Hlavní navigace

Recenze: HP TouchSmart 600 - 1140: dotykový univerzál

29. 7. 2010

Sdílet

Jak se zdá, počítače s dotykovým ovládáním čeká zářná budoucnost. V nabídkách společností se jich začíná objevovat jako hub po dešti, výrobci softwaru se zase snaží co nejlépe přizpůsobit dotykovému ovládání svoje produkty.

Jak se zdá, počítače s dotykovým ovládáním čeká zářná budoucnost. V nabídkách společností se jich začíná objevovat jako hub po dešti, výrobci softwaru se zase snaží co nejlépe přizpůsobit dotykovému ovládání svoje produkty. My jsme měli možnost otestovat All-in-One počítač TouchSmart 600 – 1140 od firmy HP.

HP TouchSmart 600 - 1140

TouchSmart 600 svým povedeným designem zaujme hned na první pohled. Počítač je konstruován jako all-in-one řešení, přičemž veškeré hardwarové komponenty jsou skryty za 23palcovou dotykovou obrazovkou. Značná část počítače je vyrobena z elegantního černého plastu, který doplňuje stříbrné provedení postraních panelů, nožiček a zadního stojánku. Přesto, že tento stojánek po vybalení počítače z krabice nepůsobí příliš důvěryhodně, plní svoji úlohu velmi dobře. Na konci má umístěnu antiskluzovou gumovou podložku, díky níž drží počítač na svém místě jako přibitý.

Po stranách TouchSmartu jsou umístěny konektory pro připojení sluchátek a mikrofonu, USB konektory a slot pro paměťové karty. Dále je na boku zařízení umístěno i ovládání hlasitosti a DVD mechanika. Zbytek konektorů se nachází na zadním panelu a nalezneme zde vstupy a výstupy audia, konektory TV tuneru a další USB porty. Námi testovaný model 1140 bohužel nedisponuje rozhraním HDMI, což je zřejmě jedna z největších chyb tohoto zařízení. Na českém trhu se však prodává i model 1160, který HDMI obsahuje.

HP TouchSmart 600 - 1140

Nyní se dostáváme k použitým hardwarovým komponentům. Na prvním místě je třeba zmínit perfektní 23palcový displej s maximálním rozlišením 1920 x 1080 pixelů a automatickou regulací jasu. Pro většinu domácích uživatelů bude tento monitor naprosto dostatečný. Běžná práce i sledování filmů je totiž v jeho podání skutečně příjemnou záležitostí. V srdci počítače tepe procesor Intel Core i3 330M taktovaný na frekvenci 2,13 GHz. Pro srovnání uvádíme, že zmiňovaný model 1160 disponuje procesorem Core i5.

TouchSmart dále disponuje 4G operační paměti DD3 a o grafický výkon se stará karta nVidia GeForce G210. Tato karta si poměrně dobře poradí i s méně náročnými počítačovými hrami. Také pro multimédia máme prostoru dost Počítač je vybaven pevným diskem s kapacitou 1 TB, což jistě bude alespoň nějakou dobu pohodlně stačit. i pro sběratele hudebních a video souborů. TouchSmart je dále vybaven také b/g/n wi-fi kartou, gigabitovým ethernetem a rozhraním Bluetooth 2.0. Zabudovaná DVD mechanika disponuje technologií LightScribe. K počítači je dodávána bezdrátová klávesnice a myš, což se zvlášť hodí, pokud byste chtěli TouchSmart pověsit na zeď.

HP TouchSmart 600 - 1140

Většinu čtenářů jistě zajímá, jak se v praxi pracuje s dotykovou obrazovkou. Na tomto místě je potřeba zmínit použitý operační systém Windows 7 Home Premium, který je k dotykovému ovládání daleko více přizpůsoben než jeho předchůdci. Společnost HP navíc TouchSmart vybavila několika softwarovými vylepšeními ze své dílny, takže například multimediální přehrávač pracuje velmi efektně, všechny ikony jsou zvětšené, a tak ani uživatelům s většími prsty nebude činit problémy listování ve fotografiích nebo přehrávání videa. Dotykové ovládání můžeme samozřejmě použít na cokoliv, ovšem pozor, je to velmi návykové. Zejména pokud si pohrajete s nastavením přímo ve Windows, nebudete mít problém téměř s ničím. Na TouchSmartu lze použít i rozpoznávání rukopisu, ovšem pro psaní delších textů se přece jenom hodí víc klávesnice.

Verdikt

TouchSmart 600 1140 je velmi dobrý multimediální a poměrně univerzálně použitelný stroj. Některé potenciální kupce by mohla odradit vyšší cena a špatná možnost upgradu hardware, nicméně kompaktní provedení, skvělý displej a příjemná práce s dotykovým ovládáním bude pro mnoho uživatelů rozhodující. Dá se také očekávat, že v budoucnu bude vydáváno čím dál víc programů s ovládáním optimalizovaným pro dotykové obrazovky.

Hodnocení: 80%

Cloud22

Cena: cca 27 000 Kč

Technické specifikace:

Procesor - Procesor Intel Core i3 330M

Operační paměť - 4 GB DDR3

Grafická karta    - NVIDIA GeForce G210 s technologií PureVideo HD
až 2303 MB celkové dostupné grafické paměti, s 512 MB vyhrazené paměti  

Monitor - 58,4 cm (23") dotykový širokoúhlý Full HD LCD displej s technologií BrightView a nastavitelným sklonem (10 až 40 stupňů); rozlišení: 1920 x 1080

Interní jednotky - Pevný disk 1 TB SATA 3G (5 400 ot./min)

Optické jednotky - Jednotka DVD Slot-load SATA DVD RAM a Double Layer, technologie LightScribe

Porty - 5 portů USB 2.0 (2 na boku), přední port sluchátek, přední port zvukového vstupu, zadní port zvukového výstupu, zadní port digitálního výstupu zvuku

Videokonektory - Vstup TV in, vstup S-video , vstup stereo audio, výstup IR blaster

Čtečka paměťových karet 6 v 1

Karta s TV tunerem (příjem analogového vysílání a vysílání DVB-T)

Integrovaná webkamera VGA s vestavěným mikrofonem

Integrovaná gigabitová síť Ethernet LAN 10/100/1000
Bezdrátové připojení Wireless LAN 802.11 b/g/n

Bluetooth 2.0 EDR

Hmotnost - 12 kg

Rozměry (Š × H × V)    - 583 x 126 x 451 m

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).