Hlavní navigace

Recenze: HDR Projects 4 Professional

11. 10. 2016

Sdílet

 Autor: Franzis
Vylepšení fotografií technologií HDR (High definition range) je něčím, bez čehož se v poslední době neobejde pořádný fotograf ani pořádný fotoeditační software. Profící musejí, amatéři chtěji.

Ostatně fotoportály jako je třeba oblíbený Flicker si bez nějaké HDR fotoeditace už ani neumí snímek představit. Tato technologie je sice dobrý sluha, ale špatný pán. Její používání je adiktivní a pokud šlápneme pořádně na plyn, vzniklá fotografie nemusí mít s realitou příliš podobného. Navíc nám po chvíli začnou běžné fotografie připadat fádní.

Program HDR Projects 4 Professional je novou verzí, kterou výrobce softwarová frma Franzis ohlašuje jako evoluci v této technologi. Je tomu skutečně tak? Instalace je svižná, pracovní plocha je pro nezasvěceného poněkud zvláštní, ale zvyknout se na ní dá. Firemní webovka navíc nabízí velice instruktivní video. Od počátku máme dvě možnosti – buď budeme pracovat klasicky, tj. použijeme kombinaci fotografií s odlišnou expozicí, nebo si pohrajeme s jedním snímkem. Všechno funguje velice svižně, na levé straně se nám objeví celá řada náhledů, na pravé straně potom máme možnost si s vybraným náhledem detailně pohrát a upravovat. Že se tak vlastně můžeme posouvat mezi náhledy, je jasné, jinak to ale nejde. Díky velkému počtu náhledů si ale ve většině případů vybereme přímo a na další hraní můžeme zapomenout. Pro amatéra bude stejně nabídka funkcí a různých algoritmů ohromující a než všechno vyzkoušíme, nemusíme se finálního výsledku pěkně dlouho dočkat.

Samozřejmě se objevila celá řada novinek, zejména nová technologie ultraHDR, která nám lépe propojuje snímky vyfocené v několika expozicích.  Algorithms Browser umožňuje interaktivní grafickou selekci jednotlivých algoritmů a optimatizaci variant.  Objevila se nová kategorie pro tónové mapování Color fidelity, zaručující větší přirozenost barev. Všechno funguje jak má a na natolik robustní program to fičí tak svižně, až se budeme divit.

Program existuje nejen ve verzi pro Windows i Max, ale také jako samostatný program a plug in pro Lightroom, Elements a Photoshop. Cena za verzi Professional je 198 dolarů, což rozhodně není žádná láce. Za svůj peníz ale dostaneme naprosto špičkový nástroj pro využívání technologie HDR a jen těžko si budeme představovat nějakou aplikaci nebo nástroj, který by nebyl k dispozici. Levnější verze stojí o stovku méně a rozhodně to není nějaké ořezávátko. Pokud to ale s HDR myslíme vážně, HDR Projects 4 Professional je optimálním řešením.

Pro:  Bohatá nabídka funkcí

Proti:  Krok Zpět by mohl být o něco jednodušší

Celkem: 90 procent

MIF21

Výrobce: Franzis

Cena: 198 USD (asi 5 tisíc korun; verze Professional)