Hlavní navigace

Recenze: HDR Darkroom 3

13. 8. 2014

Sdílet

 Autor: Everimaging
Vylepšení fotografií technologií HDR (High definition range) je dnes skoro povinností. Profící musí, amátéři chtěji.

Proto se podobné programy změnily natolik, že vedle dříve používané kombinace několika různě exponovaných fotografií (jak to má správně být) zařadily i možnost udělat HDR z jedné fotografie. Ti poctivější to nazývají pseudoHDR, zbytek to mydlí natvrdo.

Programů je stále víc a lze říci, že se jedná o jeden z nejrychleji se rozvíjejích segmentů softwarového trhu. Jedním z nich je také software HDR Darkroom švýcarské firmy Everimaging, který se dočkal třetí verze. Od prvního pohledu je jasné, že přednost dostalo jednoduché ovládání. Instalace je blesková a hned jak program spustíme, budeme se v něm cítit jako doma.

Po spuštění získáme tři možnosti importu – nová kombinace fotografií, samostatná fotografie a práce ve velkém. U kombinace se nám program postará jak o jejich složení (to v trojce funguje výrazně lépe nežli v předchozí verzi), tak i o ghosting. Vše je velice jednoduché, stačí kliknout na patřičnou ikonku. Pro někoho je to přívětívé, pro jiného zase až příliš jednoduché, protože nemáme žádnou kontrolu.

Když už máme připravenou fotografii pro další zpracování, využijeme jednu z šestnácti připravených nabídek, které jsou na pravé straně monitoru. Rozdíly jsou skutečně výrazné, byť jejich popis nemá s výsledkem příliš společného. U každé potom můžeme dodělat drobné úpravy. Nechybí ani možnost vybranou kombinace uložit jako svoji vlastní.

Mezi výhody patří jednoduché ovládání, rychlost a bohatá podpora formátů, podpora formátu RAW z více než 150 různých fotoaparátů je samozřejmostí. Jako velké plus bych přidal možnost přímého exportu do Photoshopu (sociální média jsou opět samozřejmostí). Když jsme u té rychlosti, prakticky všechno probíhá v reálném čase, takže rychlejší HDR editaci asi na trhu nenajdeme.

Verdikt

Celkový dojem je lehce rozpolcený, neboť na jedné straně už podobné úpravy nemohou být jednodušší, na druhé straně zase je jeho ovládání téměř nudné. Výsledky ovšem rozhodně nejsou špatné a realitu připomínají častěji, nežli tomu je u konkurenčních programů. HDR Darkroom existuje jak ve verzi pro Mac, tak i Windows (dokonce jak 32 tak i 64 bitové edici), jen ta cena se nám od minulého roku trochu nafoukla na 89 dolarů.

 

Pro: Rychlost, jednoduché ovládání

Proti: Nic

Celkem: 80 procent

skoleni

Výrobce: Everimaging

Cena: 1 957,- Kč (cena se může mírně měnit dle aktuálního kurzu koruny)