnovějším beta verzím ovladačů.

Verdikt

Aktualizace ovladačů by měla být tím nejdůležitějším ihned po aktualizaci operačního systému. Ovladače zajišťují stabilní chod a v mnoha případech jejich nová verze přináší také výkonové zlepšení. V případě nového hardware nalezení aktuálního ovladače nepředstavuje výrazný problém, vše naleznete na oficiálních stránkách výrobce. Ale pokud máte postarší nebo netypický hardware, může nalezení potřebných ovladačů při nové instalaci operačního systému připomínat hledání jehly v kupce sena.

Ať tak či onak, IOBit Driver Booster s širokou a neustále aktualizovanou databází ovladačů je šikovným pomocníkem pro udržení maximální výkonu počítače. Přitom je vše rychlé, pohodlné a bezpečné. Ideální tedy, jak pro neznalé uživatele, tak pro ostřílené matadory, kteří si chtějí usnadnit práci.

Ovšem odpověď na otázku, zda investovat do placené licence, která vyjde pro tři počítače na přibližně 500 Kč, nechám na vás. Možnost rychlejšího stahování ovladačů prostřednictvím produktu a jeho automatická aktualizace nebude patrně pro každého tím hlavním argumentem pro přechod na vyšší verzi. Navíc, když k tomu připočtete fakt, že i v placené verzi se zobrazují reklamy na další produkty z dílny IObit.

 

Výrobce: IObit

MIF21

Hodnocení: 80 %

Cena: $22,95 / 3 PC