Hlavní navigace

Recenze: gOS Rocket Linux

15. 4. 2008

Sdílet

Nový operační systém všemocného Googlu? Nikoliv. gOS je „jen“ obyčejný Linux, který vznikl poměrně nedávno v jedné kalifornské softwarové společnosti.

skoleni

Řešení „by Google“ na váš desktop


Nový operační systém všemocného Googlu? Nikoliv. gOS je „jen“ obyčejný Linux, který vznikl poměrně nedávno v jedné kalifornské softwarové společnosti. Malé „g“ v jeho názvu však přesto prezentuje příslušnost ke Googlu, přesněji k jeho internetovým aplikacím. gOS Rocket (triviální název verze 2.0) vstoupil na trh teprve v roce 2008, přesto se ho však k dnešnímu dni prodaly již desetitisíce kopií. To vše díky strategické provázanosti tohoto operačního systému s počítači gPC (také zelenými) prodávanými v obchodním řetězci Wal-Mart. Aneb příběh na téma „jak dostat Linux k uživateli snadno a rychle“. gOS vychází ze známé linuxové distribuce Ubuntu. Už tento fakt jej jednoznačně předurčuje k použití na desktopu. Filozofie gOS pak spočívá v uživatelské přívětivosti a jednoduchosti ovládání. K tomu přidává aplikace, jež se netypicky spouští přímo na Internetu a směřuje tak celý operační systém do budoucnosti, kdy budou webové aplikace provozované běžně (vzpomeňme například snahu Microsoftu vyjádřenou sadou aplikací Windows Live). Filozofie a praxe se však mnohdy rozcházejí. Jak daleko se tvůrci gOS vzdálili od svých představ se dozvíte v následující recenzi.gOS Rocket je v současnosti distribuován ve verzi 2.0.0 beta1 jako zhruba 550 MB velký obraz ISO. Po jeho vypálení na médium získáte takzvané LiveCD, tedy živý systém, který po spuštění z CD můžete ihned v plné míře využívat, aniž byste jakkoliv zasáhli do dosavadního uspořádání vašeho pevného disku. Přímo z něj pak spouštíte i plnou instalaci na pevný disk, která probíhá obdobně jako instalace Ubuntu, tedy přívětivě v několika krocích a samozřejmě v češtině (prostředí živé distribuce obsahuje pouze anglické balíčky).

Po instalaci již máte k dispozici některé aplikace počeštěné, použité grafické prostředí je však stále převážně v angličtině. Instalace dodatečných balíčků je nutná a pro začínajícího uživatele určitě ne snadná. Prvním překvapením je pak grafické rozhraní. Není to překvapivě ani GNOME, použité v mateřském Ubuntu, ani konkurenční KDE. Tvůrci totiž místo nich zvolili velmi svěže působící a na hardware nenáročný Enlightenment 17, navíc ve slušivém zeleném kabátu. V dolní části obrazovky tak máte k dispozici aplikační panel, který by jako z oka vypadl tomu v MacOS X, nahoře potom čtyři virtuální obrazovky a klasické rozbalující se menu. Osobně se mi použité nastavení líbí a i přes jistou nekonzistentnost Enlightenmentu (různé grafické knihovny v různých aplikacích) je vše povedené a snadno ovladatelné. V opačném případě v menu najdete přehledné konfigurační dialogy všech součástí GUI, jejichž nastavení zvládne i začínající uživatel.
gOS Rocket vám nabízí standardní sadu desktopových aplikací, jejíž základem je plně počeštěný Mozilla Firefox 2.0 a OpenOffice.org 2.3. Jednoduché textové editory reprezentuje LeafPad (počeštěný), multimediální výbava pak obsahuje přehrávače Xine a Rhytmbox, nechybí ani vypalovací software reprezentovaný aplikací Gnome Baker. gOS obsahuje základní sadu kodeků, ihned po instalaci si tak bez problémů přehrajete MP3 a některé formáty videa. Chybí však podpora WMV a WMA. Ani zde se tak dodatečné instalaci nevyhnete. Výčet aplikací pak doplňuje grafický editor GIMP, také plně lokalizovaný. Samotnou kapitolou jsou programy pro konfiguraci systému. Hardware má v moci Správce zařízení, pomocí kterého upravíte, případně doinstalujete jakýkoliv ovladač. gOS nemá problém s detekcí zařízení na USB, poradí si s připojenými flash disky a tiskárnami. Nové zřízené jednotky připojuje systém do složek pojmenovaných jejich sérovými čísly, nicméně na pracovní ploše vytvoří relevantní a smysluplnou ikonu. Software má naopak na starosti počeštěný Synaptic, aktualizace zajistí Správce aktualizací, který sleduje firemní repozitáře a postará se o udržení vašeho operačního systému „up to date“. Program je zcela automatický a chová se podobně jako jeho kolega z Windows. Nastavení vlastního grafického rozhraní pak obstará několik menších utilit přímo z balíku Enlightnment, pomocí kterých velmi snadno změníte rozlišení nebo nastavíte chování menu.

Od obyčejného Linuxu však gOS zásadně odlišuje vestavěná nabídka on-line aplikací (nejen) od Googlu, snažící se poskytnout alternativu ve všech oblastech vašeho zájmu. Elektronickou poštu obslouží (kromě Mozilla Thunderbirdu na vašem disku) Google Mail, který vám poskytne schránku o velikosti 2 GB a nadstandardní webové rozhraní. Bohužel chybí předinstalovaný mailchecker, který by se na pracovní ploše jistě hodil. Kancelářské nástroje reprezentuje sada Google Docs and Spreadsheets, nabízející tři základní webové aplikace: textový editor, tabulkový kalkulátor a tvůrce prezentací. Funkčně je jistě nelze srovnávat s instalovanými OpenOffice.org, většině uživatelů však postačí. Office doplňuje Google Calendar, jednoduchý internetový kalendář se schopností sdílení. Mezi dalšími nabízenými „g“ aplikacemi nechybí Google Reader, Google News, Google Blogs nebo Google Finance. Na liště pak najdete i odkaz na snad nejznámější mapy Google Maps.
Vývojáři gOS vám však podle své filozofie nabídnou i on-line řešení od jiných firem než Google. Diskusní prostor tak skvěle obsáhne populární Meebo, Instant Messeging zajistí kombinace počeštěného Skypu (doplněného géčkovým Google Talk). Nechybí ani stále populárnější Blogger (taktéž v češtině) a Facebook. Vytvořená data pak můžete uložit on-line pomocí Box.Net a na konci řady najdete i odkaz na nejznámější současnou encyklopedii Wikipedia.