Hlavní navigace

Recenze: HTC Touch HD

12. 12. 2008

Sdílet

HTC Touch HD je přístrojem, který se ze všech smartphonů od HTC nejvíce přibližuje Apple iPhone 3G, a to hlavně díky svému velkému displeji (3,8 palce).

skoleni

HTC Touch HD je přístrojem, který se ze všech smartphonů od HTC nejvíce přibližuje Apple iPhone 3G, a to hlavně díky svému velkému displeji (3,8 palce), který je jedním z největších ve své třídě. Zároveň jsou jeho schopnosti reakce na dotyk oproti modelům HTC Touch Diamond nebo Touch Pro značně vylepšeny. Širokoúhlá obrazovka HTC Touch HD má rozlišení 800 x 480 pixelů a je rychlejší, funkčnější a hlavně mnohem větší než předchozí vlajková loď značky, Touch Diamond, přičemž vůči tomuto předchůdci ani trochu neztrácí na kvalitě obrazu. Pro srovnání: rozlišení displeje iPhone 3G činí pouhých 480 x 320 pixelů.


Velikostí je HTC Touch HD velmi podobný s iPhone 3G, přičemž většinu přední strany zabírá displej. HTC váží 147 gramů včetně baterie a jeho rozměry činí 115 x 62,8 x 12 mm. Konkurenční iPhone je jen o něco lehčí (133 g), a má rozměry 115,5 x 62,1 x 12,3 mm. Co se týče designu, pokračuje HTC u modelu Touch HD v zavedené velmi slušné kvalitě, na kterou jsme si zvykli u předchozích modelů. Zaoblení v rozích trochu připomíná iPhone, ovšem HTC dostalo tmavší kabát a je o něco málo tenčí. Oproti modelu Touch Diamond také HTC vylepšilo povrch displeje, takže na něm nejsou tolik patrné otisky prstů.


Srdce telefonu bije na frekvenci 528 MHz, v čemž mu zdatně asistuje 288 MB paměti RAM. Práce s přístrojem je tak opravdu svižná a v tomto ohledu nemáme novince co vytknout, hravě si totiž poradí i s paralelním během několika aplikací. Uživatelské prostředí TouchFLO 3D prokázalo svou intuitivnost, a to zejména ve spojení s pohybovými gesty. Pokud jde o síťové schopnosti, podporuje smartphone WCDMA 900/2100 MHz i sítě GSM/GPRS/EDGE ve čtyřech pásmech. Telefon je vybaven také wi-fi 802.11b/g, jehož citlivost a dosah jsme rovněž otestovali a výsledkem byla naprostá spokojenost. Microsoft ve své bitvě s Apple pravděpodobně vsadil na dobrého koně. Elegantní smartphone s podporou sítí 3. generace (3G) je totiž vybaven jeho systémem Windows Mobile 6.1, a Microsoftu poskytuje určitou naději na porážku odvěkého rivala, či přinejmenším srovnání se s ním.


Fotoaparát s rozlišením 5 Mpix vykazuje velmi pěkné výsledky. A nejenom kvalita fotek je slušná, oceňujeme i originalitu – tlačítko pro focení je umístěno přímo na dotykové obrazovce, a prodleva mezi stisknutím tohoto tlačítka a samotným pořízením fotografie je zredukována na minimum, což je u tohoto typu zařízení poměrně příjemné zjištění. Touch HD se tím zbavuje problému s rozmazanými snímky, který je (nejen) u smartphonů docela běžný a bývá zapříčiněn právě onou nešťastnou prodlevou. Přístroj samozřejmě disponuje schopností nahrávání videa, kde kromě dobré kvality, ve své třídě dnes již zcela běžné, nabízí i přímý odkaz na YouTube v menu aplikací pro snadnější upload vlastních videí.

Zůstaneme-li ještě na chvíli u videí, jejich přehrávání zvládá telefon rovněž bravurně. Kratší video z YouTube jsme pomocí rychlých datových přenosů stáhli asi za 10 sekund a jasný displej nám připravil slušnou podívanou i díky kvalitě obrazu. Dalším příjemným zjištěním je možnost využití GPS funkce, díky níž můžete například i přidat ke svým fotografiím informaci s označením jejich geografické pozice. GPS také spolupracuje s Google Maps.


Baterie v přístroji má vysokou kapacitu a její udávaná výdrž odpovídá 680 hodin v pohotovostním režimu nebo 420 minut volání. Podle HTC telefon na jedno nabití zvládne i 140 minut video hovorů. V našem testu vydržel telefon na jedno nabití dva dny intenzivního používání, při němž jsme zkoušeli všechny dostupné funkce. Ke zvýšení výdrže baterie přispívá světelný senzor, který redukuje podsvícení displeje v závislosti na okolních podmínkách.

Vlastnosti

WVGA (širokoúhlá) dotyková obrazovka 3,8'', o rozlišení 800 x 480 pixelů, 3G smartphone, mikroprocesor Qualcomm 7201A, operační systém Microsoft Windows Mobile 6.1, software TouchFLO 3D, fotoaparát o rozlišení 5Mpix, GPS s Google Maps, velikost 115 x 62,8 x 12 mm, wi-fi 802.11b/g; síť WCDMA 900/2100MHz, podporuje čtyřpásmové GSM/GPRS/EDGE

Cena: cca 14 500 Kč s DPH

Verdikt

HTC Touch HD, tento chytrý a stylový smartphone, nás opravdu okouzlil. Má velký a pohotově reagující displej, který mu stoupenci iPhone mohou jen závidět. Nejlepší Smartphone současnosti? Dost možná!

- - Pavel Kreuziger, Dan Nystedt